Aydın orman yangınlarında ikinci bölgede

Aydın orman yangınlarında ikinci bölgede

Aydın, orman yangınlarından zarar gören iller arasında ikinci bölgede yer aldı. Bu yıl Türkiye’de gerçekleşen orman yangınlarında 5 bin 469 hektar alan zarar gördü.

A+A-

KADİR CEYHAN - En fazla zarar gören ikinci bölgenin Aydın, Denizli ve İzmir illerini kapsayan Muğla Orman Bölge Müdürlüğü bölgesi olduğu açıklandı.

Bu sene orman yangınlarında Türkiye genelinde 5 bin 469 hektar alan zarar gördü. Yaşanan orman yangınlarından en fazla zarar gören alanın İzmir Orman Bölge Müdürlüğü sınırları içinde olduğu açıklandı. 2019 yılı başından bu yana olan süreçte toplam bin 965 orman yangınına müdahale edildiğini belirten OGM, bu çabaları Türkiye geneline yayılmış 28 bölge müdürlüğü ve bu bölgelere bağlı işletme müdürlükleri vasıtasıyla sürdürdüğünü duyurdu. Bu yıl meydana gelen bin 965 yangında ülkemizde toplam 5 bin 469 hektar alan zarar gördü.

“EN FAZLA HASAR ALAN BÖLGE İZMİR”

Türkiye genelinde bu sene en fazla hasar alan bölge ise İzmir Orman Bölge Müdürlüğü sınırları içinde yer aldı. Bu bölgede toplam 223 yangın yaşandığı belirlenirken ve bin 47 hektar alanın yaşanan yangınlardan dolayı zarar gördüğü açıklandı. Zarar gören bu alanların 145 hektarı örtü yangını iken 902 hektarı tepe yangını olarak gerçekleşti.

Orman yangınlarından en çok hasar gören ikinci bölge ise Muğla, Aydın ve Denizli illerini kapsayan Muğla Orman Bölge Müdürlüğü sınırlarında yer aldı. Bu bölgede 246 orman yangınında 272 hektarı örtü, 676 hektarı da tepe yangını olmak üzere 948 hektar alan zarar gördü.

“ORMAN TEŞKİLATI CANINI ORTAYA KOYARAK MÜCADELE EDİYOR”

Yaşanan yangınların verdiği zararlar ile ilgili açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ise, "Orman teşkilatımız yangınlarla mücadele konusunda her yıl başarısını artırarak devam ediyor. Orman teşkilatımızın canını ortaya koyarak yaptığı bu mücadele sayesinde geçmiş yıllara oranla yangın başına düşen zarar gören alan miktarı azaldı. 2017 yılında yangın başına zarar gören alan 5,5, 2018'de 2.85 hektar iken, bu yıl bugün itibarıyla 2,78 hektar olarak gerçekleşti" dedi.

"Daha Yeşil Bir Türkiye" sloganıyla 11.11.2019'da  bir rekora imza atmak için çalıştıklarını da belirten Bakan Pakdemirli, "81 ilimizde eş zamanlı başlatacağımız kampanya ile 11 milyon fidanı toprakla buluşturacağız. Ben de tüm vatandaşlarımızı o gün bu kampanya çerçevesinde bir fidanı toprakla buluşturmaya davet ediyorum" ifadelerini kullandı.


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.