Asgari ücrete zam mı gelecek?

Asgari ücrete zam mı gelecek?

Türkiye Büyük Millet Meclisine iletilen kanun teklifi ile asgari ücrete zam yapılması ve asgari ücretin gelir vergisinden muaf tutulması gündeme geldi.

A+A-

TUĞBA AYDIN- Teklif yasalaşırsa asgari ücretlinin maaşına hem zam gelecek hem de vergiden muaf olacak.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na asgari ücretle çalışan vatandaşı sevindirecek kanun teklifi geldi. Meclis Başkanlığına geldikten sonra Plan ve Bütçe Komisyonuna sevk edilen kanun teklifinde asgari ücretin 2500 TL olması ve vergiden de muaf tutulması talep edildi.

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu tarafından verilen kanun teklifinde; “Ülkemizde asgari ücretle çalışan sayısı oldukça yüksek düzeydedir. SGK 2016 yılı istatistik yıllığı verilerine göre asgari ücretle çalışan işçi sayısı 5 milyon 640 bin 940 kişidir. Kayıt ışı çalışan işçilerin de katılması ile birlikte bu sayı 8 milyona yakındır. Mevcut asgari ücret geçiş ücretinin oldukça altında. Uluslararası alanda işçinin ve ailesinin geçimini sağlamaya yönelik olarak belirlenen asgari ücret ülkemizde geçimlik ücret olmaktan çıkmıştır. Hâlihazırdaki asgari ücret brüt 2943 TL, brüt 2314, 71 TL’dir. Bu ücret ise bir ailenin geçimini sağlayamayacağı düzeydedir. Bu nedenle bu ücretin en azından geçimlik seviyesine çıkarılması gerekmektedir” ifadeleri yer aldı. 

Teklifin TBMM komisyonunda görüşülmesi bekleniyor. Kanun teklifi komisyondaki oylamada onaylanırsa Meclis Genel Kurulu’na sevk edilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.