Aydın bal üretiminde Türkiye’de ilk beşte

Aydın bal üretiminde Türkiye’de ilk beşte

Türkiye 8 milyon arı kovan, 83 bin aracılık işletmesiyle ve yıllık 104 bin ton bal üretimiyle Dünya’da ikinci sarada yer alıyor. Aydın ise Türkiye’de bal üretiminde ilk beşte yer alıyor.

A+A-

(ABDURRAHMAN FIRAT)  Dünya Arı Günü’nün bu yılki ana konusu arı ölümleri oldu. Dünyadaki 27 bal arası çeşidinden 6’sı Türkiye’de bulunuyor. Bu da biyolojik açıdan Türkiye’nin ne kadar zengin olduğunu gösteriyor.


Arıcılık sektörünün son yıllardaki en büyük problemi haline gelen arı ölümleri üzerine açıklamalarda bulunan  Aydın Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ayhan Özdemir, Dünya genelindeki ve Türkiye’deki arıcıların gününü kutladı. Bu yıl zehirlenmeler nedeniyle arıcıların ölümler nedeniyle sorun yaşadığını belirten Özdemir, Aydın bölgesinde genelde zirai, tarım ve ot ilaçlarının bilinçsiz şekilde kullanılması nedeniyle arı ölümlerinin gerçekleştiğini söyledi. Zirai ilaç atan çiftçilere karşı olmadıklarını vurgulayan Özdemir, zirai ilaçların üreticiler tarafından akşam saatlerinde atması durumundan daha etkili olacağını ve arılara da herhangi bir zarar vermeyeceğinin alçını çizerek, “Gündüz atılan ilaçların bulunduğu çiçeklere konan arılar zehirle birlikte kovana döndüğünde diğer arıların da ölmesine neden oluyor. Üreticilerin eğitimli olmaması nedeniyle bilinçsiz ilaçlama yapıyor. Bilinçsiz ilaçlama Aydın’da yaklaşık 10 bin kovan arı telef olmasına neden oldu. Aydın’da bir kovanda bulunan 20 bin arıdan 10 bini tarlacı arı. Bal toplamaya giden bu 10 bir tarlacı aralar öldü. Biz bu arıları bir daha geliştirene kadar çok emekler harcıyoruz” dedi.
Alınması gereken önlemler konusunda da bilgiler veren Başkan Özdemir, “Türkiye’deki arıcılar ölümler nedeniyle çok kötü bir yıl geçiriyor. Ülkemizde 13 bin bitki örtüsü var. Avrupa’nın toplamında ise 10 bin bitki örtüsü var. Ama biz bitkilerimizi ilaçlayarak yok ediyoruz. Zamanı geldiğinde bu bitki örtüsünü Avrupa’dan alacak durumuna geleceğiz. Avrupa’da ilaç yasaklandı ama bizim ülkemizde yasaklanmadı. Bir de bilinçsiz ilaçlama da olunca ölümler artıyor. Üretici sabah kalkıp ilaç attığında arılarda o bölgeye gitti mi ne kadar arı varsa telef oluyor. Devletten talebimiz üreticilerin ilaçlama konusunda eğitilmesi ve ilaçlamaların akşam saat 18:00’dan sonra yapılmalı. Zararlı parsa böcekleri akşam saatlerinde bu yaprakların üzerine çıkıyor. Gündüz bu böcekler yaprak altına saklanıyor. Ne kadar ilaç atsanız da bir etkisi olmuyor. O yüzden zirai ilaçların etkisini görmek ve arılara zarar verilmemesi için akşam saatlerinde ilaçlama yapılmasını üreticilere öneriyoruz.” diye konuştu. 
Başkan Özdemir, Aydın’da sıcakların artmasıyla birlikte arıcıların arılarını yaylaya götürdüğünü söyledi. 

aydin-bal-uretiminde-turkiyede-ilk-beste-107655-eec58e5471d6298609e1d9abdfcde445.jpgaydin-bal-uretiminde-turkiyede-ilk-beste-107655-e0447fa24df9e03688c5efef96aa20c2.jpgaydin-bal-uretiminde-turkiyede-ilk-beste-107655-b02167b25af7601cbb56271ebe0f6b17.jpgaydin-bal-uretiminde-turkiyede-ilk-beste-107655-9cb510ab92a0b38c0d1cd99d183bff42.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.