Atabay, Su Ürünleri OSB’ye karşı çıktı 

Atabay, Su Ürünleri OSB’ye karşı çıktı 

Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, Söke-Didim arasına Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kurulması için Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın (GEKA) desteklediği çalışmalara karşı çıktı. 

A+A-

( MURAT TAN ) Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan Söke-Didim arasına Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kurulması fizibilite çalışması projesi, GEKA tarafından 9 Kasım 2018’de imzalanan protokolle desteklemeye hak kazandı. İmzalanan protokol sonrasında bölgede OSB kurulması için çalışmalara hız kazandırılmasına tepki gösteren Didim Belediye Başkanı Atabay, konuyla ilgili yazılı basın açıklamasında bulundu.
  
“DİDİM’DE KABUL EDİLMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR”

Didim kamuoyunda güncel olarak yer alan ve kentin geleceğini olumsuz yönde etkileyecek balık çiftlikleri konusunda yeni gelişmeleri üzülerek izlediklerini belirten Atabay, “Söke - Didim arasına Su Ürünleri OSB kurulması için fizibilite çalışmasının projesi hazırlanabilmesi amacıyla GEKA ile protokol imzalandığı ve bu konu ile ilgili çalışmaların hızlandığı bilgisini tarafımıza ulaşmış durumdadır.  Balık çiftlikleri ve Su Ürünleri OSB, hem denizde hem karada endüstriyel üretim yapması nedeniyle ekosistemi bozduğu ortadadır. Bu tür üretim sahalarının milli parklar gibi özel koruma statüsündeki alanların yakınlarında oluşturulmasının işletenlerden başka kimseye yararı bulunmamakta olup bu doğa düşmanı projenin Didim’de kabul edilmesi mümkün değildir” dedi. 

“DİDİM’İN GELECEĞİNİ RESMEN KARARTACAKTIR”

Halihazırda bölgedeki balık çiftliklerinin tahribatının ortada olduğunu belirten Atabay, “66 ton üretim kapasiteli denizdeki balık çiftliklerinin yarattığı tahribat ortada iken karada kurulacak olan Su ürünleri OSB için denizde çok daha yüksek kapasiteli ek balık çiftliklerinin de kurulması gerekeceği açık bir gerçektir. Bu durumda denizde yüksek kapasiteli balık çiftlikleri ile birlikte karada kurulması planlanan Su Ürünleri OSB, şehrimizin geleceğini resmen karartacaktır. Konunun muhatapları her ne kadar teknolojinin geliştiğini, konu ile ilgili önemlerin alındığını ve istihdam yaratılacağını söylese de,  hepimizin bildiği üzere hali hazırda faaliyette olan balık çiftlikleri dahi denizi ve sahillerimizi geri dönülmez biçimde kirletmektedir. Kaldı ki;  Denizimize, sahillerimize ve Didim’in tescilli havasına, dolayısıyla hem yaşam kalitemize hem de turizmimize telafisi mümkün olmayan zararlar vereceği açıktır ve bu hususu görememek cehalettir” diye konuştu. 

“DİDİMLİLER TOPLUMSAL MUHALEFET GÖSTERECEKTİR”

“Doğayı kirletmek çok kolay ama temizlemesi çok zordur” diyen Atabay, “Sanılanın aksine bu kirlilik hemen değil, oluşan birikimin ardından ortaya çıkacaktır. Bölgenin akıntı yönü ve hakim rüzgarı dikkate alındığında, kurulması planlanan balık çiftlikleri ile Su Ürünleri OSB’nin “sağlayacağı!” tek şey Didim’in eşsiz doğasını katletmek olacaktır. Gerek turizmci kimliğim gerekse bu kentin Belediye Başkanı olarak; bu kentin duyarlı vatandaşları ile birlikte kentimizin, doğamızın ve turizm potansiyelimizin tahrip edilmesine asla izin vermeyeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.  Ayrıca konu ile ilgili toplumsal muhalefeti Didimlilerin göstereceğinden son derece emin olduğumu belirtmek isterim. Her şeyden önce bu kentte yaşayan ve bu kenti yürekten seven bir vatandaş olarak; Bu kentin bütün güzellikleri ile birlikte korunması konusunda, kamu kurum ve kuruluşların da sorumluluğu olduğunu, sağduyulu kararlar almalarını ve bu yönde politikalar yürütmeleri gerektiğini hatırlatırım” dedi.


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.