(GÜLAY ÖZTEKİN) Karacasulu balıkçı 52 yaşındaki Şerafettin Uzkuç, 1 Eylül’de başlayan av sezonun 15 Nisan itibariyle kapanmış olmasına rağmen balık satışlarının sürdüğünü belirterek, “Bu yıl iyi bir sezon geçirdik. Av sezonun bitti ama balık sezonu bitmedi. Vatandaşlarımız günlük taze balık yemeye devam edecek” dedi.
Dört Kardeşler Reis Balık Marketin ortaklarından 30 yıllık balıkçı Şerafattin Uzkuç, 15 Nisan itibariyle avlanma sezonu bitmesine rağmen balık satışlarının devam ettiğini söyledi.

BALIKÇININ YÜZÜ GÜLDÜ
Denizli’de yaşayan Karacasulu balıkçı Uzkuç, iyi bir balık sezonu geçirdiklerini fiyatlarında uygun olduğunu belirterek, “Gırgır ve trol yöntemiyle avcılık yapan balıkçılar için başlayan yasak, kıyı balıkçılığı yapanları etkilemeyecek. Kıyı balıkçılar mesela 15 metreyi geçmeyen küçük tekneler ile sürekli balık avlamaya devam ediyor. Bu sene çok güzel bir balık mevsimi yaşandı. Özellikle Palamut ve hamsi balıkçı camiasının yüzünü güldürdü” dedi.

BU SEZON TERCİH EDİLEN İRİ BALIKLAR
Kız sezonunda halkın bol bol balık tükettiğini önümüzdeki yaz sezonunda da vatandaşların her gün günlük taze balık yemeye devam edeceğini sözlerine ekleyen Uzkuç, balık fiyatlarının da kış fiyatları ile aynı olduğunu ifade etti. Yaz boyunca her türlü balık çeşidi bulunduğunu kaydeden Uzkuç, bu mevsimde küçük balıklar yerine büyük balıkların tercih edildiğini söyledi.

VATANDAŞ TAZE BALIK YEMEYE DEVAM EDECEK
Uzkuç, “Yaz mevsiminde hamsi sardalye, istavrit gibi küçük balıklar yerine daha çok iri mangal balıkları tercih ediliyor. Hamsi sezonu bitti. Yunanistan’dan geliyor ama bu mevsim çok tercih edilmiyor. Yaz sezonunun yenilecek balığı ise Çupra, Somon, Kaya Levreği, Norveç uskumrusu gibi balıklar olup fiyatları da aynı kış fiyatlarıyla değişen bir şey yok. Vatandaşların tercihine göre çiftlik ve deniz balığı da var. Vatandaşlarımız balıksız kalmayacak. Vatandaşımız soğuk hava balığı yerine taze günlük balık yiyecek” diye konuştu.
En çok tercih edilen balık türleri Somen, Uskumru, Çupra, Levrek kilosu 30-35 lira aralığındaki fiyatlarda satılıyor.

av-sezonu-bitti-balik-satislari-devam-ediyor-103317-21d2e183d09b2d7afe6ffd77d411dda7.jpgav-sezonu-bitti-balik-satislari-devam-ediyor-103317-543ed438e4e7b56385a7fa754cc7bf7d.jpgav-sezonu-bitti-balik-satislari-devam-ediyor-103317-76852d40a36083dcc0b06c8e24cb8a8f.jpg

Kaynak: GÜLAY ÖZTEKİN