Aydın spor camiası bir araya geldi 

Aydın spor camiası bir araya geldi 

Aydın ASKF’nin ev sahipliğinde düzenlenen Başkanlar Kurulu Toplantısı’nda amatör spor kulübü başkanları bir araya geldi.

A+A-

(TÜRKER KOCAKAHYA) Liglerin fikstür kuralarının da çekildiği toplantıda değişen futbol kuralları ve yeni sezon esasları hakkında önemli bilgiler verildi. Toplantıda yapılan konuşmaların ana gündem maddesi ise özellikle Efeler’deki spor tesislerinin yetersizliği oldu. 

Aydın Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu’nun düzenlediği Başkanlar Kurulu toplantısı spor camiasını bir araya getirdi. Aymira Otel’de düzenlenen ve ASKF Başkanı Hasip Arıkan’ın ev sahipliği yaptığı toplantıya Efeler Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Mithat Yıldırım, İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya, Sultanhisar Belediye Başkanı Osman Yıldırımkaya,  Nazilli Belediyesi eski Başkanı Haluk Alıcık, Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği (TFFHGD) Aydın Şube Başkanı Bülent Kılıç, Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği (TÜFAD) Aydın Şube Başkanı Tevfik Ata Tekin, Türkiye Saha Komiserleri Derneği Aydın Şube Başkanı Bayram Kurşunel, Aydın İl Hakem Kurulu Başkanı Mücahit Tatar, çeşitli sivil toplum kuruluşu  temsilcileri, kulüp başkanları ve yöneticileri katıldı. 

“160 KULÜP FAALİYET GÖSTERİYOR”
Toplantıda açılış konuşmasını yapan ASKF Başkanı Hasip Arıkan, “Toplantının asıl amacı kulüpler arasındaki dostluk bağlarını geliştirmektir. Aydın’da bildiğiniz gibi 160 amatör spor kulübü faaliyet gösteriyor. Bu kulüplerde farklı branştan gençler spor yapıyor. Her yıl yaklaşık 2 bin - 2 bin  500  civarında filiz lisans çıkartılıyor. Resmi müsabakalarda oynuyorlar. 2 bine yakın müsabaka oynatıyoruz. Bu maçların problemsiz ve olaysız tamamlanması ile ilgili İl Emniyet Müdürlüğü, Jandarma, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü’ne teşekkür ediyorum. 

“TESİSLER YETERSİZ”
Amatör sporun karşılık beklemeden yapıldığına dikkat çeken ve önemli harcamalar olduğunu dile getiren Arıkan, “Bu giderler kulüp başkan ve yöneticilerinin cebinden çıkıyor. Bu fedakarlıklar artık amatör liglerde en üst seviyesine çıkmıştır. Bizim en büyük sıkıntımız saha ve tesis. Buharkent’ten itibaren Nazilli, Köşk ve Bozdoğan’a kadar sıkıntımız yok. Sıkıntı Aydın merkezde. Efeler’de 35 takım iki sahayı kullanıyor. Sahalar 5’e hatta 6’ya bölünüyor. Bu saha sıkıntısını nerede olursa olsun dile getiriyoruz. Yeni atanan Genlik Spor İl Müdürümüz bu konuda bir girişim başlatacaktır. Sanırım önce Çeştepe Sahası yapılacak. Sonra da Kardeşköy sahası yapılacak. Bunlar yapılırsa yoğunluk giderilmiş olacak” dedi. Didim’deki sentetik sahanın da çok kötü durumda olduğunu dile getiren Arıkan, burası için de, “Yeni sezon da inşallah elden geçecek” dedi. 

SULTANHİSAR ÖRNEĞİ VERDİ
Sultanhisar’da yapılan tesisleri hatırlatan Arıkan, “Eskiden Sultanhisar’daki maçları Atça’da oynatıyorduk. Orada çok güzel bir tesis yapıldı. Büyükşehir Belediyesi ve Sultanhisar Belediye Başkanı Osman Yıldırımkaya’nın gayretleriyle oldu. Büyükşehir Belediyesi inşallah aynı şekilde merkezde de benzer bir saha yapar” ifadelerini kullandı.  

