LÜTFİ ÖZKAL

LÜTFİ ÖZKAL

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

ASGARİ ÜCRET ÇIKMAZI

A+A-

Defalarca anlattığım, her sene yinelediğim bir çıkmazdır “asgari ücret çıkmazı”
Nedir bu çıkmaz? Az verirsen aç bırakır, çok verirsen fakirleştirir. Çok karmaşık, farkındayım fakat durumun özeti de tam olarak bu şekilde. 
Önemli olan paranın miktarı değildir, satın alma gücüdür. Yani, bugün bir miktar para ile satın aldıklarımızdan daha fazlasını zamdan sonra alabiliyorsak zenginleştik demektir. Yok, zamdan sonra alabildiklerimiz azaldıysa zam eridi gitti, daha da fakirleştirdi anlamına gelir.
Peki bu durum mümkün mü?
Pek tabi, mümkün, hem de yüksek bir olasılık.
Şöyle ki efendim, ülkenin büyük bir bölümünün asgari ücretle ya da bu ücretin endeksi ile çalıştığını hepimiz biliyoruz. Bol keseden dağıtalım asgari ücreti, bakalım ne olacak?
Bir işletmeniz var ve asgari ücretle işçi çalıştırdığınızı düşünelim. Aralık ayında asgari ücret tespit komisyonu “hadi bir güzellik yapalım, asgari ücreti 5.000 TL yapalım” deyiverdi. İlk olarak ne yaparsınız? Çalışanlarınızın maaşını ödeyebilmek için ürün ya da hizmetlerinize zam yaparsınız. Sadece siz mi, elemanınızın alışveriş yaptığı marketteki bütün emtiaların işçilik giderleri doğrudan asgari ücrete endeksli olduğundan onlar da zam yapacak, kasap ete zam yapacak, dolmuşçu ulaşıma zam yapacak, lokantacı yemeğe zam yapacak ve bir anda zam çılgınlığı başlayacak. Bunun sonucunda da enflasyon hızla yükselecektir. Yükselen enflasyon karşısında çalışanlarınızın hiç kullanmadığı, alakası bile olmayan ürünler de dayanamayacak ve zamlanacaktır. Bu durum zincirleme olarak devam edecek ve maalesef çalışanınızın cebine giren maaş zammından fazlası çıkıp gidecektir. 
Peki bu durumun hiç mi çözümü yok? Var elbette, satınalma gücünü yükseltmek… Peki bu nasıl olacak? Örneğin, bir miktar zam yapıp aynı zamanda çalışanın eline geçecek miktarın artması için işverenin yükü azaltılabilir. Vergi, SGK primi kesintileri gibi kesintilerden feragat edilerek işverene ek yük getirmeden çalışanın daha fazla ücret alacağı bir sistem geliştirilebilir. Bu sayede işçilik maliyetinin artışından daha fazla bir ücret işçinin olacak, işveren de memnun kalacaktır.
Tekrar ediyorum sayın okurlarım, paranın miktarı, cinsi hiç ama hiç önemli değildir. Önemli olan paranın satın alma gücüdür. Paraya o gücü vermedikten sonra istediğin kadar zam yap, sonuç değişmez. 
Saygıyla selamlıyor, hepinize sıhhat ve afiyetler diliyorum. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.