Atilla Dağıstanlı

Atilla Dağıstanlı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

AYDIN SİYASETİNİN KOZMİK ODASI: EFELER İLÇESİ

A+A-

2014 seçimlerinde  merkez ilçe  kimliğinden  çıkıp Efeler Belediyesi  kimliği alan eski merkez ilçe, Aydın’ın Büyükşehir olmasıyla birlikte  özellikle siyasette Büyükşehir Belediyesi’ne giriş kapısı  özelliği kazandı. 

56 köy,5 belde,22 mahalleden oluşan  Efeler İlçesi büyükşehir  yasasıyla birlikte  toplam 83 mahalleden oluşan bir  ilçe oldu.

Efeler İlçesi’nin siyasilerin iştahını kabartan özelliği 210 bin 465  seçmene sahip olması.
 Efeler Belediyesi bu özelliği ile Aydın siyasetinde  ‘’KOZMİK ODA’’  özelliği kazanarak,  Büyükşehir Belediyesi’ne,  “Ben olmazsam sen zorlanırsın’’ mesajını vermektedir.
Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan, 40 yıllık partisi CHP’den istifa ederek, tüm eleştiri oklarına  boy hedefi olmayı neden göze alsın ki?
Yerel yönetimde Aydın’ı yönetmek isteyen; Özlem Çerçioğlu, Mesut Özakcan ve Fatih Atay milletvekili kökenli.
Yani TBMM de oldukları dönemlerde Türkiye’nin büyük resminin bir  parçası  olan Aydın’ın siyasette giderek cazibe merkezi  olmaya başladığını görme şansını yakalamışlardır.
Bu şansı önce Özlem Çerçioğlu yakaladı.
Bu şansın kendisine altın tepsi içinde sunulmuş bir güç olduğunun bilincine vardığı içindir ki; sahip olduğu bu gücü  daha da güçlendirerek  Aydın ilinin tüm ayrıntılarını aynı ekranda  bir bütün olarak kendi istediği gibi  görebilmek için Aydın’daki siyaseti kendi kurallarıyla yönetiyor  görünmekten çekinmiyor.

‘’Kontrolsüz güç güç değildir’’  kuralından yola çıkıldığında Özlem Çerçioğlu’nun AKP’li rakibi Mustafa Savaş karşısında rahat olmasının nedeni, belediye başkanı seçildiği 2009 yılından beri  özellikle  partili partisiz kadınlar  ve çocuklarla kurduğu uyumlu iletişimin gelişmesine ve yayılmasına özen göstermesi ve  çalışmalarını  görselliklerle bütünleştirip, süsleyerek  her fırsatta  paylaşması. 
İnsanların yüzde 85-90’ının görsel olduğu gerçeğini  göz ardı etmezsek başarısının sırrının büyük  bir bölümünü kavramış oluruz.
Büyükşehir Belediyesine en yakın olduğu için Efeler Belediye Başkanı olmak ‘’sırat köprüsü’’nden geçmek gibidir.
Dünyanın en ünlü  ip cambazı dahi olsanız, ipi sallayacak güç sizden daha güçlü görünmektedir.
İpte kalmayı başarabilmek için çok farklı  ve ilginç  formül ve yöntemler bulmanız gerekecektir.

Efeler Belediye  Başkanı olan kişi sahip olduğu gücü akıllıca kullanarak büyükşehir belediye başkanı olabilir.

Aydın eski Aydın değil.
Aydın, gelişiyor, büyüyor, her zaman  ve her devirde olduğu gibi  Türk siyasetinde  etkisini sürdürüyor.

İstanbul’da gazetecilik yaptığım yıllarda CHP’li İstanbul Belediye Başkanı olan rahmetli Aytekin Kotil’e, bir gazeteci milletvekili  olmak isteyip istemediğini sormuştu.

Aytekin Kotil hiç düşünmeden, ’’Ben İstanbul cumhuriyetinin  cumhurbaşkanıyım, 450 milletvekilinden biri niye olmak isteyeyim.’’

Milletvekilliğinden  belediye başkanlığına seçilen Özlem Çerçioğlu  tekrar milletvekili olmak ister mi?
Olası değil.

Efeler Belediye Başkanlığından milletvekilliğine sıçramak  zannımca daha kolay.

Aydın ilinin 16 ilçesinin  tüm verileri, özellikleri, yönlendirilmeleri, bir satranç tahtası örneği 17.ilçe Efelerde toplanmış durumda.
‘’Tüm  yollar Roma’ya Çıkar’’ sözü gibi  16 ilçenin belediye başkanları, siyasi parti ilçe başkanları, örgütler tüm benlikleriyle  Efeler İlçesiyle  Büyükşehir Belediyesinin   denetiminde olmak durumundadırlar.
Efeler Belediye başkanı olmak demek, siyasette  kalfalığın  son dönemi  olurken, ustalığa açılacak kapıya ilk adımı atmak demektir.

210 bin 465 bin seçmeni  olan Efeler ilçesi, bu gücü yönetecek  belediye başkanı için  Aydın’ın,geleceğini  şekillendirebileceği,kendi siyasi yaşamını zirveye çıkarabileceği  bir enerji kaynağı olacaktır.

31 Mart seçimine  daha 15-16 gün var, siyaset bu  harmandalıyla başlayabilir, horon, bar, derken valse dönüşebilir; ama illaki  son tango  oynanır…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar