Aydın filminin uluslararası başarısı gururlandırdı

Aydın filminin uluslararası başarısı gururlandırdı

İranlı yönetmen Mirabbas Khosravizead’ın Efeler Belediyesi’nin Çevre Film Günleri kapsamında çektiği ‘Aydın’ filmi; ABD’nin önemli festivallerinden, World Premiere Film Awards Festivali’nde, ‘En İyi Sosyal Farkındalık Film Ödülü’nü almaya hak kazandı.

A+A-

İranlı yönetmen Mirabbas Khosravizead’ın Efeler Belediyesi’nin Çevre Film Günleri kapsamında çektiği ‘Aydın’ filmi; ABD’nin önemli festivallerinden, İMDB tarafından da tanınan World Premiere Film Awards Festivali’nde, ‘En İyi Sosyal Farkındalık Film Ödülü’nü almaya hak kazandı.

Efeler Belediyesi’nin bölgede yaşanan çevre sorunlarına dikkat çekmek adına 2019 yılında düzenlediği “Çevre Film Günleri” kapsamında çekilen İranlı yönetmen Mirabbas Khosravizead’ın ‘Aydın’ Filmi; ABD’nin önemli festivallerinden olan World Premiere Film Awards Festivali’nde, ‘En İyi Sosyal Farkındalık Film Ödülü’ne sahip oldu.

Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, Uluslararası Efeler Çevre Film Günleri’ndeki atölye konusunu; jeotermal santrallerin doğaya, sosyal dokuya ve insana olan etkilerinin anlatıldığı filmler olarak belirlemiş bu kapsamda birçok eser sanata kazandırılmıştı. 
 
Jeotermallerin kötü etkilerini konu alan filmlerden biri olan Aydın adlı film uluslararası platformlarda aldığı ödüllere yenilerini eklemeye devam ediyor. Uluslararası Tahran Kısa Film Festivali ve Dünyaca Ünlü Farj Film Festivali’nde gösterime giren, İranlı Yönetmen Mirabbas Khosravizead’ın ‘Aydın’ Filmi; Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) kazandığı ‘En İyi Sosyal Farkındalık Film’ ödülüyle bir kez daha gururlandırdı. Tüm Dünya’dan yüzlerce filmin başvuru yaptığı ve en iyilerin seçildiği festivalde ‘Aydın’ Filmi, 21 film içine girerek, sinema değeri yanında, işlediği konu ile de öne çıktı. Çevre, iklim krizi gibi konuların herkesin gündeminde olduğu bu günlerde, ‘Aydın’ Filmi insanların ilgisini Efeler’e çekmeyi başaran bir film oldu.

“ÇOCUKLARIN GELECEĞİ KONUSUNDA ENDİŞE YAŞIYORLAR”
Koronavirüsten daha önce de Aydınlıların sağlığının tehlikede olduğunu belirten Khosravizead; “Koronavirüs nedeni ile milliyetimizden ve yaşadığımız coğrafyadan bağımsız olarak hepimizin ortak bir endişesi var. Bu tehlike tüm Dünya’da, hayatımızda, sosyal ilişkilerimizde pek çok şeyi değiştirdi. Kimse evinden dışarı çıkamıyor, zorunlu olarak işe gidenler endişeli, çocuklar okula gidemiyor, dünya çapında pek çok film festivali ya iptal edildi ya da ertelendi. Bir eş ve bir baba olarak ailemin sağlığı konusunda endişeliyim. Koronavirüs aşısının bulunması ile tüm bunların sona ereceğini bilmek bizi rahatlatıyor. Ancak Aydın Efeler’de yaşayanlar, ne yazık ki bu rahatlığı duyamayacak. Çünkü koronavirüs öncesinde de benzer endişeleri taşıyorlardı, sonrasında da taşıyacaklar. Düşünün; çocuklar oyun oynayamıyor, ebeveynler çocuklarının sağlığı ve geleceği konusunda endişeli. Tüm bunların nedeni, Efeler'de jeotermallerin yarattığı kirlilik. Efeler halkının sorunlarını çözecek durumda değilim. Ancak bir yönetmen olarak Efeler halkının yaşadığı koşullarla empati kurabilmeniz için elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım. Umarım bu filme gösterilecek ilgi, sorunun çözümüne katkıda bulunur. Daha güzel günler umudu ile” ifadelerini kullandı.  

aydin-filminin-uluslararasi-basarisi-gururlandirdi-215528-f29843bf2a180474f76bfb8a054dda89.jpg
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.