AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

AYDIN GİDEREK FAKİRLEŞİYOR

A+A-

Kimse kendini kandırmasın. Aydın’ın son yirmi yıla yakın bir zamandır geliştiği ve büyüdüğü yok. Bu yöndeki söylemlerin tamamı kendimizi kandırmaktan, toplumda bu yönde algı yaratmaktan öte bir durum değil.

Ege Bölgesi Kişi Başı Milli Gelir Artış oranlarına bakıldığında Aydın giderek kişi başı yıllık ulusal gelir sıralamasında sürekli kan kaybediyor. Eldeki verilere göre 2004 dört yılında kişi başı milli gelir 4 bin 839 dolar ikin ve Aydın 25. Sırada yer alırken bu rakam 2014 yılında 8 bin 743 dolara ve sıralama da 39 sıra, 2018 yılında da kişi başı gelir 6 bin 856 dolara gerilemiş ve sıralamada da kırkıncı sıraya inmiş. Kişibaşı milli gelirin rakamsal olarak büyüdüğünü gözlemlediğimiz halde sıralamada geriliyor olmamız bizim Aydın olarak diğer illerden daha az milli gelire sahip olmamız anlamına geliyor.

Açıklama: C:\Users\AYDIN SARI\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\WhatsApp Image 2019-12-23 at 15.12.59.jpeg

Evet, Aydın olarak 2004 yılından bu yana giderek fakirleşiyoruz. Milli Gelirde kişi başı rakamlar 2014 yılında bir ara artar gibi görünse de 2018 yılında 6 bin doların üzerinde bir rakama gerilemiş ki, bu son dört yılda daha da fakirleştiğimizi, milli gelirden yeterince pay alamadığımızı göstermektedir.

İktidar partisi ve de muhalefet partisi milletvekillerine seslenmek istiyorum; artık küçük kasaba siyaseti yapmayı bırakıp Aydın’ın çıkarları için birlikte hareket etmek zorundasınız. 2004 yılında bizimle nerede ise aynı seviyede olan Manisa’nın bugün geldiği noktaya bakarak ne denli fakirleştiğimizi daha net bir biçimde anlayabilirsiniz. Manisa ve Denizli’nin yakaladığı ivmeyi yakalayarak Aydın’ı ekonomik anlamda daha yukarılara taşımak zorundasınız. Bunu da iktidarı ve muhalefeti ile milletvekillerinin birlikte hareket etmesi ile başarabilirsiniz. Aynı şekilde merkezi iktidar, yerel iktidar ayrımından da artık vazgeçmek zorundasınız. Eğer gerçekten Aydın’ı düşünüyorsanız, Aydın’a yeni yatırımların, istihdamı ve artı değeri büyütecek, artıracak yatırımların Aydın’a gelmesi için çaba harcamaz zorundasınız. Yoksa Aydın bundan on yıl sonra bugünkü bulunduğu konumda bile olamayacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar