Atay’dan Özakcan’a suç duyurusu
Yayınlanma:
Güncelleme:
ABONE OL

Atay’dan Özakcan’a suç duyurusu

Efeler Belediyesi Mayıs ayı ilk meclis toplantısı Mehmet Fatih Atay başkanlığında gerçekleşti.

(MURAT TAN)  Üçü gündem dışı olmak üzere 16 maddenin görüşüldüğü toplantıda konuşan Başkan Atay, Efeler Belediyesi'ni 17 Milyon 494 bin 707 TL borçla devraldıklarını söyledi. Toplantıda Efeler Belediyesi’nin 17 Milyon 494 bin 707 TL borcu olduğunu ve belediyeye iki ayrı icra geldiğini söyleyen Efeler Belediye Başkanı Atay, 610 bin liralık icra takibiyle ilgili olarak Efeler eski Belediye Başkanı Mesut Özakcan ve yönetimi hakkında yasal harcama yapılmaması nedeniyle Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduklarını belirtti. 

Meclis toplantısında, gündemin ilk maddesi olan Efeler Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı seçimleri yapıldı. Seçimde meclis üyelerinin yanı sıra Sanayi, Ticaret ve Ziraat Odaları’nın da üyeleri oy kullandı. Toplamda 90 oyun kullanıldığı seçimde iki oy geçersiz olurken, beyaz listeyle giren Bayram Er Efeler Çiftçi Malları Koruma Başkanı oldu. Ali Kılıçaslan, Ali Aşkıntaş,  Ali İlhan ve Ayhan Korkmaz da yönetim kurulu üyesi seçildiler. 

ŞİRKET KURULMASI KARARLAŞTIRILDI

İhtisas Komisyonları seçiminde, Ulaşım ve Tarih, Kültür, Sanat, Spor ve Engelliler, Çevre ve Sağlık, Esnaf ve Pazar, Hukuk, Tarım olmak üzere altı adet komisyonun kurulmasına karar verildi. İl Afet Acil Yardım ve Kurtarma Birliğine, Ahmet Mithat Taşdağ asil, İlhan Günendi yedek üye olarak seçildiler. 2018 yılı Bütçe Kesin Hesabı ve Taşınır Yönetim Dönemi Kesin Hesabı Cetvellerinin görüşülmesi komisyona gitmesi üzerine oylandı. 2019 yılı Gelir Ücret Tarifesinde değişiklik yapılması hususunun görüşülmesi komisyona gitti. Efeler Belediye Başkanlığı’nda çalışan kamu görevlilerinin Sosyal Denge Tazminatı alabilmesi için Belediye Başkanı'na yetkili sendika ile toplu sözleşme imzalama yetkisinin verilmesi kabul edildi. 5393 Sayılı Belediye Kanunun 18. Maddesinin (İ) Bendi gereğince şirket kurulması, kurulacak şirkete ortak olunması için Efeler Belediye Başkanına yetki verilmesi kabul edildi. 

“KASAMIZDA PARA YOK” 

Toplantıda ele alınan gündem maddesi gereği, meclis üyelerine verilecek huzur hakkı ücretleri de görüşülerek karara bağlandı.  Önceki dönemi 17.5 Milyon TL borçla devralan Efeler Belediye Başkanı M. Fatih Atay’a borçlanma yetkisi verilmesi de oy çokluğuyla kararlaştırıldı. Belediye avukatlarına vekalet verilmek üzere Belediye Başkanına yetki verilmesi kabul edildi. Borçlanma yetkisi meclis üyelerinin oyuna sunulmadan önce açıklama yapan Atay, “17 milyon 494 bin lira borçla devraldık. Bazı arkadaşlarımız falanca ilçelerde de şu kadar borcu olduğunu söyleyip, bu rakamın az olduğunu düşünüyorsa yanılıyordur. Bu belediye sıfırdan kurulmuş bir belediyedir. Bu kadar kısa sürede hiçbir yatırım yapılmaksızın bu kadar borç içinde bulunulmasını doğru yönetim olarak görmediğimizi belirtmek istiyoruz. Kasamızda para yok. Her gün günlük harcamaları, bankadaki genel hesapları titizlikle harcıyoruz” dedi. 

“YOL YAPIMI İÇİN BORÇLANMAMIZ ŞART”

Belediyeye iki tane ayrı icra geldiğini belirten Atay, “O icrada şahsi kefaletim olmadan hacizleri kaldırmadılar. O icraları da şahsi kefaletimi vererek kaldırttım. Bazı şeylerin güvene dayalı olması gerektiğini söylerken bunları belirtmek istemiştim. Bu da herhalde şeffaf oldu. 610 bin liralık bir icra takibi daha geldi. Onun da 59 bin lirasını gerçekleştirmişler. Geri kalanını harcama yapılmadığı ve yasal olmadığı için haklarında savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Hem de menfi tespit davası açtık. Bu nedenle hızlıca yapmamız gereken işler var. Altyapısı biten sokaklara bir defalık asfalt yapacağız. Bu nedenle küçük ihalelere çıkmamız gerekiyor. Bazı yollarda inanın araba ilerleyemiyor. Bu yolları borçlanarak yapmamız lazım. Halk Bankası ve Vakıflar Bankası müdürleriyle de konuştuk, bakarız dedim. Bu nedenle borçlanma konusunu gündeme getirdim” diye konuştu. Borçlanmayla ilgili olarak yapılan oylamada 8 meclis üyesi ret oyu kullanırken oy çokluğuyla Atay’a borçlanma yetkisi verilmesi kabul edildi.  

Gündem maddelerinin görüşüldüğü ve kabul edildiği meclis toplantısı, alınan kararların ardından sona erdi.

ataydan-ozakcana-suc-duyurusu-kasada-paramiz-yok-104738-19143685642bd9d8117a4768a040bb6f.jpgataydan-ozakcana-suc-duyurusu-kasada-paramiz-yok-104738-3522363bc222a7417afc19fd04ad0943.jpg
 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.