“Artezyen desteği sağlanmalıdır”

“Artezyen desteği sağlanmalıdır”

Kuraklık nedeniyle tarımsal alanlarda sulamaya getirilen sınırlandırmayla ilgili konuşan İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, üreticiye artezyen desteği sağlanması gerektiğini söyledi. 

A+A-

Aydın’da yaşanan kuraklık dolayısıyla tarımsal sulamaya sınırlandırma getirildi. Çeşitli önlemler alınan süreçle ilgili değerlendirmede bulunan İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Menderes Havzası'ndaki kuraklıkla mücadele için üreticilere artezyen desteği sağlanması gerektiğini belirtti. Havzayı besleyen Büyük Menderes Nehri'nde su seviyesinin son günlerde ciddi bir düşüş yaşandığını belirten Sezgin, “Ülkemizin en verimli tarım arazilerine sahip bölgede susuzluk ve kuraklık önemli bir sorun haline gelmiş, üreticiler ve bölge halkı mağduriyet yaşamaya başlamıştır. İktidar tarafından kuraklıkla ilgili tedbirlerin alınmasında geç kalınmış, alınan tedbirler de palyatif düzeyde kalmıştır” dedi. 

Geçtiğimiz aylarda kısıtlı sulama uygulamasına geçildiğini ve üreticilerin sulama uygulamalarında sınırlandırma yapıldığını hatırlatan Sezgin, konuyla ilgili yakın zamanda verdiği soru önergesini anımsattı. Sezgin, “Geçtiğimiz hafta yaptığım açıklamada da belirttiğim gibi, Sayın Bekir Pakdemirli'nin yanıtı, su yetersizliği sorununun çözülmesine yönelik herhangi bir sürdürülebilir çalışma veya proje bulunmadığını ortaya koymuştur. Bu hafta kuraklık düzeyinin artması da bu tespitimi bir kez daha teyit etmiştir” dedi. 

Yaşananlardan dolayı iktidarı da eleştiren Sezgin, “Kuraklık, sadece doğal bir hadise sonucu ortaya çıkmamıştır. Aynı zamanda iktidarın vaktinde gerekli tedbirleri almamasından kaynaklanmaktadır. Kuraklıkla mücadele için iktidarın tercih ettiği yöntem, üreticilerin elini kolunu bağlayan bir sulama kısıtlamasıdır. Oysa kısa vadede geliştirilebilecek en makul çözüm, artezyen kuyularının açılması için üreticilere destek verilmesi olmalıydı. Gelinen noktada üreticilere su kuyusu açmalarına yönelik yönlendirme ve maddi destek sağlanması, kuraklığın neden olacağı olumsuz sonuçların kısmen bertaraf edilebilmesi için en doğru yaklaşım olacaktır” ifadelerini kullandı. 

“Çiftçi hemşehrilerimize bu desteğin bir an önce sağlanmasını bekliyoruz” diyen Sezgin sözlerini, “Böyle bir tedbir, tarımsal üretim açısından doğacak aksaklıkların ve darlık yahut fiyatların yükselmesi sonucunda tüketicilerin mağdur edilmesinin de önüne geçecektir” diyerek tamamladı. 
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.