“Aydın tarımının tansiyonunu bozmayın”

“Aydın tarımının tansiyonunu bozmayın”

Aydın Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu ve Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, Aydın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’ne, beraberindeki ilçe oda başkanlarıyla itiraz dilekçesi sundu. 

A+A-

(MURAT TAN)  Aydın’daki pamuk primlerinin 1 dekar alanda 500 kilograma kadar sınırlandırılması uygulamasıyla ilgili olarak pamuk üreticilerinin tepkileri dinmiyor. Aydın il genelinde pamuk üretiminde bulunan 6 bin 873 çiftçi adına sınırlandırmayla ilgili olarak itirazlarını kapsayan dilekçeyi beraberindeki ilçe oda başkanlarıyla birlikte Aydın Tarım ve Orman İl Müdürü Ahmet Ökdem’e sunan Aydın Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu ve Efeler Ziraat Odası Başkanı Kendirlioğlu, uygulamadan acilen dönülmesini istedi. 

“MAÇ OYNANIRKEN KURAL DEĞİŞTİRİLMEMELİDİR”

Dilekçeyi sunmadan önce Efeler Ziraat Odası toplantı salonun basın açıklaması düzenleyen Kendirlioğlu, “ilimizde, dekar başına pamuk verimi 1994 yılından 2010 yılına kadar sektörde yer alanların katılımıyla oluşturulan komisyonlar marifetiyle belirlenirdi. 2010 yılından 2018 yılı üretimine kadar ise “Uydu Algılama Sistemi” ile belirlenmiş, her üretici uydu görüntülerinden alınan verilere razı gelmişti. Çünkü bu sistemde kısıtlayıcı bir durum söz konusu değildi. Tohum sektöründe yaşanan gelişmeler, çeşit seçimine göre, bir dekar alanda bulundurulan bitki sayısı, teknolojik yeniliklerin uygulanması ile birim alandan alınan verim 250-300 kg/da’dan 550-650 kg/da’lara çıkmıştır. Prim, üretimi teşvik amacıyla yapılır. Amaç, dahili üretimle, ihtiyacımız olan pamuğun büyük bir kısmını karşılamak ise, dekarda 500 kg ile sınırlama getirilmesi genel amacımızla çelişmektedir. Maç oynanırken kural değiştirilmemelidir. Aksi takdirde, üretimi çok meşakkatli olan pamuk tarımını bırakan çiftçi, kolay kolay bir daha dönüş yapmayacaktır” dedi. 

“ÜRETİCİLER 10 MİLYON LİRALIK KESİNTİYE UĞRADI”

2004 yılından 2010 yılına kadar, yüksek maliyetler dolayısıyla pamuk tarımından vazgeçen Kuyucak, Buharkent, Çine, Sultanhisar, Köşk, Karpuzlu ilçelerindeki üreticilerin bir daha dönüş yapmadıklarını söyleyen Kendirlioğlu, “Bazı ilçe çiftçimiz hayvancılığa yönelerek, kaba yem ihtiyaçlarından yonca, silajlık mısır ekimi yapmış, bazı ilçe çiftçilerimiz ise çilek, sebzecilik gibi alternatif ürünlere yönelmişlerdir. Akaryakıt, gübre, zirai ilaç, tohum, işçilik gibi ana girdi maliyetlerinin artması buna karşılık ürün fiyatlarında aynı oranda bir artışın gerçekleşmemesi, verilen destekleme primine rağmen, üreticinin alternatif ürünlere yönelmesi, Aydın tarımının tansiyonunu bozacaktır. Kalite ve birim alandan alınan miktar açısından mukayeseli bir üstünlüğe sahip olduğumuz pamukta talebi karşılamakta zorluk çekerken, üretim için herhangi bir gelişme sağlanamamıştır. İlimizde, Pamuk prim dosyası veren 6.873 üretici bulunmaktadır. Hak edilen destekleme prim miktarı ise 230 milyon liradır. Dekardan 500 kilogramın üzerinde kütlü pamuk alan üretici sayısı 2 bin 963, üretim ise 21 bin tondur. Prim desteği ise 17 liradır ve bu da dağıtılacak prim miktarının yüzde 7,3’üne tekabül etmektedir. Kesinti oranının yüzde 4 ve miktarının 10 milyon lira olduğu düşünüldüğünde, üreticimize verilecek paranın ne kadar düşük olduğu görülecektir” diye konuştu. 

“ÇİFTÇİNİN MAĞDURİYETİ GİDERİLMELİDİR”

Sınırlandırma uygulamasına karşı çıkmalarındaki amacın küçük çiftçilerin menfaatlerini korumak olduğuna da dikkati çeken Kendirlioğlu, “Emek yoğun işgücü ve 6 milyon kişinin geçim kaynağı olan pamuğa hak ettiği değerin  verilmesi gerekir. Türkiye ihtiyacı olan pamuğu kendi üretmelidir. Bu potansiyel de mevcuttur. Bunun için gelişmiş ve gelişmekte olan bütün ülkelerde olduğu gibi ülkemiz tarımı da yeterince desteklenmesi gerekmektedir. Ülkemiz çiftçisinin rekabet gücünün yükseltilmesi ancak eşit koşulların sağlaması ile mümkün olacaktır. Bunun için, pamukta belirli bir politika oluşturulmalı ve çiftçinin mağduriyetinin giderilerek, pamuk üretme isteği ve kararlılığını etkileyecek basit nedenlerden kaçınılması gerekmektedir” dedi. 
Basın açıklamasının ardından Kendirlioğlu, Karpuzlu, Didim, Söke, Koçarlı, Germencik, İncirliova, Sultanhisar ve Yenipazar ziraat odaları başkanlarıyla birlikte Aydın Tarım ve Orman İl Müdürü Ahmet Ökdem’e ildeki 6 bin 873 çiftçi adına hazırladıkları itiraz dilekçesini sundu.

aydin-tariminin-tansiyonunu-bozmayin-108531-17af8378d9def3ea055c90274cd15ec3.jpgaydin-tariminin-tansiyonunu-bozmayin-108531-39aa5dcbd07b8de764bb0cc00db9767f.jpegaydin-tariminin-tansiyonunu-bozmayin-108531-86425f6e7fff87187e472b4ce350f906.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum