"Aydın dünyada tanınır hale geldi"

"Aydın dünyada tanınır hale geldi"

Aydın Büyükşehir Belediyesinin, Aydın’ın kültürüne ve tarihine sahip çıktığını belirten Sanat Tarihçi Savaş Güleser; “Aydın’ı bölgede ve dünyada tanınır hale getiriyor” dedi.

A+A-

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun talimatıyla yapılan çalışmalar kapsamında, kentteki çok sayıda kültürel ve tarihi eserlerin, restore edilerek koruma altına alındığını ifade eden Aydın Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Dairesinde görevli Sanat Tarihçi Savaş Güleser, yapılan önemli çalışmalara yönelik bilgi verdi.  Aydın’ın tarihi değerlerinin dünyaya tanıtıldığını ifade eden Güleser, “Bugüne kadar ortaya koyduğu çalışmalarla, Aydın’ın kültürel ve tarihi eserlerine sahip çıkan Aydın Büyükşehir Belediyesi, adeta geçmiş ile gelecek arasında köprü vazifesi de görüyor. Aydın’ın kültür varlıklarını, hem bölgede hem de ülke genelinde turizme kazandırıyor” dedi. 

“GEÇMİŞİ GELECEĞE TAŞIMAYA DEVAM EDİYOR”
Aydın’ın kültürel ve tarihsel açıdan önemli bir kent olduğunu vurgulayan Güleser, “Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımız Özlem Çerçioğlu, Aydın merkezinde ve ilçelerinde bulunan kültür varlıklarına verdiği önem ile şehrin geçmişini geleceğe taşımaya devam ediyor. Bu çalışmalar ile ilimizi bölgede, ülkede ve dünyada tanınır hale getiriyor. Bu projelerden bahsedecek olursak öncelikle Aydın Tekstil alanından başlamak gerekir” ifadelerini kullandı.

“ŞEHRİN DEĞERLERİ KORUNARAK ORTAYA ÇIKARILIYOR”
Tescilli yapıların aslına uygun bir restorasyonu yapıldığını kaydeden Güleser; “Yapılan halk oylamasıyla halkın yeşil alan olarak kalmasını istediği 177 dönümlük arazi üzerinde yer alan Aydın Tekstil Alanında bulunan tescilli yapılarda, Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan restorasyon çalışmalarının büyük bölümü tamamlanmıştır. Yine Kuşadası İlçesinde bulunan ve bulunduğu alan itibariyle Kuşadası’nın en değerli yerlerinden biri olan ve Tarihi Tariş alanının kamulaştırılması yapılarak alanda bulunan tescilli yapılarında restorasyon çalışmaları tamamlanmak üzeredir. Bu projeler ile ilimiz dünya çapında değişen turizm sektöründe deniz turizmi ile birlikte kültür varlıklarıyla da ön plana çıkmaktadır. Son yıllarda ortaya koyduğu ve uyguladığı projelerin başında gelen ve ülkede ses getiren, Aydın Tekstil Alanı, Kuşadası Tariş Alanı, Zincirli Han’ın kiralanması, Milli Aydın Bankasının Kamulaştırılması, Gümrük Önü Hanı Restorasyonu, Arapapıştı Kanyonunun dünyaya tanıtılması, Tarihi Kavaklı Köyünün tanıtılması, Çakırbeyli Tarihi Pazarı ve yerel üretimin desteklenmesi, Kuşadası'nda batırılan uçağın doğal yaşam turizmi açısından dünyada ses getirmesi, Serçin ve bölgenin doğal yaşam alanı olarak turizme kazandırılması, Beşparmak dağlarının (Latmos) ranta açılmasının engellenmesi, Doğanbey ve Karina Bölgesinin turizmde daha fazla yer alması için çalışmaların yürütülmesi, Doğal ve tabiat alanlarında nesli tükenmekte olan hayvan ve bitkiler için çalışmalar yürütülmesi gibi şehrimizin değerleri korunarak ortaya çıkarılıyor” diye konuştu. 

“HEM MADDİ HEM MANEVİ DESTEKTE BULUNUYORUZ”
Antik kentlerin kazı ve bakım çalışmalarına destek verildiğini sözlerine ekleyen Güleser; “Şehrimizin sınırları içinde bulunan çok sayıda Antik Kent ve arkeolojik alan ile doğal sit alanı mevcut. Her 20 km de bir Antik yerleşim yerine rastlamak mümkündür. Her ilçenin sınırları içerisinde neredeyse bir Antik Kente rastlamak mümkündür. Bu nedenle Antik Kentlerin kazı ve bilimsel çalışmalarına hem maddi hem manevi hem de araç desteğinde bulunuyoruz. Bunun yanında bilimsel yayınların yayınlanması ve dünyada ilimizin tanıtılması adına yürütülen her çalışmaya destek sağlıyoruz. Özellikle başkanımız Özlem Çerçioğlu zaman zaman Antik kentlerde düzenlediği meclis toplantıları ile bu alanlara gösterdiği ilgiyi ortaya koymaktadır. Bunun yanında eko turizm ve doğaya verdiği değer ile ilimizi enler arasına taşımayı başarmıştır. Kendisi de doğa ve yeşil hastası olan başkanımız ilimizin her bölgesinde bu özel alanlara yatırım yapmaya ve beton yerine doğa kültür döngüsü ile ilimize değer katmaya devam etmektedir” dedi. 

“DİKKAT ÇEKECEK SEVİYEYE ULAŞMIŞTIR”
Aydın’ın yemek kültürüne yönelik çalışmaların da devam ettiğini ifade eden Güleser; “Yine ilimize ait çeşitli yemek ve tatlıların kayıt altına alınarak ilimizi gastronomi alanında tanıtılması ve turizme kazandırması ile ilgili çalışmalar da son zamanlarda dikkat çekilecek seviyeye ulaşmıştır. Yürütülen bu çalışmalar ile Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımız Özlem Başkan Aydın kültürüne ve tarihine sahip çıkarak hem Türkiye hem de dünya çapında şehrinin tanıtımına katkı sağlamaktadır” şeklinde belirtti.

aydin-dunyada-taninir-hale-geldi-284962-c6b35234ff3752f601520a61986e2d72.jpegaydin-dunyada-taninir-hale-geldi-284962-ebf2dcd422b21b86d091dd4eaf65e7b7.jpeg


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum