Ataköylüler, Denizli RES'ten dert yandı

Ataköylüler, Denizli RES'ten dert yandı

Babadağ sınırındaki çoğunluğu Karacasu'da kurulan Denizli Rüzgar Enerji Santral projesine ek olarak hayata geçirilecek olan yeni türbinlerin yapılması planlanan RES’in bulunduğu Ataköy Mahallesinde ÇED öncesi bilgilendirme toplantısı yapıldı.

A+A-

GÜLAY ÖZTEKİN'İN ÖZEL HABERİ- Gergin geçen toplantıda, sevkiyat esnasında arazilerinin ve hayvanlarının zarar gördüğünden yakınan Ataköy sakinleri, "Bir dahakinde bu kadar insaflı davranmayacağız" dedi.

Bir şirket tarafından işletilmekte olan 74MWm/66 MWm gücündeki 18’i Karacasu sınırlarında olan 22 türbine 5 türbin ilave ederek 99,8 MWm/61 MWm’ye çıkarılması amacıyla kapasite artışına gidilmesi hedeflenen Denizli Rüzgar Enerji Santral (RES) sahasının kurulduğu ve Babadağ’a giden 30 kilometrelik tek devlet kadastro yolunun geçtiği Ataköy Mahallesinde ÇED öncesi bilgilendirme toplantısı yapıldı.

YOLA DÖKÜLEN ÇAKILDAN ŞİKAYET ETTİLER ENVA

Çevre İş Sağlığı ve Güvenliği Enerji Müh. Müş. Dan. Taah. San. ve Tic. Ltd. Şti. tarafından Ataköy Mahallesindeki toplantıya, şirket yetkililerinin yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İl Müdürlüğünden yetkililer ile mahalle sakinleri katıldı. Karacasu Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Erikmen, Ataköy Mahalle Muhtarı Hüseyin Dibek ile RES türbinlerinin kurulduğu Yeniköy Mahallesi Muhtarı Musa Girgin ve Dikmen Mahalle muhtarı Hüseyin Çeker’in de katıldığı toplantıda, Ataköy sakinleri, santralin kurulma aşamasında yoldan geçen lojistik sevkiyatı esnasında yolların bozulduğu, yola dökülen beyaz çakılın tozu nedeniyle ev ve arazilerin beyaza bürünüp sebze ve meyvelerinin zarar gördüğü, tonajlı kamyonların hız ihlali yaptığı ayrıca hayvanlarının telef olduğu yolundaki şikayetlerini dile getirdi.

HAYVANLAR TELEF OLDU

Mahalle sakinlerinden Halil Adelli, 3 senedir arazini kullanamadığını belirterek tozdan dolayı tarlada sebze meyve yetişmediğini ileri sürdü. Muhammet Adelli ise “Yol kenarındaki evler araziler bembeyazdı. Kaç sefer gelip geçtiniz görmediniz mi? Benim geçen sene 70 tane hayvanım telef oldu. Akciğer kanserine neden oluyor. Seneye yine aynı şey olacak. İyi niyetimizi suistimal ediyorsunuz” derken Hamdi Dibek, “Buraya şirket geldiğinde ‘bu köyün çıkarı ne olacak?’ diye sorduk. Şirket ‘köyünüze enerji verilecek’ dedi. Bu kadar zarara karşı bu elektrikten biz niye yararlanamıyoruz? Beyaz çakıl döküleceğine daha tozmayan kalitelisi dökülse bu vatandaş zarar görmese. Bozuk yollar yüzünden köylü her 15 günde bir alt takım yaptırdı. Şirket para kazanacak bu köylü ıstırap çekecek, niye? Bu köylünün hiç arkası yok mu?” diye sordu.

SEVKİYAT SIRASINDA YAŞANAN SORUNLARI ANLATTILAR

Mahallenin eski Muhtarı Cengiz Dedeoluk ise “Türbinlerin olduğu dağlık bölgedeki yaylalarda oturan evlere elektrik verilemez mi” derken bir başka vatandaş ise “Türkiye’nin enerji ihtiyacı var ancak tarıma da ihtiyacı var. 35 yıldır Ataköy göleti bitirilemiyor” diyerek şirket yetkililerinden bu konuda yardımcı olmalarını istedi. Mahalle Muhtarı Hüseyin Dibek, şirketten yaklaşık 80 bin TL değerinde köy halkının kullanımı için elektronik kantar istedi. Mahalle sakinleri Büyükşehir Belediyesi ile yapılan protokol gereği 15 Aralık 2019 itibari ile bitmesi gereken yolun bitirilmediğinden dert yandı.

