TEVFİK FİKRET KOCA

TEVFİK FİKRET KOCA

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

ARTAN ÜRETİM MALİYETLERİ TÜKETİCİYİ ZORLAYACAK  

A+A-

Tüm Dünya’da pandemi sonrası yaşanan olumsuzlukların en önünde ekonomik etkenler gelmekte, ekonomide dünyanın en iyilerinden olduğu söylenen Amerika gibi ülkelerde dahi yakıt, enerji ve gıda fiyatlarında yaşanan artışlar vatandaşlarını önemli derecede etkilemekte, uluslararası piyasada petrolün, doğalgazın ve diğer emtiaların fiyatlarında görülen artışlar nedeniyle küresel anlamda ekonomik bir değişim yaşanmaktadır. 

***
Rusya Ukrayna savaşı nedeniyle Avrupa ülkelerinin Rusya’ya karşı uyguladığı ambargo ve Rusya’nın da buna karşılık vermesiyle birlikte, orta doğuda görülen hareketlilik, pandemi döneminde yaşanan üretim eksiklikleri Dünya üzerindeki ekonomik dengeleri alt üst etti desek yeridir. 

***
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşanan ve geçtiğimiz günlerde uygulanan akaryakıt, doğalgaz ve elektrik zamları üreticiden tüketiciye tüm gelir seviyesindeki vatandaşlarımızı olumsuz yönde etkileyeceği aşikâr. 

***
Tarlalarımıza ekim sezonunun gelmesiyle çiftçilerimizi hareketli günler beklemekte ancak gecesi gündüzü demeden tüm mesaisini üretime veren çiftçilerimiz üretim telaşının yanı sıra artan yakıt, elektrik, sulama, gübre, tohum maliyetlerini de düşünür oldular. 

***
Üreticilerimiz artan maliyetleri ürünlere zoraki olarak yansıtırken ürünler tarladan ve bahçelerden sofralara gelene kadar harcanan depolama, yakıt, işçilik ve diğer giderlerin de son tüketiciye katlanarak yansıması özellikle sabit gelirli vatandaşlarımızı oldukça olumsuz etkilemektedir.

***
Tarlasında Ürününü üreten çiftçilerimiz ürünlerini komisyonculara, komisyoncular işletmelere ve fabrikalara, fabrikalar toptancılara ve distribütörlere onlardan ise marketlere ulaştırarak tedarik zincirini oluşturmaktadırlar. Bu denli zorlu bir süreç alan tedarik zincirindeki ürünlerin sofralarımıza gelene kadar kat etmiş olduğu bu yolda ekstra depolama, elektrik, yakıt ve işçilik maliyetleri eklendiği zaman tarladan 5 liraya çıkan domatesi bile son tüketici 20 liraya, 2 lira çıkan maydanozu 5 liraya tedarik etmektedir. 

***
Özellikle üretim maliyetlerinin geri çekilebilmesi adına Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından tarıma ve tarım sanayine indirimli yakıt ve enerji tarifelerinin uygulanması, üretim bazlı yeni teşvik paketlerinin gündeme getirilmesi, tüm üreticilerin yenilenebilir enerji kullanımına teşvik edilmesi ile üreticilerimize ve vatandaşlarımıza rahat bir nefes aldıracak olan yeni reform paketlerinin açıklanması ve hayata geçirilmesi beklenmektedir. 

***

DİĞER YAZILARI


 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.