Araç Sahiplerine Kötü Haber: Akaryakıta Tarihi Bir Zam Geliyor!

Araç Sahiplerine Kötü Haber: Akaryakıta Tarihi Bir Zam Geliyor!
ABONE OL
Artış sonrası benzin ve motorin fiyatlarında gözle görülür bir yükseliş meydana gelmişti. Şimdi benzer bir zam dalgasının daha yaşanacağı konuşuluyor.

Akaryakıta Beklenen Büyük Zam

Türkiye'de akaryakıt fiyatlarına yönelik yeni zamların haberi, araç sahiplerini endişelendirmekte. Geçtiğimiz Temmuz ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile Resmi Gazete'de yayımlanan bir karar, akaryakıt ÖTV’sinde ciddi bir artışa işaret etmişti. Bu artış sonrası benzin ve motorin fiyatlarında gözle görülür bir yükseliş meydana gelmişti. Şimdi benzer bir zam dalgasının daha yaşanacağı konuşuluyor.

ÖTV Artışı ve Etkileri

  • Önceki Zam: Temmuz'da yapılan ÖTV artışı sonrasında benzinin litresi 28 liradan 34 liraya, motorinin litresi ise 26.32 liradan 32.32 liraya yükselmişti.
  • Yeni Zam Beklentisi: Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın akaryakıt mamullerinden alınan ÖTV’de bir artış yapması bekleniyor. Bu artışın en az 2.5 TL olacağı, Cumhurbaşkanı'nın yetkisini kullanması halinde ise 9 TL'ye kadar çıkabileceği iddia ediliyor.
  • Otomatik Artış: Alkol ve sigara ürünlerinde olduğu gibi, benzin ve motorin ÖTV'sine de altı ayda bir üretici enflasyon oranında otomatik zam yapılacak.

ÖTV Artışının Boyutları

  • ÖTV Tutarındaki Artış: Yıl sonuna kadar ÖTV tutarı benzinde 7,526 TL, motorinde 7,055 TL ve LPG'de 5,778 TL artacak.
  • Pompa Fiyatlarına Yansıması: Katma Değer Vergisi dâhil edildiğinde, benzinin litre fiyatına 9,03 TL, motorine 8,47 TL ve LPG’ye 6,93 TL zam bekleniyor.
  • Cumhurbaşkanı'nın Kararı: Temmuz 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı tarafından imzalanan kararla ÖTV, benzinde 2,52 TL ve motorinde 2,05 TL artırılmıştı. Şimdi benzer bir artışın tekrarlanıp tekrarlanmayacağı merak konusu.

Bu zamların araç sahipleri üzerindeki etkisi büyük olacak. Özellikle benzin ve motorin fiyatlarının yükselmesi, günlük yaşamı ve ulaşım maliyetlerini doğrudan etkileyecek. Akaryakıt fiyatlarındaki bu yükseliş, genel ekonomik durumu da etkileyebilir. Araç sahipleri ve tüketiciler, bu yeni zamların yaratacağı ekonomik baskıyla başa çıkmak için hazırlıklarını yapmak durumunda kalacak. (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.