(MURAT TAN) Efeler Belediye Meclisi’nin yeni dönem ilk meclis toplantısında, Efeler eski Belediye Başkanı Mesut Özakcan’ın 5 Şubat’ta meclis kararı aldırttığı, 21 Nisan’da Aşağı Kayacık Mahallesinde tertip edilecek olan boğa güreşi etkinliğinde boğa sahiplerine verilecek 30 bin liralık ödül oy birliğiyle iptal edildi.

“30 BİN LİRAYI ESKİ MUHTARA TESLİM EDEMEM”

Meclis’teki Cumhur İttifakı Grubu’nun toplantıdan önce reddedecekleri yönünde aldıkları grup kararına rağmen oy birliğiyle iptal edilen 30 bin liralık ödül oylamaya sunulmadan önce konuşan Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay, “Güven buyurun, çok zor durumdayız. Muhtar değişti, ben 30 bin lira gibi bir parayı eski muhtara teslim edemem. Halkın parası bu yapamam. Çok özür dilerim” dedi.

“BELEDİYEYE İKİ AYRI İCRA GELDİ”

Efeler’de yapılacak başka güreşlere de belediye olarak yardım yapmama kararı aldıklarını söyleyen Başkan Atay, “Onlara da para yardımı yapmamaya karar verdim. Zor durumdayız, bunu size daha sonra da açıklayacağım. Kararı reddedecekseniz de takdir sizindir. Belediyeye iki tane ayrı icra geldi. Bazı şeyleri söylemek istemiyorum. Maalesef durum vahim. İstiyorsanız siyaseten ret verebilirsiniz” dedi.

“SPORTİF FAALİYETLER ŞEHRİMİZİN YÜZ AKIDIR”

Atay’ın bu sözleri üzerine MHP Grubu adına konuşan meclis üyesi Mustafa Tolan, “Biz bu dönem iyi işler yapılacağına inanıyoruz. Biz de bu konuya büyük destek vermiştik. Deve, boğa güreşi, at yarışı da sportif faliyetler şehrimizin yüz akıdır. İlimiz dışında sokağa çıksak Efeler’i kimseye tanıtamayız. Bu tür organizasyonlar ilin tanıtımına büyük katkı sağlıyor” diye konuştu.

“BANA GÜVENİN”

Tolan’ın sözleri üzerine konuşan Atay, “Efeler’in tanıtımı için daha büyük organizasyonları destekleyeceğiz. Bana güvenin” dedi. Daha sonra yapılan oylamada oy birliğiyle alınan kararla Aşağı Kayacık Boğa Güreşi etkinliğinde boğa sahiplerine verilecek 30 bin liralık ödül iptal edildi. İptalin oy birliğiyle alınmasından ötürü muhalefet meclis üyelerine teşekkür eden Atay, toplantının bitiminin ardından meclis üyelerinden ayrı bir özel toplantı yapacaklarını duyurdu. Edinilen bilgilere göre Atay, boğa güreşinin iptal gerekçesiyle ilgili olarak detaylı bilgiler paylaşırken meclis üyelerine belediyenin ekonomik anlamda yaşadığı sıkıntıları da anlattı.

“NAKDİ YARDIMIN SAĞLANMASINDAN YANAYDIK”

Yaşanan gelişme üzerine toplantıda bulunan AK Parti Efeler İlçe Başkanı Çağatay Gülaştı beraberindeki MHP Efeler İlçe Başkanı Ahmet Baskın ile birlikte iptal edilen 30 bin liralık ödülle ilgili meclis çıkışında açıklamada bulundu. Boğa ve deve güreşleriyle at yarışlarının köyden mahalleye dönüşen yerleşim yerlerinde vatandaşların kendilerini mutlu eden etkinlikler olduğunu söyleyen Gülaştı, “Bu konuda nakdi yardım yapılmasıyla ilgili iptal kararı alındı. Başkanın konuşmasında oy birliğiyle iptal kararı alındığı gibi algılandı ancak biz MHP İlçe Başkanımız Ahmet Baskın ile birlikte isteğimiz bu yardımın mahallemize verilerek, boğa güreşlerinin yapılmasıydı. Biz bu süreçte hem sosyal, hem de kültürel olarak toplum yararına olan her faaliyetin geçmesi için gerek AK Parti gerekse de MHP Efeler İlçe Başkanlığı olarak tüm desteği vereceğimizi beyan etmek istiyoruz. Keşke Efeler Belediyesi’nin daha önce verdiği bu söz gerçekleşseydi” dedi.


Kaynak: MURAT TAN