AYŞE AKTAŞ

AYŞE AKTAŞ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Artık normalleşiyoruz

A+A-

Tüm dünyayı etkisi altına alana koronavirüs salgını 2 yıldır kısıtlama tedbirleriyle devam ederken yeni normalleşme sürecine 1 Temmuz’dan itibaren giriyoruz. İçişleri Bakanlığı milyonlarca kişinin merakla beklediği detayları açıkladı. Normalleşirken tedbirleri unutmamız gerektiği ise yetkililer tarafından sıkça söylenmeye devam ediyor. En büyük sorunumuz ise normalleşme sürecinin sonrasında tekrar vakaların yükselmesi. İnşallah aynı durumu geçen yıl yaşadığımız gibi yaşamayız.
Sağlık ordumuzun oluşturduğu ‘hücum hattımız’ şimdi de çok iyi. Yeni haftaya lütfen bu bilinçle başlayalım. Virüsün zayıfladığını düşünüp tedbirsiz davranmayalım. Salgınla mücadelenin bir takım oyunu gerektirdiğini unutmayalım ve aşağıdaki önerileri ısrarla uygulayalım. 

Gruplar halinde sosyalleşebiliriz ama bunu açık havada gerçekleştirmeyi, maske-mesafe kuralını ihlal etmemeyi, 10-15 kişiden daha kalabalık gruplar oluşturmamayı unutmayalım. Restoranlara, kafelere gidebiliriz. Açık havada yürüyüş yapma hakkımız da var. Ama buralarda da açık alanları tercih etmeliyiz. 

Özellikle restoran ve kafelerde eğer maskesiz oturuyorsak, sosyal mesafe kuralını ihlal etmemeliyiz. Çok mecbur olmadıkça uzun süreli seyahatleri de bu ara pek düşünmeyin. Ciddi bir zorunluluk yoksa yurtdışı ziyaretlerinizden vazgeçin.

İmkânınız varsa günübirlik veya birkaç günlük kısa süreli ve güvenceli tatil planları yapın. Taşıt tercihi size kalmış bir şey ama önceliğinizi uçak yolculuklarına verin. Kişisel veya kiralık özel araçlardan faydalanmayı da düşünün. Şehir içinde imkânlarınız varsa bisikleti tercihi edin. 

Öte yandan hep birlikte elde edilen bu başarının sürdürülmesi, salgının yayılımının kontrol altında tutulması aşılama faaliyetleri ile birlikte kalıcı normalleşmenin sağlanması için salgın tedbirlerine riayet etmek önümüzdeki dönemde de önemini korumaktadır.

Eğlenmeyi tabi ki çok özledik, konser, festival, gençlik kampı gibi etkinliklere kişi başına asgari açık alanlarda 4 metrekare, kapalı alanlar da 6 metrekare yer bırakılmak ve Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirtilen kural ve esaslar ile temizlik, maske ve mesafe prensiplerine uyulmak kaydıyla izin verilecektir.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar