Ayasofya Camisi ibadete açılmalı

Ayasofya Camisi ibadete açılmalı

Son dönemde gündeme gelen Ayasofya Camii’nin ibadete açılması konusunda açıklama yapan MHP Aydın İl Başkanı Haluk Alıcık, “Ayasofya fethedilmiştir. Ayasofya Camisi Müslüman gönüllerle buluşmalı, kapısı ibadete mutlaka açılmalıdır” dedi. 

A+A-

Türkiye’de son dönemde gündemde olan Ayasofya Camii’nin ibadete açılması konusu ile ilgili Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Aydın İl Başkanı Haluk Alıcık önemli açıklamalarda bulundu. Ayasofya feth edildiğini, Ayasofya Camisi’nin kılıç hakkı olduğunu vurgulayan Alıcık, “Ayasofya'yı fetheden kahraman Hünkâr bir Türk’tür, yiğit askerler Türk milletinin kudretidir. Büyük Türk Hünkârımız Fatih Sultan Mehmet Han ve kahraman neferlerinin Ayasofya’da  kıldıkları ilk Cuma Namazına müteakip camiye dönüştürülen Ayasofya Camisi meselesi; doğru tarih disiplini içinde, fethin şahit ve şehitlerinin ruhu inciltilmeden; inşallah güçlü Cumhur İttifakı konuyu en kısa sürede çözecektir” dedi. 

“GAYRETLERİ NİHAYETSİZDİR”
Ayasofya Cami’nde okunan Fetih Suresi’nin bunun güçlü işareti olduğunu belirten Alıcık, “Elbette ve herhalde, her milli meselede olduğu gibi anında rahatsızlanan iç ve dış odaklar, gizli Bizans lobisinin, batı hayranı yerli işbirlikçileri bir kez daha mevzi alarak nifak seferberliği başlatmışlardır. Gayretleri nihayetsizdir, boşunadır. Cumhurbaşkanımız ve AK Parti Genel Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan beyefendinin 'Ayasofya'da Kur'an da okunur, namaz da kılınır. Buna ancak ve ancak aziz milletimiz karar verir' sözü ve MHP Genel Başkanı Liderimiz Sayın Dr. Devlet Bahçeli beyefendinin 'Türkiye Cumhuriyeti’nin egemen sınırları içinde neyin, nasıl ve hangi maksatla kullanılacağına karar verecek yüksek mercii bellidir, buda büyük Türk milletidir.' sözleri Cumhur İttifakının kararlılığının ifadesidir” diye konuştu.

“REZİL BİR YALANDIR”
Alıcık süreçle ilgili ise, “Konunun çözümü sürecinde, bitmeyen kafa karışıklıkları, kesilmeyen spekülasyonlar, eksilmeyen ve eskimeyen mesnetli-mesnetsiz iddialar, derinleşen fikir ve görüş ayrılıkları ortaya çıkması belki anlaşılabilir bir durumdur. Lakin; sorumsuz ve şuursuz bazı sözde akademisyen, müşkülpesent uzman yorumcular Fatih Sultan Mehmet Han ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü münasebetsizce mukayese yanlışına düşmüşlerdir. Fatih’in yaptığını Atatürk tarafından yıkıldığı iması veya ifadesi hain bir uydurma, rezil bir yalandır. Sözün kısası; müzeden cami, camiden de müze olamayacaktır” ifadelerini kullandı. 

BAHÇELİ’NİN SÖZLERİNİ HATIRLATTI
Açıklamasında MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli’nin "2 Temmuz 2020’de Danıştay 10.Dairesi’nin açıklayacağı karar ne olursa olsun, aziz milletimiz Ayasofya’yı kutlu fethimizin simgesi, minber ve mihrabından, duvarlarından çınlayan tekbir seslerine kadar tertemiz alınların secdeye geleceği bir cami olarak görmektedir. Ayasofya Camisi’nin tasarruf hakkı sadece Türkiye’ye aittir. Başka mihrak ve ülkelere yalnızca halt yemek düşecektir. Yunanistan’ın ve bu ülke çizgisinde siyaset yapan CHP’nin karalama kampanyası bayağı ve beyhude bir çırpınıştır” sözlerini hatırlatan Alıcık, bu açıklama ile Bahçeli’nin camianın ve Türk Milleti’nin Ayasofya konusundaki kararlığını dile getirdiğini kaydetti. 

“TEFERRUAT BİLE DEĞİLDİR”
Bir çok camiden örnekler veren Alıcık sözlerini, “Ayasofya’nın ibadete açılmasını kompleks diye değerlendiren, Ayasofya Camisi’ne karşı çıkıp müze olarak kalmasını telaş ve tertiple arzu edenlere, geçtiğimiz günlerde Dimetoka’da, UNESCO’nun kültürel miras listesinde yer alan Çelebi Mehmet Bey Cami’nin kundaklanmasına sessiz kalmalarını hatırlatmak isterim. İspanya’da Endülüs döneminde yapılan ve on yılda tamamlanan Kurtuba Camisi’nin, Macaristan’da Toygun Paşa ve Mustafa Paşa Camii’lerinin Kilise yapılmasına ses çıkarmayan diller, Yunanistan’daki Hamza Bey Camisi’nin, Üç Şehitler Camisi’nin, Alaca İmaret Camisi’nin yürek yaralayıcı ve imanlı kalpleri infiale sürükleyici harabe hallerini görmezden gelenler! Siz kimsiniz? Milliyetçi-Ülkücü Hareketin kutlu otağı, Milliyetçi Hareket Partisi’nin görüşü çok nettir! Ayasofya Camisi Müslüman gönüllerle buluşmalı, kapısı ibadete mutlaka açılmalıdır. Allah’ın ( cc ) neyi emrettiği, Türk Milletimizin ne dediği, ecdadın ne istediği değerlidir. Gerisi fuzuli laf kalabalığıdır. Teferruat bile değildir” ifadeleriyle tamamladı.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.