Aydın ‘İkinci Üniversite’yi bekliyor

Aydın ‘İkinci Üniversite’yi bekliyor

İlk olarak 1 Kasım 2015 genel seçimleri öncesinde AK Parti eski Milletvekili Mehmet Erdem tarafından kamuoyuna duyurulan, Aydın’a ikinci devlet üniversitesi kurulması ile ilgili aradan geçen zamana rağmen herhangi bir adım atılmadı.

A+A-

MURAT TAN- Yaklaşık 4 yıldır ikinci üniversite beklentisi içerisine giren Aydın kamuoyu, gözlerini hükümet kanadından verilecek müjdeye çevirdi.

AK Parti’nin tüm büyükşehirlerde ikinci bir üniversite kurulması için aldığı prensip kararı sonrasında Aydın’a da ikinci üniversite kurulmasıyla ilgili oluşan beklenti sıcaklığını koruyor. Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında, Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) ile Aydın Ticaret Odası (AYTO) arasında “Vakıf Üniversitesi Fizibilite Raporu Projesi” imzalarının atılmasıyla birlikte Aydın’da ikinci üniversitenin ‘Vakıf Üniversitesi’ olarak kurulması için ilk kez müspet bir adım atılırken henüz hükümet kanadından bu yönde bir çalışma başlatılamadı. 

SAVAŞ NAZİLLİ’Yİ İŞARET ETMİŞTİ 

Süreç dahilinde “Aydın’da ikinci bir üniversite kurmamız gerekiyor” açıklamalarıyla da bilinen AK Parti Aydın Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Başkanı Mustafa Savaş’ın, Adnan Menderes Üniversitesi’nin (ADÜ) 60 bin öğrenci kapasitesine sahip olduğunu belirterek ikinci üniversite için Nazilli’yi işaret etmesi de ilçedeki beklentinin devam etmesine neden oluyor. Aydın’da kurulacak olan ikinci üniversitenin içinde tarımla uygulamalı bir şekilde teknolojiyi de içinde barındıran, normal bir ziraat ya da veteriner fakültesi gibi tarım üniversitesi değil gelecekle ilgili vizyonu da içinde tutan bir üniversite olması gerektiğini vurgulayan Savaş’ın, ayrıca Aydın’da kurulacak üniversite ile entegre bir şekilde Agropark’ın da hayata geçirilmesiyle ilgili olarak girişimlerde bulunduğu da biliniyor. 

‘VAKIF ÜNİVERSİTESİ’ İÇİN KANUN DEĞİŞİKLİĞİ ŞART

Aydın’da AYTO’nun ‘Vakıf Üniversitesi’ kurulması için girişimlerde bulunmasıyla ‘İkinci Üniversite’ için ilk kez müspet bir tarihi adım atılırken, sürece ilişkin açıklamalarda bulunan AYTO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Ülken, “Bizim bunu tek başımıza başarmamız mümkün değil. Bunu hayata geçirebilmemiz için ilk aşama fizibilite raporuydu. Onu biz başlattık. Raporun tamamlanmasıyla ilgili sona yaklaşıldı. Raporun bir iki ay içinde tamamlanmasıyla birlikte bunu da kamuoyuyla paylaşacağız ve bütün Aydın olarak yol haritasını da birlikte tayin edeceğiz. Süreçle ilgili olarak şu da var; Yükseköğretim Kurumu’nun (YÖK) özel üniversitelerle ilgili kanun değişikliği gündemde. Önce o kanunun da bir çıkması lazım. Vakıf Üniversitelerinin asıl mahiyetinden dışarıya çıkılmış durumda. Pratikteki durumun yasalaşması gerekiyor. Bu yasa çıkmadan olması da mümkün değil. YÖK ile yazışmalarımız devam ediyor. Orada da konu gündemde ancak ülkenin gündemi bir türlü farklı konulara gelemediği için bekliyoruz” dedi. 

BEKLENTİ SÜRÜYOR 

Öte yandan süreç dahilinde Aydın’a ikinci üniversitenin devlet eliyle kurulması beklentisiyle ilgili olarak da zaman zaman hükümet yetkililerine çağrıda bulunan ildeki Sivil Toplum Kuruluşları da fırsat buldukça bu talebi yinelemeye de devam ediyor. Bir çok platformda ‘İkinci Üniversite’nin Aydın’a değer katacağını söyleyen Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AYESOB) Başkanı Selahittin Çetindoğan ile birlikte iş ve siyaset dünyasından bir çok isim de bu beklentiyi dillendiriyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.