Aydın esnafına kötü haber

Aydın esnafına kötü haber
 Muhabir
Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi (ESKKK) tarafından kullandırılan düşük faizli işletme ve hammadde kredi faiz oranlarına zam uygulandı. Yeni uygulama kapsamında yıllık yüzde 25 olan faiz oranı yüzde 4 artışla 29 olarak güncellendi.

Aydın Hedef Gazetesi Muhabiri Murat Tan'ın haberine göre, tüm Türkiye genelinde olduğu gibi Aydın ESKKK aracılığıyla kullanılan ve borç ödemesi süren kredilerin de kredi faiz oranlarında da artışa gidildi. Alınan kararla en son güncel olarak 25 Aralık 2023 ile 31 Mart 2024 tarihleri arasında kullandırılan kredilerde faiz oranı yüzde 25’ten yüzde 29’a yükseltildi. Yeni zamla ilgili değerlendirmede bulunan Söke ESKKK Başkanı Refik Karataş, düzenlemenin geriye alınmasını talep ederken, Aydın önceki dönem Marangozlar Odası Başkanı Süleyman Algün ise yaptığı açıklamada, kredi kullanım tarihine göre yüzde yüzden fazla artışın gözlemlendiği faiz oranlarına tepki gösterdi.

aydin-esnafina-kotu-haber-aydin-esnafinin-kredi-faiz-oranlari-yukseldi-470267-5e22fb5e798d446167f8f29d68b8e526.jpg

“ESNAFIMIZA AYRICA BİR YÜK DAHA GETİRMİŞTİR”

Söke ESKKK Başkanı Karataş yeni zamlara tepki gösterdiği açıklamasında esnafın zor durumda olduğuna dikkati çekerek, “Bugün elimize ulaşan bilgiye göre esnaf kefalet kooperatifi aracılığı ile kullandıkları kredilere geriye dönük faizlerin artması zaten zor durumda olan esnafımıza ayrıca bir yük daha getirmiştir. Bu düzenlemenin geriye alınması hususunda devletimizin esnaf ve sanatkara destek olması için gereğini yapacağını ümit ederim” dedi.

aydin-esnafina-kotu-haber-aydin-esnafinin-kredi-faiz-oranlari-yukseldi-470267-7ffc748043b0629fd092d06daa4b0583.jpg

“NEDEN GARANTİLİ İHALELERE EL ATILMIYOR?”

Algün ise karara tepki gösterdiği açıklamasında, “Esnaf kefaletten kullandığımız kredi faiz oranları artırılmış. Sorun değil! Ama insan üzülüyor devlet verdiği sözden neden cayar. Eğer bu bir tasarruf ise kırıntılar ile uğraşacağına neden milyarlarca garantili ihalelere el atmaz! Ya da milyarlarca vergiden kaçıranlara gitmez de hemen esnaf ve sanatkarlara çakar şamarı! Ha birde ' nas var nas nas varken sana bana ne oluyor' sözü aklıma geldi. Yüzde 100’den fazla artmış kullanılan kredi faizleri hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.
Öte yandan yeni güncelleme çerçevesinde; Yüzde 7,5 ile Kredi Çekenlerin Yeni Faiz Oranı yüzde 17, yüzde 8,5 ile Kredi Çekenlerin Yeni Faiz Oranı yüzde 18 Yüzde 9,5 ile Çekenlerin Yeni Faiz Oranı yüzde 21, yüzde 12,5 ile Çekenlerin Yeni Faiz Oranı yüzde 24 Yüzde 15 ile Çekenlerin Yeni Faiz Oranı yüzde 24, yüzde 17,5 ile Çekenlerin Yeni Faiz Oranı yüzde 25, yüzde 20 ile Çekenlerin Yeni Faiz Oranı yüzde 26, yüzde 22,5 ile Çekenlerin Yeni faiz oranı yüzde 27, yüzde 24 ile çekenlerin Yeni Faiz Oranı yüzde 28, yüzde 25 ile Çekenlerin Yeni Faiz Oranı yüzde 29 oldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.