MURAT TAN

MURAT TAN

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

AYDIN SERA OSB'NİN YOLU AÇIK OLSUN

A+A-

Aydın Kadıköy’de hayata geçen Tarıma Dayalı İhtisas OSB’ye (TDİOSB) sera için 53, sanayi parseli içinse 47 başvuru yapıldığını geçtiğimiz gün manşetten aktardık. 

***

Bana göre 20 sera ve 9 sanayi parseli için açıkçası bu kadar çok başvuru yapılması, TDİOSB’nin ileride 3 bin dönüme kadar genişletilecek olmasının işaret fişeği…

***

Ancak tabi ki bu TDİOSB’de parsellere ilişkin talep sahiplerinin ince elenip sık dokunacağı bir sürece de girilmiş durumda. 

***

Çünkü TDİOSB yönetimi, bölgede çantacı diye tabir edilen, parselleri şimdiden aklı sıra ucuza kapatıp ileride yüksek fiyattan satış hesabı güdenlere en başından kapıları kapatmış durumda. 

***

Esasında bu iradenin dünden bu güne Aydın’da kurulagelen tüm OSB’lerde gösterilmesi gerekiyordu ancak ne yazık ki bu durum mümkün olmadı! 
Bazı OSB’ler de işte sırf bu birilerinin para hırsı nedeniyle de yıllarca sürüncemede kaldı. 

***

En basidinden Nazilli OSB örneği öylece karşımızda duruyor.

*** 

Adeta bir fabrikanın çöreklendiği OSB’de bir çok yatırımcının geri çevrildiği, ta 20 yıl önce yer tahsisi yapılan bazı parsellerin, halen dahi atıl vaziyette bekletildiğini bizzat kendi gözlerimle de gördüm.

***

Mevcut 7 OSB’nin içinde de kuruluş sürecine dönük bakıldığında kupon arazi olarak görülen ve yıllar önce ileride yüksek fiyattan satış amaçlı alınan bazı araziler de mevcut. 

***

Peki, bu çantacı diye tabir edilenlerin ihtirasları ve para hırsı yüzünden en son Aydın’da kurulacak olan dev bir içecek tesisinin başka bir ile kaydırıldığını biliyor musunuz?

***

-Bilmiyorsunuz!...

***

Yer yok diye Aydın’dan başka bir ile kayan bu yatırım peki bu ildeki kaç kişinin istihdamına engel oldu onu biliyor musunuz? 

***

-Hayır

***

Ben söyleyeyim. Siz deyin 300, ben diyeyim 500 kişinin istihdam edileceği bu tesis, şu an başka bir ilimizde kuruldu ve başka ile kaydırılmadan önce de ilimizdeki hangi OSB’nin kapısını çalsalar, yerimiz yok diyerek geri çevrildi! 

***

Umarım TDİOSB’de yatırımcılara yönelik sergilenen seçici irade, Aydın’ın ileride tıpkı Antalya örneğinde olduğu gibi örnek bir sera üssü olmasına vesile olur.

***

Hatta bünyesinde jeotermal kaynaklı seraların bulunacağı TDİOSB’miz, ileride 3 bin dönüme ulaşmasıyla da yüzlerce yurttaşımıza iş kapısı olarak, üretime sunacağı katma değerle birlikte yüz akı bir bölgemiz olarak faaliyetlerini sürdürür!

***

Halihazırda Hollanda’daki yatırımcıların bile Rusya-Ukrayna Savaşı’ndan kaynaklı ısınma krizi nedeniyle yönünü çevirdiği ve bizzat yerinde incelemelerde bulunmak için gelmeye hazırlandığı Aydın TDİOSB’nin yolu açık olsun. 

***

DİĞER YAZILARI

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.