Arıcılar kekik korsanlarına savaş açtı

Arıcılar kekik korsanlarına savaş açtı

Karacasu’da kekik balıyla ünlü Dikmen ve Yeniköy mahallelerinde arıcılıkla birlikte son yıllarda tıbbi aromatik bitkiler arasında olan kekik, köylülerin önemli geçim kaynakları arasına girdi.

A+A-

(GÜLAY ÖZTEKİN) Bölgede arıcılıkla uğraşan bal üreticileri, erken hasat yapan kekik korsanlarına karşı savaş açtı. Kekikçiler yüzünden zor günler yaşayan arıcılar, dağda nöbet tutmaya başladı. Arıcılığı bitme noktasına getiren kaçak korsanlara karşı çözüm bulunmasını isteyen arıcılar, “Arıcılık biterse insanlık biter. Çocuklarınızın geleceğini tehlikeye atmayın” diyerek yetkilileri uyardı. 

Aydın’ın Denizli sınırındaki Babadağ’ın eteklerine kurulu olan Karacasu’nun Dikmen, Yeniköy, Palamutçuk, Ataköy, Işıklar Mahallelerinde yaşayan orman köylülerinin önemli geçim kaynaklarından birisi haline gelen arıcılıkta tehlike çanları çalıyor. Dikmen kekik balıyla üne kavuşan hatta 1970’li yıllarda bal festivaline dahi ev sahipliği yapmış bölgede arıcılıkla uğraşan orman köylülerinin son yıllarda kekik toplayanlar yüzünden başı dertte. 
Endemik bitkiler arasında olup yüksek kesimlerde doğal ortamda yetişen Tıbbi Aromatik bitki türlerinden olan kekik, ilaç sanayi, kozmetik ve mutfakların vazgeçilmezi olduğu gibi arıların da bal yaptığı çiçek türlerinden en şifalı bitki olması bakımından önemi bir kat daha artmış ve ilçenin en önemli geçim kaynakları arasına girdi.

COĞRAFİ İŞARET BELGESİ İÇİN BAŞVURULDU
Arıcılığın geliştirilmesi ve meşhur Dikmen balına coğrafi işaret belgesi alınarak markalaşması için arıcılar bir araya gelip Karacasu Kaymakamı Ahmet Soley’in öncülüğünde Arıcılık ve Bal Üretimi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (BALKOOP) kurdu. Bölgede 4 bin 500 arı kovanıyla aktif arıcılık yapan 45 arıcının ortağı olduğu kooperatifin ilk işi Dikmen balına coğrafi işaret belgesi almak oldu. Türk Patent ve Marka Kurumuna başvuran kooperatif, bir taraftan arıcılığı geliştirmek ve marka yapmak için uğraşırken öte yandan ilçede önemli bir sektör haline gelen kekikçilere karşı mücadele başlattı.

SEKTÖR OLUŞTU
Babadağ’ın yaylalarında doğal yolla yetişen kekik, üretim maliyeti olmaması nedeniyle son yıllarda çoğu vatandaşın önemli geçim kaynakları arasına girdi. Kekikçilik bölgede önemli bir sektör haline gelirken erken hasat edilmesi yüzünden arıcılık da bitme noktasına geldi.

KEKİKÇİLİK GELİŞİRKEN ARICILIK BİTİYOR
Arıcılıkla uğraşan Yeniköy Mahallesi Muhtarı Musa Girgin, yetkilerden bu soruna çözüm bulmalarını istedi. Girgin, önceki yıllarda yılda 3-4 ton bal üretimi yapılırken bu yıl rekoltenin çok düştüğünü, böyle giderse yılda 500 kilo bal zor elde edeceklerini söyledi. Arıcılığın bitmesi demek insanlığın yok olması anlamına geldiğini dikkat çeken Girgin, “Mahallemiz heyelan bölgesi olması nedeniyle her geçen gün toprak kaybediyor. Ekecek dikecek yerimiz yok. Kekik ormanının yok olması erozyon demek. Kekiğin çiçeklendiği Mayıs ve Eylül sonuna kadar toplanması durumunda arılar çiçekten bal almadığı için petek yapamıyor. Bu da arıcılığı bitiriyor. Bu sene aşırı sıcak ve kurak geçmesi nedeniyle kekik kurudu. Bu yetmiyormuş gibi bir de kaçak kekik toplayan korsanlarla mücadele ediyoruz. Kendi köylümüze toplatalım diyoruz. Ama dışarıdan gelenler kaçak toplayıp, gidip Denizli’de satıyor. Bunlarla mücadele edemiyoruz. Korsana karşı dağda nöbet tutuyoruz. Çiçeği geçmeden toplanmasını istemiyoruz. Kaymakamlık, İlçe Tarım Müdürlüğü ve Orman İşletme bu soruna ortak çözüm bulmak zorunda. Aksi takdirde bölgemizde arıcılık bitiyor” dedi.

DEVLET TEŞVİK ETMELİ
Devletin kekik üretimini teşvik etmesi gerektiğini kaydeden muhtar Girgin, “Kekik türleri geliştirilip boş arazilerin çoğaltılması gerekirse devlet tarafından teşvik verilmesi ve arıcılığın bu şekilde canlandırılması lazım. ORKOOP arıcılığı teşvik etmek için orman köylüsü gençlere arı kovanı veriyor. Ancak kekik kuruduğu veya erken hasat edildiği için gençler krediyi ödeyemeyip zarar ediyor dolayısıyla icralık oluyor” diye konuştu.

ARICILIK BİTERSE İNSANLIK YOK OLUR
Girgin, “Arıcılığın bitmesi demek insanlığın yok olması demektir. Kendi geleceğimizi yok ediyoruz. Çam ormanı da kurumaya başladı. Çam ormanı, kekik bitti ekolojik dengeyi bozduğumuz vakit arıcılık bitecek dolayısıyla insanoğlunun nesli de bitecek” diyerek yaşadıkları kaygıyı dile getirdi.

GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKALIM
Arıcılık ve Bal Üretimi (BALKOOP) Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Erdal Karagöl de nöbet tutarken arı henüz balını alamadan kekiğin yol edilmesine isyan etti. Karagöl, “Biçilmesi yasak olduğu halde kaçak olarak biçilen kekikle ilgili büyüklerimizden ilgi bekliyoruz. Arı biterse insanoğlunun hayatı biter. Bilinçsiz biçimde doğal Tıbbi Aromatik bitkilerin gelişi güzel biçilmesini istemiyoruz. Aksi takdirde hepimiz yok olacağız. Doğamıza geleceğimize sahip çıkalım” ifadelerini kullandı.

aricilar-kekik-korsanlarina-savas-acti-124736-8d78d76e2677731b3be8dc1dfe84b785.jpgaricilar-kekik-korsanlarina-savas-acti-124736-76c21d3cd864c2bfd36198e45ffde754.jpg

aricilar-kekik-korsanlarina-savas-acti-124736-889ae2afc93ffeb53d620eef2df58ad3.jpgaricilar-kekik-korsanlarina-savas-acti-124736-c50674f9aca8314c2ec314b1f28748b0.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.