Aydın TDİOSB’de parseller için satışlar başladı 

Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, jeotermalle ısıtılacak Aydın Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgesi'nden (TDİOSB) yıllık 10 bin ton yaş ve sebze meyve üretiminin hedeflendiğini söyledi.

Vali Aksoy, TDİOSB’nin bölgedeki sera ve sanayi parselleri için satışların başladığını söyledi. Aydın Ticaret Odası'nda, Aydın Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgesi (TDİOSB) tanıtım toplantısı düzenlendi. Aksoy, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla valilik bünyesinde Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) bünyesinde, Aydın Ticaret Odası, Aydın Ticaret Borsası ve Efeler Ziraat Odası ortaklığında TDİOSB'nin tüzel kişilik kazandığını söyledi. Aksoy, topraksız, tam otomasyonlu, ısıtması yenilenebilir enerji kaynaklarıyla sağlanan, modern sera ve tarımsal sanayi kümelenmesiyle, en faydalı ve en iyi tarım üretimini hedeflediklerini belirtti.
 

776 BİN METREKARE ALAN HAZIRLANDI
Efeler ilçesi Kadıköy Mahallesi’nde 776 bin metrekare alanın hazırlandığına dikkati çeken Aksoy, "Bölgemizdeki sera ve sanayi parselleri için satışlarımız bugünden itibaren başlamıştır. Genel yerleşim planında görülebilecek olan parsellerin fiyatlandırmaları, arsa payı, genel idari işlemler, altyapı imalatları ve jeotermal araştırmaların öngörülen kısımları dahil olarak gerçekleştirilmektedir. Parsel satışlarında çeşitli taksitlendirme seçenekleri de bulunmaktadır. Sera Organize Sanayi Bölgemizdeki modern otomasyon sistemine sahip teknolojik seralarda, yıllık 10 bin ton kaliteli yaş sebze ve meyve üretimi yapılarak yurt içi ve yurt dışı piyasalara sunulması hedeflenmekte, yaklaşık 1000 kişiye istihdam sağlanması planlanmaktadır. Bu çerçevede yatırımcılara istedikleri desende yaş sebze, meyve üretim imkanı da sunulacaktır." diye konuştu.

 

“İŞLETME GİDERLERİNDE MALİYET AZALTILACAK”
Projenin, düşük maliyetli su ve ısıtma bedeli ve ortak işletme giderlerinde maliyet azaltıcı olduğunu vurgulayan Vali Aksoy, “Bölgemizdeki sera ve sanayi parselleri için satışlarımız bugünden itibaren başlamıştır. KDV muafiyeti, daimi emlak vergisi muafiyeti, parselizasyon işlemlerinde, tesis inşası ve işletiminde ve katı atık vergisinde muafiyet sağlamaktadır. Ayrıca kendi imkanlarıyla sağlayacağı, düşük maliyetli su ve ısıtma bedeli ve ortak işletme giderlerinde maliyet azaltıcı birçok avantajı girişimcisinin hizmetine sunmaktadır." dedi.
Aksoy, Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgesinin modern tarım tesisleri ve yenilenebilir enerji sistemleriyle modern tarım uygulamaları açısından bölgenin ve ülkenin yükselen değeri olmaya aday bir atılım olduğunu sözlerine ekledi.

 

JEOTERMALLE TARIM BİRLEŞTİRİLDİ
Kentte, jeotermalle tarımın birleştirilerek proje ortaya konulduğu belirtildi. Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, kent genelinde 135 bin üyelerinin bulunduğunu, organize sera bölgesinin çiftçiler için önemli olduğunu vurguladı. Aydın Ticaret Borsası Başkanı Fevzi Çondur da gıda ürünlerinin öneminin, son günlerde attığını söyledi. Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken de Aydın'ın, tarım alanında söz sahibi bir şehir olduğunu, jeotermalin temiz kullanılarak verim elde edilmesinin önemli olduğunu vurguladı. 

 

“GERMENCİK’TEN BUHARKENT’E KADAR SERA OLACAK”
Programda AK Parti Aydın Milletvekilleri de birer konuşma yaptı. İlk konuşmayı yapan Rıza Posacı da jeotermalin kötü kullanıldığı yönünde senaryolar üretildiğini, tarımla jeotermali birleştirerek üretim yapılmasının, önemli olduğunu kaydetti. Bekir Kuvvet Erim ise projenin bir örneğinin Antalya'da olduğunu, projenin Aydın'da uygulanmasının da geç kalındığını ifade etti. Metin Yavuz da projenin sevindirici olduğunu ve istihdam oluşturacak olmasından da heyecan duyduğunu dile getirdi. Mustafa Savaş ise projeyi, tarımsal üretim alanında projeyi milat olarak değerlendirdi. Pandemide gıdanın öneminin arttığını anımsatan Savaş, projeyle Germencik'ten Buharkent’e kadar sera bölgesi olacağını söyledi.
Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgesinin 2023 yılı içerisinde hazır hale gelmesi planlanıyor.
Programa Aydın Cumhuriyet Başsavcısı Kurtca Eker, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri ve kurum müdürleri de programa katıldı.

İzlenme: 512

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar