Asma incir üreticilerin yeni gözdesi olacak

Asma incir üreticilerin yeni gözdesi olacak

Aydın’ın İncirliova İlçesinde 1938 yılında kurulan İncir Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Ziraat Mühendisleri asma incir ağacı yetiştirerek önemli bir projeye imza attı.

A+A-

BURHAN CEYHAN- 5 yılda istenilen seviyeye gelen asma incirde gelecek yıllarda sera altında incirin yetişmesini sağlayarak mevsim dışında da üretim yapma hedefleniyor.

İncir Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Ziraat Mühendisi Aytekin Belge 2015 yılında önemli bir projeye imza attı. Projede asma incir dikimi yapıp 5 yılda gelişmesini sağlayarak ürün elde etti. Klasik sistemde dönüme 16 incir ağacı dikiliyor. Destekli sistemde ise dönüme 83 ağaç dikilebilirken, desteksiz sistem yani asma incir şeklinde dönüme 166 incir dikilebiliyor.  Tamamlanan proje yılsonunda diğer incir üreticileri ile paylaşılacak. Buradaki amaç inciri sera altına alarak mevsim dışında daha erken veya daha geç incir üretiminin yapılmasını sağlamak olacak. Asma incirin bakımı, hasadı daha kolay ve diğer incirden dönümde daha fazla ürün elde edilecek. 
“PROJEDE SONA GELİNDİ”
Asma incir projesini gerçekleştiren Ziraat Mühendisi Aytekin Belge, “Projemiz bazı incir çeşitlerinin sık dikimi ve terbiye sistemi ile bitki geliştirme etkilerini araştırmaktı. Bu amaçla İncir Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü bünyesinde 2015 yılında böyle bir proje başlattık. 3 farklı incir çeşidi fidanını dikimini yaptık. İncirde 3 çeşit dikim var. Bunlardan birisi destekli sistem, ikincisi desteksiz sistemi ve üçüncüsü ise diğer üreticilerin uyguladığı klasik sistemidir. Bu amaçla 3 farklı incir çeşidi kullandık. Bunlar Bursa siyahı, beyaz orak ve sarı zeybek cinsidir. 5 yıl önce dikimlerimizi yaptıktan sonra desteksiz sistem ile telli sistemi oluşturduk. Damlama sulama sistemi ile suluyoruz. Şu an incir ağaçları 5 yaşındalar. Gelişimleri gayet sağlıklı bir şekilde devam ediyor. Ürünlerimizi almaya başladık. Kaliteleri sağlıklı ve verimleri gayet güzel olmaya başladı. İnşallah bu yılının sonunda sonuç raporunu hazırlayıp üreticilere daha sağlıklı bilgiler vereceğiz.” 

HEDEF SERADA ERKENCİ İNCİR YETİŞTİRMEK 
Aynı alanda incir ağacı sayısını ikiye katladıklarına değinen Belge, “3 parselimiz var. Her bir parselde 72 ağaç bulunmaktadır. Bu sistemde biz başarılı olabilirsek ileride bu sistemi sera altına alarak daha kolay ve istediğimiz zamanda ürün yetiştirebilme amacındayız. Bu şekilde brim alandan daha fazla ağaç dikebiliyoruz. Destekli sistemde dönüme 83 ağaç dikilmekteyken, desteksiz sistemde yanı bu sistemde bu sayı dönümde 166 adet ağaca çıkıyor. Yani aynı yerde dikilen ağaç ikiye katlanıyor. Klasik sistemde ise dönüme 16 ağaç dikilebiliyor. En büyük avantaj brim alanda çok daha fazla ağaç dikimi yapabiliyoruz. Bununla da daha fazla ürün elde etme imkânımız var. Bu sistemde incir hasadı kolaylaşıyor. İş gücünden tasarruf ediyorsunuz. Hastalıklara karşı çok daha kolay bakım yapılıyor. Her uygulama daha kolay buda bize büyük avantaj sağlamaktadır” dedi. 


asma-incir-ureticilerin-yeni-gozdesi-olacak-123574-13c1179b480a722c539bbefe4cab1057.jpegasma-incir-ureticilerin-yeni-gozdesi-olacak-123574-93f863fca35ef8e974d75f6800305ed7.jpgasma-incir-ureticilerin-yeni-gozdesi-olacak-123574-e513e8dba227b8f84fc711ac31b1cd82.jpg
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.