ASDEP projesi 60 bin kişiye ulaştı

ASDEP projesi 60 bin kişiye ulaştı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca uygulanan Aile Sosyal Destek Programında (ASDEP) görevli personel, sosyal yardım veya hizmete ihtiyacı olan vatandaşları belirliyor.

A+A-

KADİR CEYHAN - Aydın Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nce Aydın’da yürütülen ASDEP projesi, Sosyal Hizmet uzmanları, Psikologlar, Sosyologlar, Çocuk Gelişim uzmanları, Psikolojik Danışmanlar, Aile ve Tüketici Bilimleri uzmanlarından oluşan ekiplerin vatandaşların evlerine kadar giderek ihtiyaçlarını belirleyip bu ihtiyaçları karşılamak kapsamında yürütülen çalışmalardan oluşuyor.  Şuana kadar Aydın'da 60 bin insana destek sağlandı. Mahalle mahalle gezip vatandaşların eksiklerini belirleyerek yardım elini uzatan ASDEP ekiplerinin sayısı önümüzdeki sene içerisinde Türkiye genelinde 1000 kişilik bir kadronun da katılmasıyla artış gösterecek. 

ASDEP projesi hakkında konuşan Aydın Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Seyfi Bozçelik “ ASDEP projesi bakanlığımızın önemli projelerinden birisidir. Şuanda arz odaklı çalıştığımız bir sistem. Vatandaşlarımızın evlerine giderek incelemeler yapıyoruz. Neye ihtiyaçları varsa ev bazında teslim ediyoruz. Sonra bu ihtiyaçlar uzman ekipler tarafından belirlendikten sonra bu ihtiyaçları karşılamak için de çalışmalar yürütüyoruz” dedi.

TÜRKİYE'DE İLK DEFA UYGULANIYOR
Her mahallenin sorunlarının farklılık gösterdiğine dikkat çeken Bozçelik “ Türkiye’de ilk defa şöyle bir çalışma yapıyoruz Bakanlık olarak. Mahallelerdeki çalışmalar bittikten sonra mahallelerin tüm ihtiyaçlarını raporluyoruz. Raporladıktan sonrada örneğin Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin yapması gereken hususlar varsa Belediye birimlerine, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yapması gerekenler varsa bu birimlere yine Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapması gerekenler varsa yetkili birimlere bu raporları sunuyoruz. Bu kapsamda mahallelerin eksikliklerini gereken yerlere ileterek yapılması gerekenleri talep ediyoruz. Eğitime yönelik de psiko-sosyal anlamda da bakanlıkların yapması gerekenler varsa bunları da kapsayan bir projedir. Eğer ailelerin ihtiyaçları varsa psikolojik destek dahi sağlanıyor. Uzman ekibimiz uygun gördüğü psikolojik alanda veya diğer alanlarda eğitimler dahi veriliyor” diye konuştu.

SOSYAL HİZMET MERKEZİ SAYISINI 8'E ÇIKARACAĞIZ

Aydın Valiliği ile birlikte oluşturulan bir koordinasyonda sorunları değerlendiklerini dile getiren Bozçelik “Türkiye’de ilk defa biz ASDEP çalışmalarını Aydın Valiliğinin koordinasyonunda tüm il müdürlükleriyle beraber bir koordinasyon oluşturduk. Gelen sorunlar bu koordinasyonda değerlendirilerek ilgili birimlere yönlendirilerek takibi sağlanıyor. Aydın Valiliğinin önergesiyle yapılan Türkiye’de bir ilk çalışmadır bu. Aydın'da şuanda 60 bin kişiye ulaştık.Önümüzdeki süreçte de yine ASDEP alımları gelecek. 1000 kişilik bir istihdam sağlanacak Türkiye genelinde. Biz geldiğimizde Aydın’da 4 adet sosyal hizmet merkezimiz vardı. Şuanda bunların sayısını 8’e çıkartmak gibi bir hedefimiz var. Bununla ilgili çalışmaları yürütüyoruz. Kuşadası’nda açtık. Didim, Kuyucak ve İncirliova’da da Sosyal Hizmet merkezleri açmak için uğraşıyoruz. Hem ASDEP çalışmalarını daha yerele indirmek hem de vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına daha iyi bir şekilde ulaşabilmek için bu merkezlerin sayısını arttırmaya yönelik çalışmalarımız var” ifadelerini kullandı. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.