Kocaeli'de düzenlenen "Geçinemiyoruz" mitinginde halka seslenen CHP Lideri Özel, vatandaşların geçim sıkıntısı çektiğini belirterek 25 bin liranın altındaki asgari ücreti kabul etmediklerini dile getirdi. Özel, asgari ücrete en az enflasyon kadar zam istediklerini kaydetti. 

"GEÇİM OLMAZSA SEÇİM OLUR!"

TÜİK Açıkladı: Türkiye'de 3 Milyon 11 Bin Kişi İşsiz! TÜİK Açıkladı: Türkiye'de 3 Milyon 11 Bin Kişi İşsiz!

Hükümete uyarılar yapan CHP Lideri Özel, "Buradan hükümete sesleniyoruz; geçim olmazsa seçim olur. Erken seçim olmaz diyenlere uyarımdır: Geçim olmazsa, seçim olur. Çiftçilerin de yanındayız. Doyurmak için önce doymak gerek. Adaletli bir vergi sistemi istiyoruz. Maaşlar hesaplama yüzünden ay ortasında erimeye başlıyor. İşsiz sayısı 1 yılda 1 milyon 200 bin arttı. 552 bin esnaf kepenk kapattı. 500 bin çiftçi ise kayıp. Esnafa kredi faiziyle yükleniyorlar, yandaşa servet akıtıyorlar" diyerek ekonomik kriz içerisindeki vatandaşın sesine kulak verilmesini talep etti. 
 
"TÜRKİYE'DE ASGARİ ÜCRET DÜŞÜK DEĞİL!"

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek ise, katıldığı canlı yayın programında, Türkiye'yi gelişmekte olan 8 ülke ile kıyaslayarak asgari ücretin düşük olmadığını söyledi. Şimşek, "Asya'daki ülkelere, Endonezya, Filipinler, Tayland'a bakın, bir de Latin Amerika, Brezilya, Şili, Kolombiya, Avrupa'da Bulgaristan, Macaristan, ile karşılaştırın. Polonya hariç, gelişmekte olan ülkeler arasında en yüksek asgari ücret bizde. Türkiye'de asgari ücret düşük değildir" ifadelerini kullandı.  
 
"ÖNEMLİ ARTIŞLAR YAPILDI"
Şimşek, AK Parti döneminde asgari ücrete önemli artışlar yapıldığını da söyledi. "Son 20 yılda Türkiye'de asgari ücreti reel olarak yüzde 5,5 artırmışız. Türkiye'nin reel büyümesi ise yüzde 5,4. 90'lı yıllarda 100 dolar civarında kalan asgari ücrette AK Parti döneminde dolar bazında ciddi bir artış var" diyen Şimşek, şunları kaydetti: "Asgari ücret artışı yüzde 49. İlk 6 aydaki enflasyon yüzde 20'lerde olacak. Yıl sonunda da MB'nin üst bandı yüzde 42. Böyle dahi kalsa büyümeden daha fazla bir asgari ücret karşılığına tekabül ediyor."

Kaynak: HABER MERKEZİ