Çiğdem Aşiroğlu

Çiğdem Aşiroğlu

Aşure ayı sevgi ayıdır

Muharrem ayının en önemli günlerinden biri olan aşure günü yardımlaşmanın sevgi kültürünün en çok yayıldığı günlerden biridir. Muharrem ayının onuncu günü olan aşure günü, adını Arapçada on anlamına gelen aşera kelimesinden almıştır. Yıllar geçtikçe bizlerin dilinde içine çeşit çeşit malzemelerin katılıp pişirilen ve insanlara dağıtılan tatlının adı aşure olarak geçmiştir.


Muharrem ayının onuncu günü tarih boyunca bir çok önemli olayı barındırdığı için bu gün kutsal bir gün olarak görülmüş, bir çok kesim tarafından da oruç tutularak bu ayın onuncu günü geçirilir. Bu önemli olayların içinde rivayetlere göre Hz. İbrahim aşure günü dünyaya gelmiş, Hz. Nuh'un gemisi Cûdi dağına aşure günü oturmuş, Hz. Musa ve kavmi Firavun'un zulmünden bu günde kurtulmuş gibi olaylar rivayet edilir. 


Bizlerde uzun yıllardan bu yana her aşure ayında aşure yapar konu komşuya ikramda bulunur dostluk, kardeşlik ve komşuluk duygularımızı pekiştiririz. Uzun yıllar boyunda kültürümüzde var olan bu gelenek bu günlerde hala devam ederken pandemi de olsa gerekli önlemler alınarak geleneğimizin yaşadığını görmek beni çok sevindiriyor. Özellikle bu tür geleneklerin Aydın’da daha fazla olması güzel Aydınımızda sevginin, kardeşliğin, birlik ve beraberliğin ne kadar kuvvetli olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor. Bu güzel günlerde ikramların artarak devam etmesi dileğiyle.  

Önceki ve Sonraki Yazılar