Süleyman Algün

Süleyman Algün

ARTIK YAZMAYACAĞIM!

İlk yazım 2002 11 Kasım'da yayınlanmıştı. Yerel medya Aydın'da güçlü olmalıydı ki genelde Aydın güçlü olsun ve yine yerel medya güçlü olsun ki sorunlarımız kamuoyuyla paylaşılıp gündem olsun sorunlar çözülsün idi.

***
Bugüne kadar yayınlamış ve haber olmuş 2000 civarı yazı ve açıklamam var ve tarihe not olarak geçti.

***
Genelde hep haklı çıkmaktan yoruldum çünkü ben haklı çıkmak için yazmadım ama dinleyen olmadığı için bazı konularda önceden 5-10 yıllık öngörülerim maalesef gerçek oldu, üzgünüm.

***
Yazı yazmamdaki amaç gördüğüm eksiklerin, sorunların çözümü için devletimize destek olmaktı ayrıca tarihe not etmekti çünkü biz Yörüklerin geçmişe dair yazı kültürleri eksik idi. Belki de benim aile geçmişimde yaşayan tüm nesiller içinde gazete de ilk yazı yazan benimdir.

***
Osmanlı'dan Türkiye Cumhuriyeti Devletine geçtiğimiz yıllarda büyük dedesi Çanakkale'de savaştan dönmemiş bir ailenin torunuyum. Hatta dedemize 5 çocuğu olmasına rağmen soy kütüğünde bekar yazılı olduğu için müracaat ettiğimiz bakanlık dedemizin nerede öldüğünü bize bildiremedi. Bekar görünmesinin nedeninin 1920’lerde Çine askerlik şubesi ve nüfusun yangın nedeniyle kayıtlarının sorunlu olduğunu bildirdi.

***
Demem o ki ben hiç bir zaman reklam, şan şöhret ve bireysel menfaat için yazı yazmadım. Gördüğüm eksik, yanlış veya alınması gereken tedbirin alınması için muhatap her kim ise ona bir nevi mektup yazdım.

***
Elbette yazdığım her yazının bedelini ödedim. Çünkü ülkemizde eleştiri düşmanlık olarak algılanıyor ve eleştirdiğin kesim veya kişi ve kuruluşlardaki taraftarlar sizi düşman! İlan ediyor ve birey olarak size zarar veriyorlar.

***
Eleştirdiğim ve tepki gösterdiğim kesimden gelen tepki ve zararları zaten kabul ediyorum çünkü onu göze aldım ama esas sorun hak ve hukukunu korumak için mücadele verdiğin insanların sizin karşınıza geçip hak ve hukukunu çiğneyenle el ele verip size tepki göstermesi en acı durumdur.

***
Keşke ben bazı okuyanlara saygımı yitirmeseydim! 
Keşke ben iyi ki ilkokul mezunu kalmışım demeseydim?

***
Ama maalesef geldiğimiz noktada akıl bilim ve ilim devre dışı durumda!
Bu durumda hedefimiz olan muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak hayalden öte bir şey değildir. Çünkü şimdi mevzu birilerine yan mısın değil misin? Mevzu bu.

***
Oysa akıl, bilim ve ilim sahibi olanlar için yandaşlık, taraftarlık sadece ilim ve bilim için olur değilse faniler veya kuruluş amacı halka ve devlete hizmet etmek için kurulan kuruluşların oyuncağı olunmaz. Yani 3 günlük dünya ve 3 kuruş para için kula kulluk ve uşaklık Türk milletinin kabullenmeyeceği bir durumdur. Ben de kabul etmiyorum.

***
İşte 20 yıl önce başladığım yazı yazma fikrimi kendi doğrularımla bugüne kadar kesintisiz yapmaya çalıştım. Elbette dışardan okuyanlar da benim eksiklerimi görüyordur. Hatalarım da vardır ama bu eksiğim ve hatam çıkar için veya bilinçli bir çalışma değildir.

***
Efendim tarih boyunca hep taraf olacaksın! Yoksa yok olur gidersin! Ben buna katılmıyorum Allah'tan korkuyorum diyenin ondan daha büyük bir korkusu olamaz/olmamalı. Çünkü her şeyi yaradan ve her şeyi bilene inanıyorum deyip dünya nimetleri için yalana dolana yanlışa sarılmak çok vahim bir durumdur.

***
Kurtarıcı gelsin de bizi kurtarsın diye bekleyenler asla böyle bir kurtarıcı gelmeyecektir! Kurtarıcı olarak gördüklerinizi genelde siz kurtaracaksınız.

***
Yarınlarda tekrar yazar mıyım bilmiyorum. Belki bir gün yine yazarım ama şu anda aldığım karar gereği bir süre yazmayı bırakacağım.

***
Yazılarımı yayınlayan bu süreçte düzenlemede emeği geçen herkese yürekten teşekkür ederim.

***
Yazılarımda eleştirdiğim kesimi savunan ve yazılarımın her cümlesinin hesabını soran yandaş ve taraftarlara işlerini muhteşem yaptıkları için teşekkür ederim!

***
Yazılarımda haklarını savunduğum kesimlerin duyarsızlığı ve bir cümle bile takdir ve teşekkürlerini iletmeyen dostlarımıza da bu duyarsızlıkları için teşekkür ederim!

***
Son olarak diyeceğim şu hiç bir hak mücadele etmeden kendiliğinden verilmemiş, verilmeyecektir.

***
Mücadele edenlerle değil de hakkınızı hukukunuzu çiğneyenlerle beraber olma kararı aslında kendi idam fermanımızı vermektir.

***
Doğruların bir gün, gün gibi ortaya çıkacağı kesindir.

***
Tüm okuyucularıma yürekten teşekkür ederim.
Allah'a emanet olun.

***
Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Milletini Koruyup Kollamak Kalan Ömrüm Boyunca Asli Görevimdir. 

***
"Ben bilmediğimi biliyorum, bileni dinliyorum. Adam bilmediğini bilmiyor! Bileni dinlemiyor! Bilmediğini bilmeyene ne öğreteceksin be kardeşim!

***
Vali Recep Yazıcıoğlu 2001

***

DİĞER YAZILARI


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Süleyman Algün Arşivi
SON YAZILAR