(KADİR CEYHAN) Aydın Barosu, son günlerde Türkiye gündeminde yer alan Zümrüt Apartman’ı adlı kitapla ilgili harekete geçti. İçeriğinde pedofili öğeler barındırdığı tespit edilen kitapla ilgili Baro’ya bağlı Çocuk Hakları Komisyonu, Aydın Cumhuriyet Başsavacılığı’na suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı. Konuyla ilgili basın açıklaması yapan ve komisyon üyeleri, kitabın toplatılmasını da talep ettiklerini açıkladı.

SORUŞTURMA BAŞLATILMIŞTI
Bilindiği üzere hakkındaki suç duyuruları üzerine Türk Ceza Kanunu’nun 226. maddesi uyarınca müstehcenlik unsuru barındırdığına dair soruşturma başlatılmış kitabın yazarı ve genel yayın yönetmeni gözaltına alınmıştı. Kitabın yazarı savunmasında “kirli gerçeklik” adı verilen akıma uygun olarak kitabı yazdığını bu şekilde akımı kullanarak edebiyat yapmak istediği şeklinde suçu makul göstermeye çalışan savunmasının ardından serbest kaldı.

“TOPLUM İÇİNDE DOLAŞMASI TEHLİKELİDİR”
Konuyla ilgili komisyon adına basın açıklaması yapan Çocuk Hakları Komisyonu Koordinatörü Rabia Altuntaş Çiftçi, “Şüphelinin bir akıma uyarak edebiyat yaptığı şeklindeki savunmalara inanmamızı kimse bizden beklemesin. Bunun bir sapkınlık olduğunun farkındayız. Böyle bir kurgu, böyle bir edebiyat anlayışı olamaz, kabul etmiyoruz. Küçük bir çocuğa yapılan istismarın bu şekilde anlatımı salt bir kurgu olamayacağını yine söylüyoruz. Böyle olduğunu düşünsek dahi bu kurgunun sapkın bir ruh halinin ürünü olduğu, bu kişinin salıverilerek tedavi dahi edilmeksizin toplum içinde dolaşması bizce tehlikedir” “dedi.

“TUTUKLANMASI GEREKTİĞİ KANAATİNDEYİZ”
Çiftçi sözlerini, “Diğer bir düşündürücü husus da kitabın Kültür Bakanlığı’ndan denetlenip onay verildikten sonra bandrol aldığıdır. Bu da kitabın denetlenmediğini açıkça göstermektedir. Kitabın ilk baskısını 2013 yılında yapıldığı göz önüne alındığında kitabın bir anda kamuoyu gündemine oturtularak reklamının yapılması okumayan birçok kişinin dahi kitabı merak ederek okuması, merak ederek almak istemesine ve böylece bu sapkınlığın herkes tarafından okunmasına sebep olmuştur. Cezaların alt sınırı gözetilerek şüphelilerin tutuklanması gerektiği kanaatindeyiz “ ifadelerini kullanarak tamamladı.

Kaynak: Haber Merkezi