“İNSANA YATIRIM YAPILIYOR”
Belediyelerin kanun olarak takımlara yardım yapabildiğini anımsatan Arıkan, “Birçok ilçede başkanlarımız yıllarca sezon başlamadan takımları çağırıp maddi yardımda bulundu. Ben enkaz devraldım kolaylığına kaçılsın istemiyorum. Belki milyon liralık bütçede 100-200 bin Liralık bütçenin önemi yoktur. Ancak kulüplere 5-10 bin Lira bile yardım yapılsa katkı verir. Sezon başlamak üzere. Ben buradan hem Büyükşehir Belediye Başkanı hem de ilçe belediye başkanlarına sesleniyorum. Yardım yaparsanız mağdur etmemiş olursunuz. Bir kuruşu bile israf olmuyor. İnsana yatırım yapılıyor” dedi. Geçen sezon Aydın Valiliği’nin kulüplere yaptığı malzeme yardımının çok değerli olduğunu ifade eden Arıkan, bu sezon için de kulüpler adına malzeme yardımı talep ettiklerini belirtti. 

TEMSİL HAKKI VURGUSU
Toplantıda konuşan ve Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) delege yapısını değerlendiren TÜFAD Aydın Şube Başkanı Tekin, Büyükşehir Yasası nedeniyle kapatılan belediyeler nedeniyle de amatör futbolun sone ermesinin gündemde olduğunu belirtti. TFF delege yapısını yorumlayan Tekin, yapının değiştirilip amatör futbola yüzde 15-20’lik temsil hakkı verilmesi gerektiğinin altını çizdi. 

“ÇIKIŞ YOLU ALT YAPI”
Aydın özelinde futbol taban birliklerinin çok uyumlu olduğunu dile getiren Tekin, “Sorunları masaya yatırıp çözüm konuşabiliyoruz. Bizim Aydın’da tek sıkıntı var. Var olan uyumun profesyonel liglere taşınmasını sağlayamamamız.  Aydın olarak bu noktada sınıfta kalıyoruz. Yakın geçmişte 5 tane profesyonel takım varken bugün sadece Nazilli Belediyespor kaldı. Bu konuda bir sempozyumla uyanışı Aydın’da yaratmalıyız” dedi. Kulüplere, antrenörlerine yaptıkları sözleşmelerden dolayı teşekkür eden Tekin, futboldaki maliyetlere vurgu yaparken çıkış yolunun ise alt yapılara yapılacak olan yatırımdan geçtiğini sözlerine ekledi. 

ARAÇ GİRİŞİNİ YASAKLAMAYI DÜŞÜNÜYORUZ”
Yeni sezonun hayırlı olmasını dileyen Efeler Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Mithat Yıldırım ise,  “Futbolla ilgili sıkıntılar çok. Özellikle tesis açısında biz de dile getirdik. Malumunuz sadece amatör futbolda 2 bin müsabaka yapılıyor” dedi ve tesislerin yetersiz kaldığını dile getirdi. “İnşallah Aydın’da göreve yeni atanan Gençlik ve Spor İl Müdürü Cenap Fillikçioğlu’nun vizyonuyla şehre yeni tesisler kazandırırız” diyen Yıldırım, bu sezon Adnan Menderes Stadı ile yan sahalar arasındaki bölümlere araç girişini yasaklamak istediklerini belirtti. 

