Aşkı kaybettiği kilolarda buldular

Aşkı kaybettiği kilolarda buldular

Aydın’ın İncirliova ilçesinde yaşayan Melike ve Hakan Çağlar çiftinin evliliğe giden yolları, aşırı kiloları sebebiyle geçirdikleri tüp mide ameliyatı sonrası üye oldukları Facebook grubunda kesişti.

A+A-

ABDURRAHMAN FIRAT - Fazla kilolarından kurtularak sağlıklı bir hayata başlayan Çağlar çifti, aradıkları aşkı kaybettikleri kilolarda bulmanın mutluluğunu yaşıyor. İncirliova’da sigorta acentesi işletmeciliği yapan Hakan ve Melike çiftinin yolları tüp mide ameliyatı geçiren kişilerin bir araya geldiği sosyal medya grubunda kesişti. Ameliyattan önce aşırı kilolarıyla farklı hayatlar yaşayan Çağlar çifti, 3 ay önce evlenerek hem hayatlarını birleştirdi hem de aşırı kilolardan kurtularak sağlıklı bir hayata başladı.

İncirliova’da yaşayan 31 yaşındaki Melike Çağlar, aşırı kiloları nedeniyle günlük yaşamda sorunlar yaşadığı gibi sağlık problemleri de ortaya çıkınca tüp mide ameliyatı oldu. Ailesinde annesi başta olmak üzere dört kişinin tüp mide ameliyatı olduğunu ifade eden Çağlar, üç yıl önce ameliyat olduğunda 110 kilo olduğunu söyledi. Ameliyattan sonra Melike Çağlar 57 kiloya düşerken eşi Hakan Çağlar da 147 kilodan 78 kiloya düştü. Daha önce günlük hayatta nefes problemi yaşayan çift, şu anda daha az yemek tüketerek daha sağlıklı bir yaşam sürdürmenin mutluluğunu yaşıyor.

MİDEM DELİNMEK ÜZEREYMİŞ
Ameliyattan önceki hayatında aynaya baktığında kendisini hiçbir zaman kilolu olarak görmediğinin altını çizen Melike Çağlar, “Annem ilk olarak Aydın Devlet Hastanesinde mide ameliyatı oldu. Annemin ameliyat olma sürecinde de onu hastaneye yatırmaya gittik. Herkes benim ameliyat olacağımı sandı hastaneye girince. Kendimi o ana kadar kesinlikle kilolu sanmıyordum. 110 kilo olmuştum zaten ama kendimi fit sanıyordum. Annem ameliyat olduktan sonra annemin doktoruna gayriihtiyari ‘Hocam ben de mi ameliyat olsam?’ diye sordum. Direk evrakları verdi bana. Evrakları verince tetkiklere başladım. İyi ki olmuşum çünkü midemde ülser varmış. Hatta midem delinmek üzereymiş. Belki de ölecektim bu ameliyatı olmasaydım. 3- 4 ay tedavisi oldu ve ben 110 kilo ile ameliyat oldum. Kesinlikle ameliyatta bir sıkıntı yaşamadım. Başarılı bir ameliyat geçirdim. Zaten yoğun bir iş hayatım olmasından dolayı 3 gün hastanede kaldım ve 4. gün işe geri döndüm. 3 yıldır da çalışmaya devam ediyorum” dedi.

BİRBİRİMİZİN HALİNDEN ANLIYORUZ
Eşi Hakan Çağlar ile ameliyattan sonra tüp mide ameliyatı olan kişilerin nasıl beslenmesi gerektiği konusunda sosyal medyada bulunan tüp mideliler grubunda tanıştıklarını belirten Çağlar, “Ben bu gruba girerken tek amacım neler yiyebilirim, neler yapmalıyım konusunda bilgi almaktı. Ama orada gezinirken Hakan’ın fotoğrafını gördüm. Hakan’ı ekledim ve konuşmaya başladık. İlk konuşmaya başladığımızda da evlenmek istediğini söyledi. Bu arada birlikte arkadaş olarak görüştük. Benim aklımda evlenmek gibi bir düşünce yoktu. Hakan da benden bir yıl önce mide ameliyatı olduğu için onun tecrübelerinden yararlanmak için görüşüyordum. Tabi daha sonra birbirimizi tanıyarak evlendik. 3 ay oldu evleneli. İkimiz de tüp mideliyiz. İyi ki de tüp mideliyiz. Yoksa birbirimizin halinden anlamazdık” diye konuştu. 

