Arslan, Özel Eğitim Kurumlarının yetkilileriyle buluştu

Arslan, Özel Eğitim Kurumlarının yetkilileriyle buluştu

Nazilli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Arslan ev sahipliğinde özel eğitim kurumlarının sorunlarının görüşüldüğü sektör toplantısı gerçekleştirildi. 

A+A-

AYŞE AKTAŞ - Nazilli Ticaret Odası (NTO) Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Arslan, 9. Grup Meslek Komitesi Başkanı Belgin Artam ve Genel Koordinatör Eray Rüştü Taka, Nazilli ve çevre ilçede Özel Eğitim Kurumları yöneticilerinin katıldığı toplantıda pandemi sürecine bağlı olarak yaşanan ekonomik sıkıntılar ve yeni dönemin başlangıcının belirsiz olması ile ilgili sorunlar dile getirildi. 

Toplantıda konuşan 9.Grup Komite Başkanı Belgin Artam, okulların açılma zamanının belirsiz olması, yeni kayıtlarının bu belirsizlik nedeniyle alınamaması, ödenmesi zorunlu kira başta olmak üzere giderlerin bulunması, pandemi sürecinde alınan kredilerin geri ödeme sürelerinin yaklaşması başlıca sorunları arasında yer aldığını söyledi.

Artam, ”İstihdam edilen personellerin sorumlu oldukları aileleri de düşünecek olursak üzerimize düşen sorumluluk ve yükü kaldırmakta zorlanıyoruz. Komite olarak birlikte çalışmalar yürüterek gerekli mercilerle birçok kez sorunlarımızın çözümü noktasında taleplerimizi bildirdik. Sonuçlarını bekliyoruz. Ayrıca sektörümüze ait sorunların görüşülmesi üzerine toplantı düzenleyen Nazilli Ticaret Odası Yönetimine sektör temsilcileri adına da teşekkür ediyorum “dedi.

‘ÖZEL EĞİTİM KURUMLARININ SORUNLARINI ÖNEMSİYORUZ’
NTO Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Arslan yaptığı açıklamada, ”Özel Eğitim Kurumlarının sorunlarını önemsiyoruz. Pandemi sürecinin devam ettiği bu günlerde Özel Eğitim Kurumlarının sorunlarının arttığını görerek gerçekleştirdiğimiz bu toplantıdan alınan görüşler ilgili mercilere en kısa sürede iletilecektir. Odamıza kayıtlı üyelerimizin sorunlarına çare olabilmek adına sektör toplantılarına devam edilecektir. Ayrıca Özel Eğitim Kurumları ile ilgili toplantı sonunda oluşan istişareye göre eğitim ile ilgili toplantıların daha sık aralıklarla yapılmasına karar verilmiştir. Toplantıya katılım sağlayan tüm yöneticilere teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Katılımcılardan ortak görüşler alınarak toplantıya son verildi.
 

Alınan ortak görüşler ise, Tüm seviyedeki okulların açılış tarihinin değişkenlik göstermesi nedeniyle velilerin Özel Eğitim Kurumlarına kayıt yaptırmaktan kaçınması veya şartlı olarak özel okullara kayıt yaptırmaları. Bilim Kurulu tarafından pandemi süresi ile ilgili alınan kararlarda özel eğitim sektörünün gözardı edilmesi nedeniyle Bilim Kurulu tarafından alınan kararlarda özel eğitim kurumlarını içeren düzenlemelere yer verilmesi istenmektedir. Özel Okullara sağlanan öğrenci teşviklerinin tekrar hayata geçirilmesi bekleniyor. Pandemi süresince uzaktan eğitime geçilmiştir. Özel Sektör öğrenci velisi uzaktan eğitimi kabul etmemekte ve ödemelerini yapmamaktadır.Özel okulları korumak adına genelge ve uygulamaların Özel-Resmi Eğitim Kurumu ayrımı yapılmadan tüm okulları kapsayacak şekilde hayata geçirilmesi beklenmektedir. Hazırlanan ekonomik paketlerde ve kredi geri dönüşlerinde özel okulların işleyiş şekli ve eğitim takvimi  göz önünde bulundurulmalıdır. Genelge ile kapatılan özel okullardan kira ödemesi yapanlar; ödemelerinin gayrimenkul sahibinin insiyatifine bırakılmadan genelge ile düzenlenmesini istemektedirler. 

nto-ozel-ve-egitim-kurumlari-temsilcileri-ile-bir-araya-geldi-173265-4ada56db73658031e5c5bfa269698c12.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.