Asırlık çınar Ayşe nineden sağlık yaşam sırları

Asırlık çınar Ayşe nineden sağlık yaşam sırları

Aydın'ın Efeler ilçesinde yaşayan ve torunun torununu da gören 101 yaşındaki Ayşe Aydemir, uzun ve sağlık bir yaşam sürmenin doğru beslenip çalışmaktan geçtiğini söyledi.

A+A-

(ABDURRAHMAN FIRAT) Konuklu Mahallesinde çocukları ve torunlarıyla birlikte yaşayan Ayşe Aydemir (101), yaşlılığın verdiği sorunlarla baş etse de mutlu bir yaşam sürüyor. Aydemir, 1994 yılında hayat arkadaşını kaybedince 25 yıldır çocuklarının desteği, torunlarının sevgisiyle hayata tutundu. Torununun torununu görme mutluluğuna da erişen Aydemir, eşinin gençken av tüfeğiyle bacağından vurulduğunu, yıllarca eşine bakıp 6 çocuğunu büyüttüğünü anlattı.

ÇOK ÇALIŞMAK ÖNEMLİ
20 torunu, 4 de torununun torunu bulunan, yaşından dolayı duyma ve yürüme güçlüğü çeken Aydemir, zaman zaman ailesinin yardımıyla dışarıda gezebildiğini söyledi. Çocuklarını büyütmek için odun kesip sattığını, kilometrelerce uzakta bulunan yaylaya yürüyerek çıkıp hayvanlarını besleyerek elde ettiği gelirle ailesini geçindirdiğini aktaran Aydemir, sağlık bir yaşam için çok çalışmak ve sağlıklı beslenmenin önemli olduğunu ifade etti.

GENÇLİK GİBİSİ YOK
"Şimdi her yerim ağrıyor, artık yaş geçti. Bir oturdum mu başım dönmeye başlıyor." diyen Aydemir, "Gençliğim çok iyiydi. Gençlik bir başka, gençlik gibisi var mı? Keşke her şey gençlik gibi olsa. Çok özlüyorum. İnsan gençliğini özlemez mi? Yine de her şeye çok şükür. Allah bugünlerimizi aratmasın. Gençliğimde yoğurt çok yedim. Hala da devam ediyorum. Süt de çok içtim." ifadelerini kullandı.

GENÇLERE TAVSİYEDE BULUNDU
Gençlere çalışma nasihatinde bulunan Aydemir, "Gençliğimde kömür  yaktım, odun kestim, yerleri kazdım, mahsul ektim. Süt sağdım, bunlardan yoğurt peynir yaptım. Yapmadığım bir şey kalmadı. Çok çalışkandım ve çok çalışırdım. Ama her şey Allah’ın elinde o ne verirse ona sahip olacağız. Gençler de aynı benim gibi çalışsınlar ve kazansınlar. Kazandığını da yesinler." diye konuştu. Aydemir, "Torunumun torununu gördüğüm için çok mutluyum. İnsan mutlu olmaz mı hiç? Allah sağlık versin. Ben torunumu bir gün göremedim mi durmam. Sürekli yanımda olsun isterim." dedi.

ÇOCUKLARIM BANA İYİ BAKIYOR
Ailesinde en uzun yaşayan kişinin kendisi olduğuna dikkati çeken Aydemir, şunları kaydetti:
"Eşimin bir ayağı sakattı. Hem ona baktım hem çocuklarımı yetiştirdim. Odun kestim, sırtımda taşıdım. Çoluk çocuk besledim. Şimdi yapmak istesen çok zor. Allah yardım etti. Allah yardım etmese bunların üstesinden gelemezdim.  Vakit geçtikçe her şey gidiyor. Akşamdan sabaha çıkacağımızı biliyor muyuz? Bilmiyoruz. Her şey Allah’ın elinde. Zor oluyor. Vardığın yere varamıyorsun, gittiğin yere varamıyorsun. Ama bu yaşta halime bin şükür. O da iyi bakıldığım için. Çocuklarım bana bu kadar iyi bakmasaydı çoktan giderdim..."

Torunu Sibel Pulat da "Kendisinin hayvanları vardı. O koyunlarla birlikte yaylada dururdu. Onların sütünden peynir ve yoğurt yapardı. Belki de bu yaşına kadar gelmesinin sebebi bunlardır. İhtiyaçlarını kendisi görüyor." şeklinde konuştu.

asirlik-cinar-ayse-nineden-saglik-yasam-sirlari-110286-11a3d2e61ed4632730411d3a21c5ad33.jpegasirlik-cinar-ayse-nineden-saglik-yasam-sirlari-110286-776f1af9261adb13e7d6268c302af7b6.jpegasirlik-cinar-ayse-nineden-saglik-yasam-sirlari-110286-b294c2c95ff394f05052b3eff6b541ae.jpegasirlik-cinar-ayse-nineden-saglik-yasam-sirlari-110286-dae84ef40e42a44c0cb0c354ef8c02ac.jpeg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.