ŞİMDİ KİLO ALSAM RAHATLIKLA VEREBİLİYORUM
Mide olarak değişik ama beyin olarak hala obez olduklarını dile getiren Melike Çağlar, “Hala yemeği seviyoruz ama sadece yediğimiz miktarlar değişti. Yine her şeyi yiyebiliyoruz. Benim 3, eşimin 4 yıl oldu ameliyat olalı. Örneğin hamburger yiyor muyuz ama bir taneyi ikimiz yiyoruz. Tüp mideli biriyle evli olmasaydım anlamazdı beni ve daha zor olurdu. Çünkü normal insanlara göre yememiz aynı değil. Şu an 57 kiloyum. Astım hastasıydım ve kiloluyken çok tıkanıyordum. Daha önce kesinlikle kilo veremiyordum. Aldıkça alıyordum. Şu an kilo alsam yine gider, hiç düşünmeden ameliyat yaptırırım. Artık istediğimi yiyebiliyorum” dedi. 

YÜRÜYEMEZ HALE GELMİŞTİ
Aslen Hataylı olan 35 yaşındaki Hakan Çağlar da 4 yıl önce Balıkesir Devlet Hastanesi’nde tüp mide ameliyatı olduğunu aktardı. Ameliyat olmaya nasıl karar verdiğini anlatan Çağlar, “Ben artık kilolarımdan dolayı yürüyemez hale gelmiştim. Daha önce çalıştığım iş yerimdeki patronumla arabaya bindim. Patron bana sürekli bir şeyimin olup olmadığını sordu. Ben öyle nefes nefese kalmışım ki arabaya binerken adam fark etmiş. ‘İstersen hastaneye gidebiliriz’ dedi. ‘Bir şeyim yok. Neden böyle söylediniz?’ dedim. ‘Nefes alışverişinde bir tuhaflık var’ dedi. Halbuki ne bir merdiven çıkmışlığım, ne koşmuşluğum vardı. Sadece arabaya binmiştim. Adam dikkatli bakmış. O anda karar verdim: ‘Buna bir çözüm bulmaz lazım. Bu böyle gidecek yoksa’ dedim. Balıkesir Devlet Hastanesi’nde tüp mide ameliyatı oldum. 147 kilodan 78 kiloya düştüm. Şu anda çok sağlıklı ve rahat hareket edip nefes alabiliyorum” dedi.

HAYATIM YEMEK ÜZERİNE KURULUYDU
Eşi gibi kendisinin de aynaya baktığı zaman hiç kilolu hissetmediğini vurgulayan Çağlar, “Çok enteresandı. Kıyafet de bulabiliyordum. 3XL, 4 XL gibi bedenlerde kıyafet bulmakta da zorlanmıyordum. Şu an gidiyorum mesela beğendiğim bir elbisenin S bedenini aldığımda hoşuma gidiyor. Bazı şeyler gerçekten zor. Canım bir şeyler istiyor. Ben Hataylıyım. Yani memleketimden dolayı da ben yağlı şeyler yemeyi seviyorum. Biz çok düşkünüzdür boğazımıza. Bunun zorluklarını çektim. Benim hayatım yemek üzerine kuruluydu. Yemek yiyince mutlu oluyordum. Şimdi gidip bir hamburger aldığımızda ikiye böldürüyoruz artık. İnsanlara komik geliyor. ‘Doyacak mısınız?’ diye soruyorlar. Artık hemen doyuyoruz. Çok yiyemiyoruz. Çok fazla yiyince istifra ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

İncirliova ilçesinde Ergüner Sigorta ve Hasar Danışmanlığı’nın işletmeciliğini yapan Çağlar çifti, kaybettikleri kiloları aşkta bulmanın mutluluğu içerisinde yaşamlarını sürdürüyor.

aski-kaybettigi-kilolarda-buldu-132659-3f48e24d9c20154d2e8a3dcee956ded2.jpgaski-kaybettigi-kilolarda-buldu-132659-70ade87d38fb9c304e38cb4f43e78b4d.jpegaski-kaybettigi-kilolarda-buldu-132659-a471ec3bdbee20bfa8832f85e139925f.jpegaski-kaybettigi-kilolarda-buldu-132659-e59f982e2a8b507c67ed9d220ead4629.jpg
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.