Aydın 'JES Raporu’nu bekliyor

Aydın 'JES Raporu’nu bekliyor

26 Mart 2019’da başlatılan ve sonuçları Aydın’ı yakından ilgilendiren ‘Jeotermal Kaynakların Kümülatif Etki Değerlendirmesi’ projesi kapsamındaki çalışmalarda nihai sona geliniyor.

A+A-

MURAT TAN - Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun jeotermal enerji santrali (JES) firmalarından havaya gaz salınımıyla ilgili ölçümlerini kamuoyuna paylaşması çağrısı gündemdeki sıcaklığını korurken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (AİKB) tarafından desteklenen “Türkiye: Jeotermal Kaynakların Kümülatif Etki Değerlendirmesi” projesi kapsamındaki nihai raporun, Mart ayında kamuoyuna açıklanacağı bildirildi.
ÇEVRESEL ETKİLERE IŞIK TUTACAK

Aydın’da merakla beklenen raporda, ilde yer alan mevcut ve planlanan JES’ler ve diğer faaliyetlerin değerli çevresel kaynaklar üzerinde olası çevresel ve sosyo-ekonomik etkileri bilimsel ölçekte değerlendirilecek. Kapsam belirleme aşaması, Aralık ayında tamamlanan Nihai Kapsam Belirleme Raporu çalışmalarıyla sona eren projede, Şubat ayında ‘Taslak Kümülatif Etki Değerlendirmesi Raporu’ 45 gün süreyle kamuoyuyla paylaşılacak. Amacı, jeotermal kaynakların sürdürülebilir bir şekilde kullanılmasını sağlayacak, bütüncül bir stratejik plan geliştirilmesinde karar vericilere analitik çözüm önerileri sağlamak olan proje kapsamında hazırlanacak rapor, Aydın’daki jeotermal kaynaklı olduğu ileri sürülen çevresel zararlara da ışık tutacak.
MART AYINDA KAMUOYUNA AÇIKLANACAK
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın, proje paydaşları ve proje ekibi ile Ankara’da 27 Mart’taki açılış toplantısıyla start alan ‘Jeotermal Kaynakların Kümülatif Etki Değerlendirmesi’ projesinde kapsam belirleme aşaması geride kaldı. Kümülatif Etki Değerlendirmesi (KED) aşaması çerçevesinde, Aydın, Denizli ve Manisa’da teknik saha ziyaretleri de yapılan proje çerçevesinde Taslak Kümülatif Etki Değerlendirmesi Raporu Şubat ayında hazırlanarak 45 gün süreliğine kamuoyuyla paylaşılacak. Aynı zamanda En İyi Uygulama Rehberi’nin de Şubat ayında hazırlanacağı projede, Mart ayı içinde Aydın, Denizli ve Manisa İllerinde taslak KED Raporu için paydaş toplantıları da yapılacak. Paydaşlarla İstişare Raporu’nun hazırlanarak kamuoyuyla paylaşılacağı Mart ayında Nihai KED Raporu da açıklanacak.
PROJEYİ AB FİNANSE EDİYOR
27 Mart 2019’da Ankara’daki açılış toplantısıyla başlayan proje çerçevesindeki süreç dahilinde Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) ile toplantı, Danışma Komitesi Toplantısı, Aydın, Denizli ve Manisa’da bölge toplantıları da yapılırken, ayrıca Aydın'da diğer illerle birlikte ‘Çevre Konuları hakkında Odak Grup Toplantısı da gerçekleştirildi. 2019 yılı Ekim-Kasım aylarında Aydın’da kapsam belirleme toplantılarının ardından Aralık ayında Nihai Kapsam Belirleme Raporu da hazırlanan projede 9 aylık süreç geride kalırken, Aydın milletvekilleri de projeyi yürüten ekip tarafından geçtiğimiz Kasım ayında TBMM’de bilgilendirildi. AB tarafından finanse edilen projede, diğer ilgili bakanlıklar ve genel müdürler, JESDER, STK’lar, yöre halkı, belediyeler ile muhtarlıklar, finansal kurumlar, odalarla barolar, yerel medya ve üniversiteler de kilit paydaşlar olarak yer alırken, 14 uzman ve akademisyenlerin oluşturduğu Proje Danışma Kurulu projenin adımlarıyla ilgili görüş ve önerilerini beyan etti.
ÇED SÜREÇLERİNİN ETKİNLEŞTİRİLMESİ AMAÇLANIYOR
Konuyla ilgili yetkililerden edinilen bilgilere göre proje ile, Aydın ve Türkiye'de mevcut ve planlanan jeotermal enerji santralleri ile, diğer sanayi ve tarımsal faaliyetlerin bölgesel bazda kümülatif etkilerinin değerlendirilmesi, aynı zamanda jeotermal kaynakların sürdürülebilir kullanımına dair stratejik planının geliştirilmesi, ÇED süreçlerinin etkinleştirilmesi, bu çerçevede çevresel ve sosyal politikaların geliştirilmesi ve uygulanmasına yardımcı olunması da amaçlanıyor.  Ayrıca proje çıktıları ile yetkili otoritelere, proje geliştiricilere ve kredi veren kuruluşlar dahil yatırımcılara jeotermal kaynakların kullanımına ilişkin çevresel ve sosyal etkilerin en aza indirilmesi ve projeleri geliştirirken göz önünde bulundurulması gereken sınırlamaların değerlendirilmesi için destek sağlanması da amaçlanıyor. 
STRATEJİK DÜZEYDE ÖNERİLER SUNULACAK
Projenin başlıca hedefleriyse başta JES’lerin uygulanması sürecindeki herhangi bir faaliyetin çevre üzerindeki olası etkilerinin ve doğal kaynakların kullanımı ile ilgili sınırlamaların tanımlanması ve değerlendirilmesi olarak belirtiliyor. Proje ile ayrıca jeotermal kaynak kullanımına ilişkin stratejik plan ve politikanın uygulanması sürecinde, çevresel ve sosyal değerlendirme faktörlerinin yeterliliğini incelemek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (ÇŞB) ve diğer paydaşlara da gerekli bilgilerin sağlanması da hedefleniyor. Ayrıca proje sayesinde, sürdürülebilir jeotermal kaynak kullanımına ilişkin; teknik, çevresel ve sosyal konulardaki zorlukların nasıl yönetildiğini değerlendirmek ve potansiyel olumsuz etkilerin nasıl en aza indirilebileceği ve olumlu etkilerin nasıl arttırılabileceği konusunda stratejik düzeyde öneriler sunulması da büyük önem taşıyor.


Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.