 BÜYÜKŞEHİR, DSİ VE BİZ HEPSİ BİR ARAYA GELDİ AKFEN

Yenilenebilir Enerjinin bir alt iştiraki olan şirket yetkilisi Burak Solmaz, Büyükşehir Belediyesinin yaptığı alt yapı ve DSİ’nin yaptığı Ataköy Göleti aynı zamanda RES nedeniyle yapılan lojistik sevkiyatların hepsi bir araya geldiği için mağduriyet yaşadıklarını söyledi. Mahalle sakinlerine vermiş oldukları destekten ötürü teşekkür eden Solmaz, “Ben Van’a da Çanakkale’ye de gidiyorum. Özellikle buranın vermiş olduğu destek sahiplenmesi bizleri çok mutlu ediyor. Maalesef sevkiyat süresinde verdiğimiz eziyetler olmuştur. KORDA-AKFEN olarak Büyükşehir Belediyesi ve muhtarlığımızla birlikte geçtiğimiz Ağustos ayında protokol imzalandı. Koordinatlı resimli bir şekilde taahhüt altına alındı. Hangi noktaya ne yapılacak zarar ziyan kayıt altına alındı, parası da yatırıldı. Lakin kış şartları nedeniyle biraz uzadı. Biz bunu bilerek yaptık ki işin içinde devlet olsun. Biz çünkü biliyoruz vatandaşın şikayeti isyanı olur. Bu şaibeleri ortadan kaldırmak için işin içine muhtarlığımızı da Büyükşehir’i de kattık. Bu bölgede inanın biz vurdu kaçtı mantığıyla da çalışmadık. Geçmiş bir buçuk yıl içerisinde Büyükşehrin alt yapı çalışması vardı. Diğer yandan Gölet çalışması vardı. Bizim RES projesinin de lojistik olarak Ataköy yolunu kullanması sebebiyle bütün etkiler birleşti. Bu etkiler sonucunda hepsi köye en çok gelen vatandaşla en çok iç içe olan bizlere yansıtılıyor. Önümüzdeki günlerde hem muhtarlık hem biz konunun yerine getirilmesi noktasında gereğini yapacağız” diyerek bölge halkı yararına yaptıkları yardımları anlattı.

BÖLGEYE SAĞLADIKLARI DESTEKLERİ ANLATTI

Bölgenin meşhur Dikmen balına coğrafi işaret alınması için proje yürüttüklerini ifade eden Solmaz, “Okulumuzu, tütün toplanan Pazar yerine desteklerimiz oldu. Yapılan iyilikler söylenmez ama buradaki kastımız şu. Biz burada şöyle bir mantığa hiçbir zaman kavuşmadık. Bir buçuk yılda 6 kez toplantı yaptık. Allah’a şükür hepinizin desteği ile bitirdik” diyerek bundan sonraki süreci aktardı.

HİÇ BİR ZAMAN SORUMLULUKTAN KAÇMADIK

Bir buçuk yıl sonra ek 5 türbin inşaat çalışması yapılacağını kaydeden Solmaz, “Biz hiçbir zaman şirket olarak üzerimize düşenden kaçmadık. Biz burada 4 profesör çalıştırdık. Yukarıda kuşlara kadar saydık. Dedik ki biz burada bu kadar çalışıyoruz. Bio çeşitliliği koruyoruz, avlanmaya da kapattık. Oradaki eski mezarlığınızın etrafını çevirdik. Bu bölgenin insanına istihdam yarattık. Her güzelliğin bir zoru vardır. Bundan sonrası içinde yine oturup görüşür protokol de yaparız taahhütname de veririz. Biz hiçbir zaman sorumluluktan kaçmayız” diye konuştu. Her türlü taahhüdü vermeye de hazır olduğunu belirten Solmaz, mahalle sakinlerini yatıştırdı.

BU DEFA İŞİNİZ ÇOK ZOR

Başkan Yardımcısı Mehmet, Büyükşehir Belediyesi ile yapılan protokol gereği yolların yapılmadığını söyleyip “Sizce protokole uyulmuş mu?” diye sordu. Erikmen, “Bu defa işiniz çok zor. Çünkü tahammül bitti” diyerek santral inşaatı başlamadan önce verilen taahhütlerin yerine getirilmesini istedi. Köyün içinde çok hızlı geçen kamyonlar için özel mobil radar sistemi kurarak hız yapan şoföründe işten çıkarılması şeklinde bir taahhüt altına alabileceklerini söyleyen Solmaz, 2020 bütçesinden elektronik kantar alınması konusunda da yardımcı olacağı sözünü verdi. Vatandaşlar son olarak da proje artırmasına gidecek olan RES’in çevreye olan etkileri soruldu. Şirket yetkilileri en ufak bir etkisi yok cevabını verdi. Toplantı esnasında jandarmanın güvenlik önlemi aldığı görüldü.

atakoyluler-denizli-resten-dert-yandi-150114-3e7caf1eaa7f064208db381898f49d46.jpgatakoyluler-denizli-resten-dert-yandi-150114-4cdb8730ce1c17bdb08c8160241bea26.jpgatakoyluler-denizli-resten-dert-yandi-150114-6e5d30c6b256727a32104c1a588d720d.jpgatakoyluler-denizli-resten-dert-yandi-150114-dd011dc92bbf6d423e88d7efbcdcb991.jpg

lil.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.