Av değil vahşet turizmi

İnternet haber kanallarında dolaşırken karşıma daha önce de görüp tepki gösterdiğim bir haber çıktı. Haberde av turizmi kapsamında “öldürülecek” yaban hayvanlarının sayısı ve kaç liradan öldürülebileceklerinin listelerinin belirlendiği yazıyordu. Haberde yer alan ifadelere göre 798 yaban hayvanı ücret karşılığı öldürülebilecek.

Uzun zamandır ülkenin değerleri ve sahip olduğu kültürel, coğrafi zenginliklerini düşünüyorum. Üç tarafı denizlerle çevrili binlerce kadim topluma ev sahipliği yapmış, dağı taşı altından daha değerli olan bir ülkeye nasıl olur da bu kadar hoyrat ve zalim davranabiliyoruz aklım almıyor.  Ben 25 yaşında bir birey olarak sahip olduğumuz kültürel ve doğal zenginliklerimizi koruyup onlara gözümüz gibi bakmalı el üstünde tutmalıyız diye düşünebiliyorken, yetkililer nasıl olur da o varlıklara karşı bu denli kayıtsız kalıyor anlayamıyorum. En basit tabirle ifade etmek gerekirse bu avlanmak istenen hayvanlar ülkenin doğal yaşamı için önemli hayvanlar. Peki bu nesli tükenmekte olan yaban hayvanları neden korunmaya alınmıyor. Neden bir kağıt parçasından ibaret olan para karşılığı öldürülüyor?

Yayınlanan listeyi görünce o kadar üzüldüm ki kelimelerle ifade edemem. Liste-de 2020-2021 sezonunda 398 erkek yaban keçisi, 25 hatalı boynuzlu şelek yaban keçisi, 45 dişi yaban keçisi, 12 melez yaban keçisi, 39 çengel boynuzlu dağ keçisi, 9 Anadolu yaban koyunu, 14 ceylan, 89 kızıl geyik, 167 karaca ve sayıları bölge müdürlüklerince belirleneceği ve yüzlerce yaban domuzunun avlanabileceği açıklanmış.
 
1 Eylül 2020- 31 Mart 2021 tarihlerini kapsayan sezonda, uygulama talimatında avına izin verilen türler arasında Anadolu yaban koyunu, ceylan, çengel boynuzlu dağ keçisi, karaca, melez yaban keçisi, kızıl geyik, yaban keçisi, yaban domuzu türleri bulunuyor. Buna göre 398 erkek yaban keçisi, 25 hatalı boynuzlu şelek yaban keçisi, 45 dişi yaban keçisi, 12 melez yaban keçisi, 39 çengel boynuzlu dağ keçisi, 9 Anadolu yaban koyunu, 14 ceylan, 89 kızıl geyik, 167 karaca avlanabilecek. Öte yandan her avlak için avcı başına iki yaban domuzu avlama izni de bulunuyor. Av turizmi kapsamında izin almak kaydıyla yine kişi başına 2 yaban domuzu avlanabilecek. Yaban domuzu kotasının yüzleri bulması bekleniyormuş.
 
Ne yapmamız gerekiyor bazı şeylerin düzelmesi için? Bu ülkenin en ufak bir çalısı bile bizlerin koruyup kollaması hatta gerekirse bekçilik yapması gereken bir değer iken, bu hayvanları koruyun, öldürmeyin diye haykırmamız mı gerekiyor? O zaman ben başlıyorum izninizle. “Bu hayvanları öldürmeyin koruyun!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.