Ay Yıldızı temsil etmek için ‘engel’ yok

Ay Yıldızı temsil etmek için ‘engel’ yok

Aysun Akay ile keyifli bir röportaj

A+A-

(TÜRKER KOCAKAHYA) Önemli başarılarla dolu hayatındaki Avrupa Şampiyonu unvanlarına Dünya dördüncülüğünü de geçtiğimiz günlerde ekleyen Milli Sporcu Aysun Akay, Ay Yıldızlı bayrağımızı göndere çektirdiği her yarışta engellerin sadece düşüncede olduğunu ve inanan bir sporcunun azmiyle neler yapabileceğini gösteriyor.   

Aysun Akay ismini birçoğunuz başarılı dereceleri, yaşattığı gurur ve aldığı madalyaları ile duydunuz. 1994 yılında Aydın’ın Çine ilçesinde başlayan hayat yolculuğunda, 25 yıllık hayatına onlarca madalya sığdırmış bir sporcu. İşitme engelinin hayata karşı verdiği mücadelede önüne geçmesine izin vermeyen Aysun, başarı basamaklarını bir bir tırmanırken, kazandığı madalyalardan ve temsil ettiği Ay Yıldızlı bayraktan güç alıyor. Avrupa dereceleri sonrasında yakın zamanda Dünya şampiyonasında madalyayı saniyenin binde biri süreyle kaçıran Aysun, pes etmedi ve yeni başarı hikayeleri için koşusunu sürdürüyor. Bir dönem tamamen koptuğu ve uzak kaldığı atletizm serüveninde yeniden doğuş hikayesini paylaşan Aysun, hedeflerini de anlatıyor. Söz sırası Aydın’ın gururunda…  

Kendini tanıtır mısın?

Adım Aysun Akay, 1994 Aydın Çine doğumluyum. Ankara Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi Antrenörlük bölümünde okuyorken Antrenörüm Aydın’da olduğundan dolayı geçen yıl içerisinde Adnan Menderes Üniversitesine Misafir Öğrenci olarak geçiş yaptım.  İleride antrenörlük yapmak istiyorum. Her insanın hayatında spora yer olmalı, benim hayatım spordan ibaret.

Atletizmle tanışman nasıl oldu?
İlk olarak folklor grubunda 4 sene bulundum. Sonrasın Nihat öğretmenimin aracılığıyla atletizmle tanıştım. Onunla atletizme adım attım diyebilirim. Öğretmenlerimiz bu konuda çok önem arz ediyorlar.

Ailenin atletizme bakış açısı nasıl?
Babam ve annem her zaman destekçi oldular. Her daim de oluyorlar. Başarmak için aile desteği gerçekten çok önemli. Bu bana ekstra güç veriyor. 

Bir süre atletizme ara vermişsin. Bunun sebebi nedir? 

Antrenörümle anlaşmazlık oldu.  Bu nedenle yaklaşık 2 yıl ara
verdim. 


Yeniden spora başlamanda ne etkili oldu?

Ben bırakmak istemiyordum. Ancak işitme engellilere yaşam koçluğu yapan Ayten abla ile tanıştık. Onun yardımı sonrasında ise atletizm antrenörü Aslı İnegöllü ile temas kurduk. Kendisi benim tekrar atletizme devam etmemde yardımcı oldu. 1.5 yıl Aslı hocamla çalışmamdan sonra, antrenörlüğümü şu anki hocam Burak Şevket Taş devraldı.

Milli sporcu olmanın, üniversitede de spor alanında eğitim görmene olumlu katkısı  oluyor mu?

Milli sporcu olmam bana çok şey kattı. Üniversiteye yerleşmem Milli sporculuk kontenjanı ile oldu. Gördüğüm dersler ilgimi çekiyor ve ben çok daha dikkatli oluyorum. Sonuçta ben bu işin içinden geliyorum ve mesleğimi öğrenmem gerektiğini düşünüyorum. Eğer bu işi profesyonelce yapıyorsam, bilimini de en az onun kadar bilmem gerektiğine inanıyorum.

Yarışmalarda yaşadığın herhangi bir zorluk oluyor mu?

