Atatürk Kongresi’nde Aydınlı öğretim üyesine büyük onur

Atatürk Kongresi’nde Aydınlı öğretim üyesine büyük onur

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Günver Güneş, 9. Uluslararası Atatürk Kongresinin düzenleme ve bilim kurullarında yer aldı.

A+A-

HABER MERKEZİ - Güneş, 1937 yılında Aydın ve çevresinde gerçekleşen Ege Manevraları’nı, Atatürk’ün Ege Manevraları’ndaki günlerine ait bildiri sundu.   

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Atatürk Araştırma Merkezi tarafından her dört yılda bir düzenlenen 9. Uluslararası Atatürk Kongresi, Amasya Valiliği ve Amasya Belediye Başkanlığının desteği ile 12 Kasım-15 Kasım tarihlerinde Amasya’da gerçekleştirildi. Kongrenin açılış törenine Amasya Valisi Osman Varol, AK Parti Amasya Milletvekili Mustafa Levent Karahocagil, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı ve Yüksek Kurum Başkanı Prof. Dr. Muhammet Hekimoğlu ile çok sayıda akademisyen, öğrenci ve davetli katıldı. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Amasya Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından kısa bir müzik dinletisi sunuldu. Mustafa Kemal Atatürk'ün sevdiği şarkıların seslendirildiği programda Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tebrik mesajları okundu. Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Adnan Sofuoğlu, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muhammet Hekimoğlu Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı, Vali Osman Varol Milletvekili Mustafa Levent Karahocagil ve Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı'nın da birer konuşma yaptığı kongrenin devamında Doç. Dr. Hasan Cicioğlu tarafından açılış konferansı yapıldı.

Konferansın ardından oturumları gerçekleştirmek üzere Amasya Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi'ne geçildi. Kongrede 15 tanesi yurt dışından olmak üzere 3 ayrı salonda eş zamanlı oturumlarla 101 bildiri sunuldu. 14 Kasım Perşembe günü Prof. Dr. Temuçin Faik Ertan, Prof. Dr. Mehmet Evsile, Prof. Dr. Yavuz Aslan, Prof. Dr. Selma Yel ve Doç. Dr. Hasan Cicioğlu'nun katılımlarıyla kapanış ve değerlendirme oturumu ile kongre son buldu. 

9. Uluslararası Atatürk Kongresinde Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Günver Güneş hem kongre düzenleme kurulu hem de bilim danışma kurulunda yer alarak böyle bir organizasyonda ilk defa iki kurulda yer alarak önemli bir başarıya imza attı. Günver Güneş Kongrede aynı zamanda “1937 Ege Manevraları ve Mustafa Kemal Atatürk” başlıklı bir bildiri sundu. Günver Güneş kongre ile yaptığı açıklamada Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı tarafından kendisine yapılan düzenleme ve bilim kurulu üyeliğinden duyduğu mutluluğu ve gururu belirttikten sonra “Milli Mücadele’nin 100., Cumhuriyetin kuruluşunun 96. yıl dönümünde böylesine büyük çaplı bir bilimsel toplantıda üst düzeyde görev almanın Aydın’daki Tarih Bölümü ve üniversitenin de başarısı olduğunu kaydetti. Bugüne kadar dördü yurt dışında olmak üzere sekiz Uluslararası Atatürk Kongresi’nin gerçekleştiğini belirten Güneş, kongrelerde yeni bilgi, belge ve sentezler ortaya konularak, Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti tarihinin önemli olaylarının aydınlatıldığını; kongrelerde sunulan bildirilerin önümüzdeki yıl kitap olarak yayımlanıp bilim dünyasına kazandırılacağını kaydetti. Güneş, Mustafa Kemal Paşa ve beraberindekilerin “Milletin istiklalini, milletin azim ve kararı kurtaracaktır” kararını aldıkları ve Amasya’da gerçekleştirdikleri tarihi olayların 100. yıl dönümü olması sebebiyle Kongrenin Amasya’da yapıldığını dile getirdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.