Asgari Ücret Artışı Bekleyenlere Müjde: Asgari Ücret Ne Kadar Oldu?

Asgari Ücret Artışı Bekleyenlere Müjde: Asgari Ücret Ne Kadar Oldu?
ABONE OL
2024 yılı için asgari ücret belirleme süreci başladı ve milyonlarca asgari ücretli çalışan, merakla zam oranının ne olacağını bekliyor.

İşverenlerden İlk Zam Teklifi

2024 yılı için asgari ücret belirleme süreci başladı ve milyonlarca asgari ücretli çalışan, merakla zam oranının ne olacağını bekliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısının 11 Aralık'ta yapılacağını duyurdu. Bu toplantıda, işçi ve işveren temsilcileri ilk kez resmi olarak bir araya gelecek ve karşılıklı taleplerini paylaşacaklar. Bakanlık tarafından yapılan anket sonuçları da taraflarla paylaşılacak. Bu süreç, asgari ücretin belirlenmesindeki belirsizlikleri ve spekülasyonları azaltmayı hedefliyor.

Zam Beklentileri ve Spekülasyonlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı açıklamalar ve asgari ücretin son zam oranı, asgari ücretliler arasında hayal kırıklığına yol açtı. Önceki dönemde asgari ücret yüzde 53 oranında artışla 11 bin 402 liraya yükseltilmişti. Ancak, 2024 yılı için ortaya atılan iddialar ve spekülasyonlar, asgari ücretlilerin endişelerini artırdı.

İşverenlerin Zam Teklifi ve İşçilerin Tepkisi

MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı, asgari ücretin belirlenmesi için kalıcı bir formül önerdi. Asmalı'nın önerdiği formül, geçmiş 6 aylık enflasyon oranına ve aynı dönemin ekonomik büyüme oranının eklenmesine dayanıyor. Bu formülle yapılan hesaplamalara göre, asgari ücret yüzde 40 oranında artarak 16 bin TL seviyesine çıkabilir. Ancak, işçiler yılda bir kez yapılacak bu oranın kabul edilemez olduğunu ifade ediyorlar. İşçi temsilcileri, enflasyonun tek haneli rakamlara düşene kadar ve enflasyon artış hızı kesilene kadar yılda iki kez zam yapılmasını talep ediyorlar. Bu durum, işverenlerin teklifi ve işçilerin beklentileri arasında önemli bir fark yaratıyor ve gelecek dönemdeki asgari ücret tartışmalarının ana konusunu oluşturuyor. (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum