Aydın Kestanesi AB Yolunda

Aydın Kestanesi AB Yolunda

Avrupa Birliği'nden coğrafi işaret tescili olan Türkiye’deki üç üründen biri olan ‘Aydın İnciri’nin yanı sıra ‘Aydın Kestanesi’ için de tescil başvurusu sürüyor.

A+A-

MURAT TAN - Aydın Kestanesinin AB tarafından tescillenmesi durumunda Türkiye’deki AB coğrafi işaret tescilli ürün sayısı dörde çıkacak.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde Ankara Ticaret Odasının (ATO) ev sahipliğinde bu yıl ikincisi düzenlenen "Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi"ne ‘Aydın İnciri’ damga vururken, Avrupa Birliği'nden coğrafi işaret tescili bekleyen ‘Aydın Kestanesi’ de yeniden gündeme geldi. Aydın Kestanesi, Çine Köftesi, Dalama Tandırı, Söke Körüklü Çizmesi ve Nazilli Kar Helvası da zirvedeki stantlarda yerini alırken, AB Coğrafi İşaret Tescili’ne sahip Türkiye’deki üç üründen biri olan ‘Aydın İnciri’ baş köşede yer aldı. 

“ÜRÜNLERİMİZ DÜNYA SAHNESİNE ÇIKACAK”

Cumhurbaşkanlığı himayesindeki  Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Gaziantep baklavası, Aydın inciri ve Malatya kayısısının Avrupa Birliği'nden coğrafi işaret tescili alan üç ürün olduğunu söylerken, ‘Aydın Kestanesi’ ile birlikte Afyon sucuğu, Kayseri mantısı, Giresun tombul fındığı gibi 15 ürün için de Avrupa Birliği'ne tescil için başvurularının yapıldığını hatırlattı. Aydın Kestanesi’nin aralarında bulunduğu 15 ürün için işlemlerin devam ettiğini söyleyen Erdoğan, “İnşallah en kısa zamanda bu ürünler de ülkemizin anonim değerleri olarak dünya sahnesine çıkacak" dedi.  

“DÖRT ÜRÜNDEN İKİSİ AYDIN’IN OLACAK”

Erdoğan’ın açıklamasıyla birlikte Avrupa Birliği'nden coğrafi işaret tescili almasıyla ilgili işlemlerin devam ettiği ‘Aydın Kestanesi’ de yeniden gündeme gelirken, süreçle ilgili açıklamada bulunan Aydın Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Tunay Çoban, “Aydın’da halihazırda Türk Patent Enstitüsü'ne yapılan coğrafi işaret başvurusu sonucu tescillenen 6 ürünümüz bunlar. Bunlar aynı zamanda Avrupa Birliği'nden coğrafi işaret tescili olan Aydın İnciri başta olmak üzere, Aydın Kestanesi, Çine Köftesi, Dalama Tandırı, Söke Körüklü Çizmesi ve Nazilli Kar Helvası’dır. Aydın Ticaret Borsası’nın ayrıca Aydın Kestanesi için 2015 yılında AB Komisyonu'na Coğrafi İşaret müracaatı da var. Süreç şu anda devam ediyor. İnşallah, Aydın Kestanesi de AB tarafından tescillenmesiyle birlikte koruma altına alınacak ve Aydın İnciri ile birlikte Türkiye’deki AB coğrafi işaret tescili olan dört üründen ikisi de bu vesileyle Aydın’a ait olacaktır” dedi. 

“DAHA FAZLA TALEP GÖRECEK”

"Aydın Ticaret Borsası adına 'Aydın kestanesi' coğrafi işareti için 8 Eylül 2015 tarihinde "TR-PDO-0005-01362 referans numarasıyla AB Komisyonu'na müracaat yapılmış ve konuyla ilgili geçtiğimiz süreçte açıklamalarda bulunan Aydın Ticaret Borsası Başkanı Fevzi Çondur, “Aydın Kestanesi coğrafi işaret başvurumuz, 2010 yılında Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescile uygun görülmüştür. Aydın Kestanesi coğrafi işaret başvuru aşamamızdan bugüne birçok tanıtım çalışması yürütülerek, Aydın Kestanesi’nin bilinirliği arttırılmış, her platformda ön plana taşınmıştır. 'Aydın Kestanesi' için 2015 yılında AB Komisyonu'na Coğrafi İşaret müracaatı yapılmıştır. Açılan sürecin sorunsuz tamamlanması halinde, Aydın Kestanesi Avrupa Birliğinde koruma altına alınacak, dünya pazarlarında daha fazla talep görecektir” ifadelerini kullanmıştı. 

aydin-kestanesi-ab-tesciline-yakin-127650-50e04d4a71c2eb14f6c10743f19b2228.jpgaydin-kestanesi-ab-tesciline-yakin-127650-865cc25f69627e2e826d98bbc155f5c3.jpgaydin-kestanesi-ab-tesciline-yakin-127650-3fe691dc315e658c6473dd820cf413f5.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.