Türkiye Atletizm Federasyonu’nun Türkiye Şampiyonaları’na katılıyorum ve burada engeli olmayan sporcularla aynı şartlarda, startı duymadan yarışıyorum. Bu bana biraz zorluk yaşatıyor. Onların tepkisine göre start alıyorum. Yine de onları zorluyorum. Onun dışında yarışmalarda bulunmak kendi başına zor zaten, ama en çok sakatlık yaşamak ve onu atlatmak zor. Olimpiyatlara katılmayı hedefliyorum. Umarım herhangi bir sakatlık ile karşılaşmam.

Atletizm bünyesinde aldığın dereceler nelerdir?

1.Dünya İşitme Engelliler Salon Atletizm Şampiyonası Estonya 60M Dünya 4’üncülüğü 
6. Avrupa İşitme Engelliler Atletizm Şampiyonası 60M birincilik
1.Avrupa İşitme Engelliler Gençler Atletizm Şampiyonası 100M, 200M ve 400M birincilik
1.Avrupa işitme Engelliler Gençler Atletizm Şampiyonası 4x100M ikincilik
1.Avrupa İşitme Engelliler Gençler Atletizm Şampiyonası 4x400M üçüncülük
Türkiye İşitme Engelliler Atletizm Şampiyonası 100 M ve 200 M birincilik
Türkiye Koç Fest Üniversite Spor Oyunları Festivali (engeli olmayan sporcular) Atletizm 100M ikincilik
Türkiye Atletizm Federasyonu (engeli olmayan sporcularla) Türkiye Şampiyonası 100M üçüncülük

Senin için en değerli madalyan hangisi? Sebebi nedir?

Polonya ve Belarus’ta aldığım madalya. Kendim ve ülkem için aldığım önemli derecelerdi.

Kariyerinde yaşadığın en unutulmaz an neydi?

Kariyerimde yaşadığım en unutulmaz an, Avrupa Şampiyonluğundan sonra İstiklal Marşımızı söyleterek Al Bayrağımızı göndere çektirmekti.  Bu benim için unutulmaz bir andı.

Kısa ve uzun vadeli hedeflerin neler?

Kısa vadedeki hedefim önündeki Temmuz ayında Almanya’da 
yapılacak olan Avrupa Şampiyonasında madalya alarak tekrar İstiklal Marşımızı okutmak. Uzun vadedeki hedefim Olimpiyat madalyası hayalini gerçekleştirmek. Asıl hedefim Olimpiyatlarda yer alıp, madalya için ülkemiz adına koşmak ve zafere ulaşmak.

Atletizme yeni başlayanlar için önerilerin nelerdir?
Asla umutlarını kaybetmemeleri gerek. Bu çok önemli. Çok çalışmaları ve iradeli olmaları gerekli. Çünkü hiçbir kolay elde edilmiyor.

Antrenörünle kaç senedir çalışıyorsunuz? Atletizm konusunda sana kattığı neler var?

Burak hocamla son 4 yıldır çalışıyoruz. Bana çok çalışarak şampiyon olabileceğime o inandırdı. Artık çok daha profesyonel bakıyorum. Çok iyi bir teknik ekibimiz var. Salih Hoca, Ayhan Hoca, Ahmet Hoca gibi. Hepsinin emeği büyük.

Sporcu olmasaydın hangi mesleği yapmak isterdin?
Bilmiyorum, daha önce pek düşünmedim. Sanırım en doğru yerdeyim.

Atletizm dışında uğraştığın bir spor dalı var mı?
Yıllardır sadece atletizm ile uğraşıyorum.


ATLETİZM ANTRENÖRÜ BURAK ŞEVKET TAŞ

Milli Atlet Aysun Akay’ın antrenörlüğünü üstlenen Milli Takım Antrenörü Burak Şevket Taş da hem Aysun Akay ile yakaladıkları başarıları hem de kendi kariyeriyle ilgili bilgiler verdi. Türkiye’yi temsil eden farklı sporculara da antrenörlük yapan Taş, Aydın’da atletizmi geleceğini değerlendirdi. 


Aysun ile ne zaman çalışmaya başladınız? 

