(ŞERMİN ÇOLAK) Aydın Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri, mazbatası elinden alınan CHP’li Ekrem İmamoğlu için bir araya geldi. Atatürk Kent Meydanı’nda bir araya gelen platform üyeleri İmamoğlu’na yapılanın haksızlık olduğunu iddia etti.

"UTANCA YENİSİ EKLENDİ"
Üyeler adına konuşan Kadir Özdemir, “Türkiye demokrasi tarihine halkın iradesinin gasp edildiği yeni bir tarih daha eklenmiştir. KHK ile hukuksuzca ihraç edilmesi gerekçe gösterilerek seçilmiş belediye başkanlarına mazbata verilmemesi utancına YSK’nın İstanbul kararı eklenmiştir. 6 Mayıs 2019 tarihli YSK kararıyla ülkemizde demokrasiden geriye kalan son haklardan birine, seçme ve seçilme hakkına da el uzatılmıştır. YSK ”hukuka darbe” yapmıştır.YSK, hukuka ve kendi içtihatlarına göre değil talimatlara göre karar vererek tarihe geçmiştir. Rantın ve akıtılan kaynakların kesilerek ekmeğin, ulaşımın, suyun fiyatının düşürülmesinden rahatsız olan çıkar gruplarının baskısıyla hukuk ve demokrasi ayaklar altına alınmıştır. Üyelerinin görev süreleri Anayasa’ya aykırı biçimde uzatılan YSK’nın, yerel seçimlerinin olası sonuçlarına göre kullanılacağı gerçeği ortaya çıkmıştır. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptal kararı gayrimeşrudur” dedi.

"HESAP VERİLMELİ"
YSK’nın bu kararının, sadece İstanbul’un seçilmiş Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na ve ona oy verenlere yönelik bir saygısızlık olmadığını aynı zamanda İstanbul’a ve 82 milyon yurttaşa karşı bir saygısızlık olduğunu iddia eden Özdemir, “YSK kendi meşruiyetini ortadan kaldırmıştır ve AKP-MHP ittifakının noteri haline dönüşmüştür. YSK bu kararıyla, sandık kurullarının benzer biçimde teşekkül ettiği 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de “tam kanunsuzluk” hali doğurmuştur. Halkın seçme ve seçilme hakkını cebren ve hile ile ortadan kaldıracak kadar hukuktan uzaklaşanların demokrasilerde yeri olmayacağı, halka hesap vermesi gerektiği açıktır” diye konuştu.

ysk-akp-ve-mhpnin-noteridir-105737-7817c44da7fc2dafd036fa89a64601f9.jpg


Kaynak: ŞERMİN ÇOLAK