Av sezonu, çöp toplanarak başladı

Av sezonu, çöp toplanarak başladı

Aydın’da 2021-2022 balıkçılık av sezonu açıldı. Av sezonu etkinliği çerçevesinde tören öncesinde kıyıda ve denizde çöp toplandı. Denizden birçok plastik ve katı atık ile şişe çıkarıldı.

A+A-

Kuşadası’ndaki balıkçı barınağında gerçekleştirilen balıkçılık av sezonu açılış törenine Kuşadası Kaymakamı Sadettin Yücel, Aydın İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Ökdem, Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Edip Yağan, Kuşadası İlçe Tarım ve Orman Müdürü Gürsel Doğan katıldı. Protokol üyeleri ile dalgıç arılar isimli dalgıç ekibi tarafından denizde yapılan etkinlikte önemli miktarda deniz çöpü çıkarılarak Kuşadası Belediyesi çöp toplama aracına teslim edildi. Çöp toplama etkinliğinin ardından program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. 
184 KAYITLI GEMİCİ VAR
İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Ökdem, yaptığı konuşmada, kentte kayıtlı olarak 184 balıkçının bulunduğunu belirterek, “Aydın’da 150 kilometre sahil şeridine sahip olup 5 adet balıkçı barınağımız, 184 adet kayıtlı balıkçı gemimiz, 1625 adet gerçek kişiler için su ürünleri ruhsat tezkeresine sahip balıkçımız, 3811 adet amatör balıkçı belgesine sahip amatör balıkçımız ile su ürünleri potansiyeli oldukça yüksek bir ildir.” dedi.
GEÇEN YIL 3 BİN 259 TON BALIK TUTULDU
Aydın’daki denizlerden geçen yıl 3 bin 259 ton deniz balığı tutulduğunu bildiren Ökdem, “İlimizde 2020 yılında denizlerimizde ticari olarak 3 bin 259 ton deniz balığı ve diğer deniz ürünleri avcılığı gerçekleştirilmiştir. 2021 yılının ilk altı aylık döneminde 1563 ton deniz balığı avcılığı gerçekleştirilmiştir. Bölge ve ülke ekonomisine katkısı oldukça büyük olan ve önemi gün geçtikçe de artan su ürünleri sektöründe, gırgır ve trol ağları ile avcılık faaliyetinde bulunan balıkçılar için 15 Nisan 2021 tarihinde başlayan genel av yasağı 1 Eylül 2021’de sona eriyor.
Su ürünleri kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir olarak işletilmesi bakımından; avcılıkla ilgili getirilen kurallara uyum büyük önem taşımaktadır. Denizlerimizdeki balık popülasyonunun sonsuz olmadığını herkes çok iyi bilmektedir. Aşırı av baskısı, hedef dışı avcılık ve yasal boy limitinin altında avlanan her bir balık, bizden sonraki nesillerin bu kaynaktan faydalanmalarını biraz daha zorlaştıracaktır. Bu nedenle, koruma ve kullanma dengesini mutlaka gözetmek zorundayız.” diye konuştu. 
BOL BOL TÜKETİLMELİ
Balık tüketiminin oldukça yararlı olduğunu kaydeden Ökdem, “Siz değerli balıkçılarımız tarafından büyük emek ve zahmetle halkımıza sunulan ve insan beslenmesinde, özellikle çocukların gelişiminde ve erişkin insanların sağlıklarının korunmasında sayısız faydaları olan su ürünlerini; halkımızın bol bol tüketmesini tavsiye ediyorum. Balıkçılık sezonunun, kazasız ve belasız bir şekilde; tüm balıkçılarımız için bereketli ve bol kazançlı olmasını diliyorum. Rastgele… Vira Bismillah… Pruvanız neta olsun…" diyerek balıkçılara bereketli bir sezon diledi.
Konuşmaların ardından sezon açılışı duası sonrasında; katılımcılar, balıkçı gemisi ile temsili olarak denize açıldı. Ardından düzenlenen organizasyonla yaklaşık 1200 vatandaşa balık-ekmek ikram edildi.

av-sezonu-cop-toplanarak-basladi-233733-1b7bbbee085b516b885c85937ffb4b34.jpg

av-sezonu-cop-toplanarak-basladi-233733-11a24c100576d92f5bfc63977b5a5a3b.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.