Atay, size tanınan hakların kıymetini bilin

Atay, size tanınan hakların kıymetini bilin

Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla kahvaltıda kadınlarla bir araya geldi. Atay; “Türk kadınları, Atatürk’ün tanımış olduğu hakların değerini bilmeli” dedi. 

A+A-

MELEK FIRAT- Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, Aydın Diş Hekimleri Odası’nın Kadın üyeleriyle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir araya geldi. Efeler Belediyesine ait Menderes Park’ta gerçekleşen kahvaltı programında, Türk kadınlarının çoğu ülkeden daha önce edindiği haklar konuşuldu. 

Programdaki kadınlara haklarının değerini bilmelerini hatırlatan Başkan Atay, bütün çağdaş ülkelerde kadın haklarının kolay kazanılmadığının altını çizdi. Başkan Atay;  “Yüzyıllardır kadınlar hem iş hayatında hem hayatta erkeklerle eşit olma savaşı veriyorlar. Ne mutlu ki Türkiye Cumhuriyetinin kadınları yıllar önce bu eşitlik haklarını elde etmenin mutluluğunu yaşadı” dedi.

“MÜCADELE EDEREK KAZANMADILAR”

Bir televizyon programındaki sunucunun söylediği sözlere atıfta bulunan Başkan Atay; “Sunucu hanımefendinin de dediği gibi, eşit haklara yani seçme ve seçilme haklarının elde edilme konusunda kadınlarımız mücadele ederek bu hakları elde etmediler. Bütün bu haklar Atatürk gibi bir yüzyıl lideri tarafından sizlere bahşedildi. Emek sarf edilmeden bir şeylerin kıymeti pek bilinmiyor. Benim siyasi hayatımın içerisinde anlayamadığım tek bir şey var. Şeriat özlemi içinde olan kadınların kendilerini ikinci sınıf bir yurttaş olarak görecek bir vecibeyi kabullenmelerini inanın ki anlayamıyorum. Hayatım boyunca da anlayamayacağım. Şahitliklerinin bile kabul edilmeyeceği bir sistemi savunan bir insanın kendi haklarını savunmamasını inanın ki hiç anlamış değilim” diye konuştu.

“KIYMETİNİ BİLMELİSİNİZ”

Başkan Atay, Avrupa’daki kadınların bu haklar için büyük mücadelelerden geçtiğini belirterek; “Avrupa’da neden kadın hakları çok önde. Birçok ülkede cumhurbaşkanları, bakanların çoğu kadın. Çünkü onlar çok büyük mücadeleler sonucunda demokrasilerini kurumsallaştırmışlar. 150 milyon insan hayatını yitirmiş bu uğurda. Bizler de Atatürk gibi yüz yıl lideri olarak görülen bir kişi tarafından kadınlara 91 yıl önceden bahşedilen hakları çok önemli bir yerde tutmalı ve kıymetini bilmeliyiz. Kıymetini bilmelisiniz” diyerek 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı.   


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.