2015 yılında başladık. Daha önceden spor yapıyormuş. Ama bırakmış. Farklı sebepler olmuş. Küskünlük olmuş. Çine’de ailesinin yanında yaşamaya başlamış. Ama arkasında kariyeri iyi aslında. Gençlerde Avrupa şampiyonluğu var. Ama birden bire bırakma kararı almış ve 2 yıl boyunca tamamen uzak kalmış. Ailesine işlerinde yardımcı oluyormuş. 2015’te çalışmaya başladığımızda hazır değildi. 2016 da Dünya Şampiyonası’nda, 2017’de Olimpiyat’ta koştu ve yarı finale kaldı. 2016 Dünya Şampiyonası’nda Bulgaristan’da yarı final koştu. 2018’de ise Belarus’ta Avrupa Şampiyonu oldu. 

Ne zamandır atletizmin içindesiniz?

Ortaokul yıllarından beri atletizmin içindeyim. Lisede spor bölümü okudum. Daha sonra Beden Eğitimi okudum. Eski milli sporcuyum. Daha sonra antrenörlüğe başladım. Şu anda işitme engellilerde ve TAF’ta Milli Takım Antrenörü olarak çalışıyorum. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın antrenörüyüm. Benim işim atletizm. Benim alanım daha çok sprint üzerine. Şu an çalıştığım Milli Takım’da 6 sporcu var. 

Aysun için ne hedef belirlediniz?

Geçtiğimiz dönemde Dünya Salon şampiyonası geçirdik. Orada saniyenin binde biri farkla madalyayı kaçırdık. Ama bizim asıl hedefimizi Açık Avrupa Şampiyonası. Orada hedefimiz şampiyonluk. 100 ve 200 metrede madalya almak istiyoruz. Seneye de Dünya Şampiyonası var. 

Açık ve salon yarışmaları arasında fark nedir?

Salon 200 metre ve virajları daha keskin. 6 kulvarlı. Açık da ise 8 kulvar ve bir turu 400 metre. Açık olanda tabi doğa şartları da etkili oluyor. Aysun salonda dahi iyi koşuyor. Aysun’a uzun zamandır özel antrenmanlar yaptırıyoruz.  

Aydın’da atletizmi nasıl görüyorsunuz?

Aydın, atletizmde özellikle sprint (kısa mesafe) konusunda çok başarılı. Türkiye çapında milli sporcular var. Toplamda tüm branşlarda Aydın’da 40’a yakın sporcu var. Bunun da yaklaşık 15’i atletizmde. Alt yapıdan çıkan çocuklar var. Her yıl Aydın’da derece alan sporcu oluyor. Çok iyi çocuklar var. İlerisi için Aydın’ın potansiyeli yüksek. 

Engelli sporcularla nasıl çalışıyorsunuz? Her hangi zorluk yaşanıyor mu?

Hiçbir işaret dili eğitimi almadım. Daha önce Bakanlığımızın işitme engellilere yönelik açtığı atletizm kursu oldu. Ona gittim ama kısa sürdü. Bir şeyler öğrendik ama sahada daha çok öğrendim. Daha doğrusu bana çocuklar öğretti. Şu anda anlaşıyoruz. Hiçbir problem yok. İleri derece konuşmayı bilmiyorum. Bu konuda bide vakit geçirmek lazım. Onlar size öğretiyor. Çocuklar ilgilenilmesini istiyor.

ay-yildizi-temsil-etmek-icin-engel-yok-roportaj-99302-41d4b44256488f26bb920be82de310d5.jpgay-yildizi-temsil-etmek-icin-engel-yok-roportaj-99302-5537cdbb69de2688d57a1800827fe98d.jpgay-yildizi-temsil-etmek-icin-engel-yok-roportaj-99302-6766f846c696bbd4e97b48fea90f0fb7.jpgay-yildizi-temsil-etmek-icin-engel-yok-roportaj-99302-10761ef0e1dbcc1d408345a0d688c8b4.jpg

ay-yildizi-temsil-etmek-icin-engel-yok-roportaj-99302-c92f64eaa44963fa3da936f8fbc66b01.jpgay-yildizi-temsil-etmek-icin-engel-yok-roportaj-99302-d7bd9d66837e76be23171f7dd705fd48.jpgay-yildizi-temsil-etmek-icin-engel-yok-roportaj-99302-fa96ecd089e26344d8904d48fcd88639.jpgay-yildizi-temsil-etmek-icin-engel-yok-roportaj-99302-fdbf201ff1c298d9fd735be39c0b9e2c.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.