OYUN KURALLARI DEĞİŞİKLİKLERİ ANLATILDI
Toplantıda Aydın İl Hakem Kurulu tarafından spor kulübü temsilcilerine futbol oyun kurallarında yapılan değişiklikler konusunda bilgi verildi. Kurul üyesi Ali Hakan Koç, kural değişiklikleri konusunda bilgilendirici bir seminer gerçekleştirdi. 8 kuralda değişiklik yapıldığını dile getiren Koç, kulüplerin talep etmesi halinde futbolculara da seminer verebileceklerini belirtti. 
AÇIKGÖZ, ESASLAR KONUSUNDA BİLGİ VERDİ
Aydın Futbol İl Temsilcisi Hakan Açıkgöz ise 2019-2020 futbol sezonunda amatör futbol liglerinde uygulanacak olan esaslar konusunda kulüp temsilcilerine bilgiler verdi. Özellikle kadroda yer alacak olan oyuncu yaş sınırlarına değinen Açıkgöz, önemli bilgiler paylaştı. 

TERTİP KURULU ÜYELERİ SEÇİLDİ
Yeni sezon öncesi Tertip Kurulu Üyeleri Seçildi. Yapılan oylama ile Saffet Acar, Tuğrul Çıvgın, Yakup Şimşek komiteye seçilen isimler oldu. 

AYDIN SÜPER LİK İLK HAFTA 
Toplantıda yeni sezon öncesi fikstür çekimleri de gerçekleştirildi. Çekilen fikstüre göre Aydın Süper Amatör Lig 1. Grup’ta ilk hafta maçlarında Kuşadası Trabzon Gençlik – Didimspor,  Didim Belediyespor – Davutlar Belediyespor, Kuşadasıspor – Koçarlı Menderesspor, Koçarlı Belediyespor – Germencikspor, İncirliova Belediyespor- Bay,  2. Grup’ta ilk hafta maçları ise Ortakçıspor – İsabeyli Şırlanspor, Pamukörenspor – Aydın BŞB Spor, Aydınspor 1923 – Tuğlaspor, Aydınspor – Çine Madranspor, Kardeşköyspor – Bay

AYDIN 1. AMATÖR LİG İLK HAFTA 
Aydın 1. Amatör Lig’de çekilen fikstür sonucu ilk hafta maçları belli oldu
1 Grup’ta ilk hafta: 
Pamukspor – Buharkent, Atça BLD – Arslanlıspor,  Salavatlı BLD – Çobanisa, Nazilli Sanayispor– Boızyurtspor, Karacasuspor- Yıldızgücüspor,  2. Grup ilk hafta Sökegücü – Güzelçamlı Belediyespor, Ersa Sigorta Acarlarspor – Söke Gençlik, Altınkumspor – Bağarasıspor ,Germencik BLD – Yenihisarspor, Kuşadası 1922 – BAY, 3. Grup ilk hafta Akçaova BLD –Aydın Esnafgücü, Mevlanaspor – Ulukonakspor, S.H.Ç.E.K- Efelerspor, Umurlu BLD- Yılmazspor – Işıklı Demir – BAY, 4. Grup’ta: Yeni Esnafspor – Evranspor, Aydın İdman Yurdu – Sultanhisarspor, Kadıköyspor – Köşk BLD Doğanspor, Kızılcaköyspor – Yenipazar G.B, Kuyuluspor –Bay,

aydin-spor-camiasi-bir-araya-geldi-125030-3ac106d1b8fde7a4695b5ee181670689.jpgaydin-spor-camiasi-bir-araya-geldi-125030-bd2a9430d394da368676eff6cdbf0812.jpgaydin-spor-camiasi-bir-araya-geldi-125030-568a7774c91310c5d447767d7ad7f11b.jpgaydin-spor-camiasi-bir-araya-geldi-125030-35ed7f9fef740fec17f3aab22f30e0c4.jpg

aydin-spor-camiasi-bir-araya-geldi-125030-66f905c64f4378be3d91495d04f00cd7.jpgaydin-spor-camiasi-bir-araya-geldi-125030-079db1c37c4254159264c53cfb22d650.jpgaydin-spor-camiasi-bir-araya-geldi-125030-84947da5778fafd7dc72cdf94d9f8380.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.