Atilla Dağıstanlı

Atilla Dağıstanlı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

AYDIN  SİYASET  TİYATROSUNDA  SON  SAHNE

A+A-

31 Mart gecesi  Aydın Siyaset Tiyatrosunun  son sahnesinde  perde, birileri için jübile niyetine  bir daha  açılmamak üzere kapanırken, kimileri için de entrikalarla dolu  siyaset oyunlarına açılan ilk kapı olacak.

31 Mart gecesi  herkes  devasa bir boy aynasının karşısında  kendisini görecek….
Ve herkes bencilliğinin, hırsının, çok bilmişliğinin, kurnazlığının, çıkarcılığının, niyetinin  bedelini ödeyecek…

Hazır mısınız ?

Şimdi sizi duyamıyorum; ama  1 Nisan sabahı  ya sevinç çığlıklarınız ya da  ağıt yakar  gibi feryatlarınız birbirine karışacak…

31 Mart seçimlerinde alacağınız sonuçlar hem  sizin şimdiye dek neler yaptığınızı hem de seçimlerde  birbirinizi  çelmelemek için neler yaptıklarınızı  yansıtacak.

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu CHP’li olduğuna göre, Çerçioğlu’ndan başlayalım.
2014 seçimlerinde CHP 285.148, AKP 189.814 oy almıştı. Bunun anlamı  CHP yüzde 43.8, AKP yüzde 29.2, yani Çerçioğlu, Savaş’a yüzde 14.6 fark atmıştı. (Bu istatistik bilgileri  CHP’nin neferlerinden dostum, arkadaşım  Ayhan Başdemir’den aldım)
31 Mart seçimlerinde alınacak sonuç  bu rakamlardan fazla olursa  Çerçioğlu’nun bireysel başarılarını, aşağıda olursa başarısızlığını gösterecek.
Örgütsel  anlamda bakıldığında, Özlem Çerçioğlu’nu  17 ilçede alınacak  sonuçlara göre değerlendirmek gerekecektir; çünkü  bir önceki dönem CHP’li olan belediyelerden kaç tanesi durumunu koruyacak, kaçını  başka partiler alacak.
 Efeler Belediye  Başkanı   Mesut Özakcan, genel merkezin kendisini aday  göstermemesinin  faturasını  Çerçioğlu’na  kesmek için  oldukça yoğun bir tempoyla çalışmaktadır.
Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan, her kademesinde görev aldığı,il başkanlığı yaptığı, milletvekili, belediye başkanı seçildiği 40 yıllık partisinden  istifa ederek tarihin derinliklerinde yatmakta olan DP den  Efeler Belediye Başkanlığına aday olması özellikle CHP tarafında büyük yankılara yol açtı.

Kimilerine göre  Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan, Özlem Çerçioğlu’ndan intikam almak için başka partilere de başvurdu; ancak kabul görmediği için DP den olmayı yeğledi.
Bu söylentiler ne denli doğrudur bilinmez; ancak  Özakcan’ın doludizgin  koşması öfkesinin belirtisi olarak yorumlanmaktadır.

Merak etiğim bir şey var:
Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan,DP ile anlaşmadan önce  DP hakkında  bir anket yaptırmış olabilir mi ?
Günümüzde  DP’yi  bilen, tanıyan kaç kişi  vardır ?
DP, 50’lili yıllarda kurulmuş 10 yıla yakın süre iktidar olmuş; ancak 27 Mayıs 1960 tarihindeki askeri harekatla  siyasi yaşamı bitmiş bir siyasi partidir.
DP günahı ve sevabıyla Türk siyaset tarihindeki yerini almış olmasına karşın, ne hikmetse CHP’li bazı  siyasetçiler dahil tüm siyasi parti liderleri, belediye başkanları, kısacası siyaset yapan çoğu kişi  Adnan Menderes’in kefenini bayrak yaparak oy avcılığına çıkmışlardır.
Bir dönemin Belediye Başkanı Hüseyin Aksu, otoban yanındaki alana Adnan Menderes’in  heykelini dikmiş, altına da müze açmış olmasına karşın bu yapıt açıldığı gün kapanmıştır.

Ülkemizde siyaset  böyle yapılır düşüncesi egemen olduğu için, Özakcan’a kızmanın, öfkelenmenin bir anlamı yoktur.
Yaşları 60’ın üzerinde olanlar anımsayacaklardır.
CHP’nin kulu, kölesi olan  Prof.Nihat Erim, kendisine başbakanlık verildiğinde ilk işi devrimcilere ve ilericilere  vurmak olmuştu.
Kendi partisinin üyesi binlerce insanı  gözaltına aldırtarak işkence görmelerine  ortam hazırlamıştı.
Ve ne hazindir ki, yıllar sonra Dragos’taki evinin önünde  vurularak öldürülmüştü.

Yani Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan’ın, 40 yıllık partisi CHP’den istifa edip, DP’den aday olması ne ilktir ne de son olacaktır.
İlginç olan bir zamanlar birbirleriyle abi-kardeş olanların şimdi kişisel çıkarları için mücadele ederken, vatan, millet, Sakarya  söylemleri şemsiyesi altında  CHP’ye zarar verip vermedikleridir.
İşte bu 31 Mart gecesi belli olacak.

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun, örgütsel anlamdaki sorumluluğu oldukça  fazla; çünkü  31 Mart gecesi alınacak sonuçlarda CHP Aydın İl Örgütünün  büyük resmi  görünecek.

Söz konusu büyük resme baktığımızda, bir zamanlar CHP’de  Örgütten sorumlu Genel Başkan yardımcısı Bülent Tezcan’ın, onunla birlikte hareket eden, tam milletvekilliğini kaybedeceği  noktaya gelmişken İYİ partiye  giden 15’ler içinde yer alarak kefeni yırtan, sorunlu milletvekili Hüseyin Yıldız’ın, ayrıca her ortamda ‘’ön seçim’’ diyerek parti üyelerini , CHP’nin  felsefesini  öne çıkarmaya çalışan, Muharrem İnce’nin genel başkanlığı için  tavrını net olarak ortaya koyarak mücadele eden ve bu yüzden  ayak oyunlarıyla  milletvekilliği  engellenen  Prof.Dr.Metin Lütfi Baydar’a oynanan  oyunlar da bu resimde açık ve net olarak görülecektir.

Daha bitmedi,daha neler var neler, arkası yarın..

 

Önceki ve Sonraki Yazılar