AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Aydın geri kaldı, kalmaya devam ediyor

A+A-

Aydın; Evliya Çelebi’nin deyimi ile ‘dağlarından yağ, ovalarından bal akan’ yer. Yine Çelebi’nin söylemi ile ‘Gökyüzünün altındaki en güzel yeryüzü’. 
Bir zamanlar yarattığı ekonomi değer ile merkezi bütçeye en fazla katkı sağlayan illerin başında gelen Aydın’ın yıllar geçtikçe nasıl gerilediğini, giderek komşu illerin de gerisinde kalan bir konumuna düşüşünü hep birlikte seyrediyoruz.
Aydın’a ve Aydınlıya hizmet için Ankara’nın yolunu tutanlar da küçük taşra politikaları ile günleri geçirip kendi geleceklerinin bekasına düşünce de bu düşüş ve gerileme giderek derinleşmeye devam ediyor.
Yıllar yılları kovalıyor, vaatler vaatleri kovalıyor ama ortada ne vat edelerden bir eser var, ne de vaat edilenlerin gerçeğe dönüşeceğine dair bir pırıltı. Hep sözde kalanlar. 
Ellili yıllarda hava alanı yapılmak için bağışlanan alanda bir hava alanı dönemin valisi Rahmetli Recep Yazıcıoğlu tarafından yapılmış olsa da hala uçakların inip kalktığını, Aydın’ın dünyaca ünlü ve tescilli incirinin Aydın’dan ihracatı gerçekleşebiliyor.
Nerede ise on yıldır Aydın’da yapılacağı söylenen Bölge Hastanesi vaadinin ise vaatten öteye geçebildiği yok. Bir çevre yolu bağlantısı bile ancak on küsur yıl sonra gerçekleşebilmiş ve Aydın giderek dünden, hatta bugünden de geriye doğru gidiyor.
Sakın vekiller ne işe yarıyor diye bir soru sormayın. Onların varları yokları yerelde kısır siyasi çekişmeler içerisinde boğuşmaktan başka işleri yok. Merkezi iktidarın vekilleri Büyükşehir ve onun başkanı ile uğraşmaktan başka bir işe yaramıyor. Yerel iktidarın vekilleri ise kendi parti içindeki çekişmelerden Aydın’ın sorunlarını görecek gözleri yok.
Aydın’ın hali bu; Aydın adeta ‘saldım çayıra mevlam kayıra’ noktasında. Hiç kimsenin Aydın ve Aydın’a yapılacak yatırımlar ile ilgisi ve kaygısı bulunmuyor. Onlar için varsa yoksa il başkanı kim olsun, ilçe başkanı kim olsun, partilerini dizayn etme uğraşından başka bir şey düşünemiyorlar. 
Artık Evliya Çelebi’nin dediği gibi Aydın’ın dağlarından yağ, ovalarından bal akmıyor…

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar