Aydın İl Milli Eğitim Müdürü yaşadıklarını anlattı

Aydın İl Milli Eğitim Müdürü yaşadıklarını anlattı

Koronavirüse yakalanan ve hastanede gözetim altında tutulan Aydın İl Milli Eğitim Müdürü Seyfullah Okumuş’un sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

A+A-

ABDURRAHMAN FIRAT - Vatandaşlara evde kalmaları konusunda çağrıda bulunan Okumuş, en güvenli ve sağlıklı ortamın ev olduğunu söyledi. 
Aydın İl Milli Eğitim Müdürü Seyfullah Okumuş, 6 gün önce halsizlik, güç kaybı ve iştahsızlık şikayeti ile Adnan Menderes Uygulama ve Araştırma Hastanesine gitti. İki çocuk babası Okumuş, koronavirüs şüphesiyle Enfeksiyon Hastalıkları bölümünde tedavi altına alındı. Yapılan test sonucu önce negatif çıkan Okumuş, akciğerindeki semptomlar nedeniyle hastanede gözetim altında tutuldu. İkinci testi pozitif çıkan Okumuş’a koronavirüs tedavisi uygulanmaya başlandı. Okumuş’un eşi ve çocukları ile mesai arkadaşlarının test yapılıp, ev karantinasına alındı.
Tedavi sürecinde yakınlarının ve dostlarının desteğiyle moralini yüksek tutan Okumuş, kısa sürede sağlığına kavuştu. 
Sağlık Bakanlığının koronavirüs tedbirleri kapsamında yapmış olduğu “Evde Kal” çağrısına vatandaşların uymasını öneren Okumuş, sağlığına kavuştuktan sonra diğer hastaların da sağlığına kavuşması için immün plazma bağışında bulunmaya hazır olduğunu söyledi. Sağlık durumunun her geçen gün iyiye gittiğini belirten Okumuş, hastalık sürecini ve tedavi hakkında bilgi verdi.

MORALİMİ YÜKSEK TUTTUM
İlk testi yapıldığından sonuçların negatif çıktığını dile getiren Okumuş, süreci şöyle anlattı: “Tabi doktorlar, akciğer filminde görmüş oldukları bulgular, virüsle uyumlu olduğu yönündeydi. Fakat ertesi gün tekrar ikinci bir test daha yaptılar. İkinci test sonucu beklendiği gibi pozitif çıktı. Ben bu test sonucunu ilk duyduğumda tabi üzüldüm, moralim bozuldu. Ancak kendimi toparlamak durumundaydım. Yani bu tedavinin iyi geçmesi olumlu sonuç vermesi için moralin yüksek tutulması gerekliydi. Bunun bilincindeydim. Moralimi yüksek tutmaya çalıştım. Arayan bütün arkadaşlar dualar etti. Bunlar da benim moralimi yükseltti. Çok şükür tedavimin ilk üç gününde benim bünyem, vücudum tedaviye cevap vermeye başladı. Kendimi toparlamaya başladım. Takatim, gücüm yerine gelmeye başladı. İştahım açıldı, yemeye başladım. Nihayetinde bu beş günlük ilaç tedavisinden sonra büyük oranda eski gücüme kavuştum diyebilirim. Tabi tam olarak henüz şifa bulmuş iyileşmiş değilim ancak ayakta duracak kadar, kendi işimi görecek kadar gücümü toparladım elhamdüllilah.” dedi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZDAN ALLAH RAZI OLSUN
İlk günlerinin çok zor geçtiğini ifade eden Okumuş, “Ben hastaneye geldiğimde ayakta duracak halde değildim. Ayakta duramıyordum. Gücüm takatim kalmamıştı. Bazen bir yerlere tutunarak yürüyordum. İştahım hiç yoktu. Yemek yiyemiyordum ama ben kendimi zorladım bir şeyler yemeye çalıştım. Yoksa ayakta kalamayacaktım bunu da biliyordum. Zorla da olsa bir şeyler yemeye çalıştım. Çok şükür ilaçların da etkisiyle bir kaç gün içerisinde ben kendimi toparlamaya başladım. Allah razı olsun doktorlarımızda bu süreçte çok destek oldular çok yardımcı oldular. Sağlık çalışanlarımızdan ve hemşirelerimiz Allah razı olsun. Benimle ilgilendiler ve ilgilenmeye devam ediyorlar. Rabbime binlerce kez şükürler olsun geldiğim nokta itibariyle şuan çok iyi durumdayım. İnşallah bir kaç güne kadar da buradan taburcu olacağımı düşünüyorum. Kendimi gayet iyi hissediyorum” ifadelerini kullandı.
HERKESİN DURUMU İYİ
Test sonuçları pozitif çıktığında başta ailesi olmaz üzere mesai arkadaşları ve yakın temasta bulunduğu kişilerin hepsinin karantinaya alındığını dile getiren Okumuş, “Şu an hepsi evlerinde karantinadalar. Uzaktan çalışma hayatını sürdürüyorlar. İnşallah en kısa zamanda onların bu 14 günlük karantina süresi biter. Tekrar iş yerine dönerler hepimiz birlikte çalışırız. Şu ana kadar arkadaşlarımdan olumsuz herhangi bir şey duymadım. İnşallah olmaz.” dedi.

İMMÜN PLAZMASINA BAĞIŞTA BULUNACAĞIM
Tedavi sürecinin olumlu sonuç verdiğini belirten Okumuş, “Kendimi iyi hissediyorum. Tabi doktorlarımızın daha bir şey söylemediler. İnşallah sağlığıma kavuştuğumda Sağlık Bakanlığı ve Kızılay’ımızın birlikte başlatmış olduğu immün plazmasına bağışta bulunacağım. Canı gönülden kan plazması verebilirim. Bir can kurtarmak, bir hayat kurtarmak kadar güzel bir şey yok. Benim inancım bir insanın hayatı kurtarmanın bütün insanlığın hayatını kurtarmak gibi olduğunu söylüyor. Ben de bu konuda hazırım.
” ifadelerini kullandı. 

EVDE KALIN SAĞLIKLI KALIN
Vatandaşlara uyarıda bulunan Okumuş, “Vatandaşlara tavsiyelerim kesinlikle devletimizin almış olduğu kararlara, tedbirlere uysunlar. Mücbir sebep olmadan kesinlikle dışarı çıkmasınlar, evlerinden çıkmasınlar. Kurallara uysunlar, sosyal mesafeye uysunlar. Evde bile maskesiz dolaşmasınlar. Kesinlikle dışarıda maske ile dolaşsınlar. Bu durumu hafife almasınlar. Uyku düzenlerine dikkat etsinler. Beslenmelerine dikkat etsinler. En ufak bir belirtide hemen sağlık kuruluşlarına başvursunlar. Şuan da bu virüsten korunmanın en emin, güvenli ve sağlıklı ortamı ev ortamıdır. Ben evde hayat var diyorum. Evde kalın sağlıklı kalın inşallah” diye konuştu. 

Aydın İl Milli Eğitim Müdürü Seyfullah Okumu, koronavirüse yakalanmadan önce sağlık çalışanları için müdürlük bünyesinde siberlik maske üretimini hayata geçirmişti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum