Aydın 4. sırada

Kestanenin dünü, bugünü ve geleceği” temalı kestane çalıştayı düzenlendi. Çalıştayda konuşan Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, kestanenin 76 bin tonunun Aydın’da üretildiğini, Aydın'ın kestane üretiminde dördüncü sırada yer aldığını söyledi.

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi koordinatörlüğünde; “kestanenin dünü, bugünü ve geleceği” temalı kestane çalıştayı düzenlendi. Aydın Ticaret Borsası'nda (ATB) düzenlenen çalıştayın açılış konuşmasını ATB Başkanı Fevzi Çondur yaptı. Aydın kestanesinin coğrafi işarete sahip olduğunu anımsatan Çondur, kestanenin, önemli tarımsal ihracat ürünleri arasında yer aldığını söyledi. Kestanenin kent ekonomisine önemli ölçüde katkı sunduğunu aktaran Çondur, Türkiye’deki kestane ağaçlarının yüzde 31’inin Aydın’da bulunduğunu kaydetti. 
 

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ KONUŞULACAK
Üretimin de yaklaşık yüzde 34’lük kısmının Aydın’dan karşılandığını anımsatan Çondur, “Kırsalda kalkınmanın istikrarı ve ülkemiz ekonomisine katkı sunması sebebiyle üreticilerimiz başta olmak üzere tüccarımız ve ihracatçılarımız maksimum fayda sağlayacağını düşündüğümüz bu çalıştayda, kestanenin üretiminden pazarlama sürecine kadar yaşanan sorun ve çözüm önerileriyle ticari değeri ve markalaşma süreci, konunun uzmanları tarafından paylaşılacaktır. Bu sebeple gerçekleşen kestane çalıştayımızın verimli geçmesini çalıştay sonunda hazırlanacak olan raporun kestane için önemli olacağını düşünüyorum.” dedi.

 

“AYDIN’IN 12 İLÇESİNDE ÜRETİLİYOR”
Aydın Valisi Hüseyin Aksoy da dünya kestane üretiminin yaklaşık 2 milyon 232 bin ton olduğunu, bu üretimin 76 bin tonunun da Türkiye’den karşılandığını aktardı. Bu rekolteyle Türkiye’nin dünya kestane üretiminde dördüncü sırada yer aldığını vurgulayan Aksoy, “Aydın, önemli kestane üretim merkezlerinden birisi ve 25 bin 506 tonluk kestane üretimiyle yüzde 34'lük bir üretimle Aydın, birinci sırada yer almaktadır. İl geneline baktığımızda Aydın'da, 12 ilçemizde 7 bin 800 hektarlık bir alanda 5 bin üreticimiz kestaneyle ilgilenmektedir. İlçelerimizde de Nazilli üretim alanı itibariyle 3 bin 220 hektarlık alan ve üretim miktarıyla da 11 bin 450 ton ile birinci sırada yer almaktadır. Özellikle kestane üretimi yapılan alanlara baktığımızda da üretim yapılan alanların yüzde 38'inin de organik tarım yapılan alanlardan oluştuğunu Aydın ilinde ifade edebiliriz. Birçok türle birlikte, özellikle Adnan Menderes Üniversitemiz Ziraat Fakültemizi teşvik çalışmaları tamamlanan üç ayrı ilimizde farklı üretimler de gerçekleştirilmektedir.” dedi. 

 

KATMA DEĞER BEKLENTİSİ
Kestanenin, üretimin de ötesinde işlenerek, farklı katma değerler yaratılması konusunda da beklenti içerisinde olduklarını işaret eden Aksoy, şöyle devam etti:
“İlimiz ve ülkemiz ekonomisine farklı katkılar sunması da bizim beklentilerimiz arasında yer alıyor. İlimizde bendeki verilere göre 22 boylama ve paketleme tesisimiz mamül ürün üreten iki tesisimiz bulunmaktadır ve 2021 yılında da ilimizden 3 bin 317 ton ihracat gerçekleştirilmiştir. Devletimizin farklı kurumları zaman zaman kestane üreticilerimizi de destekleyen çalışmalar içerisinde yer almaktadır. Kırsal kalkınmayı destekleme programı içerisinde bazı yöneticilerimize de çeşitli destekler verilmiştir. İlimizin önemli üretim noktalarından biri halinde olan kestanenin mevcut durumu, sorunları ve geliştirebilme alanında neler yapabiliriz konusu bu çalıştayda bütün boyutlarıyla ele alınacaktır. Akademik birikim, üreticilerimiz, bu işle iştikal eden, ticaret erbabı arkadaşlarımız konunun farklı boyutlarını bu çalıştayda ortaya koyacaklardır ve buradan çıkacak olan sonuçlarla bundan sonraki süreçte, bizim yol haritamız olacak ve hangi alanda neyi nasıl yapmamız gerektiği hususunda bizlere önemli fikirler verecektir. Buradaki deneyimli hocalarımız ortaya koyacakları ve tartışacakları konularla, ortaya çıkacak sonuçlarla bizlere yol göstereceklerdir. Ben bu çalıştayın, ilimizin, kestane üretiminin daha iyi bir noktaya taşınmasında, ekonomik anlamda bizlere daha fazla katkı sağlayacak bir boyuta getirilmesinde önemli bir aşama olmasını diliyorum. Sonuç raporlarını ilgili birimlerimizle birlikte takip ederek burada dile getirilen hususların gerçekleşmesi adına çalışmalarımızı sürdüreceğimizi ifade etmek isterim.” 

 

SUNUM YAPILDI
Çalıştayın ilk oturumu Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Prof. Dr. İbrahim Gençsoylu moderatörlüğünde başladı. Gençsoylu, bölgede kestanenin bir takım sorunlar yaşadığını belirterek, “Katma değer yaratacak bilgiler iki oturumda gerçekleştirilecek. Kestanenin üretimi hastalık, zararlı gübreleme ve makineleşme konusunda sunumlar yapılacak. Son yıllarda kestane üretiminde bir düşüş var. Gübrelemede, yetiştiricilikte, ıslahında ve kestane kanserinin sorunlarıyla gelecekte neler olabileceği konusunda bilgiler vereceğiz.” ifadelerini kullandı. 
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Prof. Dr. Engin Ertan ise bir sunum gerçekleştirdi. Anadolu’nun, kestane için gen merkezi konumunda bir bölge olduğunu vurgulayan Ertan, “Bu genetik zenginlik ve genetik kaynak oldukça önemli bir kaynak. Birçok Aydınlıya sorduğumuzda kestane deyince halen ‘Bursa’ bölgesini söyleyenler var. Aydın kestanesi bu durumda önemli bir değere sahip. Kestane popülasyonunun bol olduğu Nazilli, Sultanhisar, Köşk ilçelerinin dağlarında yaygın üretim söz konusu.” diye konuştu. 
Etkinliğe, Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya, Köşk Belediye Başkanı Nuri Güler, İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Ökdem, Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu ile üreticiler de katıldı.

İLGİLİ HABERLER

İzlenme: 278

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar