MURAT TAN

MURAT TAN

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

AYDIN: TÜRKİYE'NİN EN KARANLIK ŞEHRİ!

A+A-

Geçtiğimiz günlerde Aydın ile ilgili ‘Ekşi Sözlük’teki yazarların yorum ve değerlendirmelerini bir hayli inceledim ve uzun uzun okudum. 

***
Dikkatimi çeken bazı bilgileri ve değerlendirmeleri not ederken bazılarını da bu yazı vesilesiyle paylaşmak istiyorum. 

***

Örneğin son girilen entry’lerde özellikle yazarların hava kirliliğinden dem vurduğu Aydın ile ilgili bazı çarpıcı tespitlere de kafa yormadım değil. Mesela başlığa çektiğim ‘Türkiye’nin en karanlık şehri’ tanımlaması da bir sözlük yazarına ait. 

***

Bu tanımlaması için gerekçeye değinilmemiş ancak Kuşadası ve Didim özelinde farklı vurgular da yazar yorumlarında dikkat çekici bulunuyor! 

***
Örnek olarak çarpıcı yazılardan bazılarını iliştirecek olursam; 

“Merkezi için konuşmak gerekirse bana hep düzenli gelen şehir. Sokakları geniş, temiz, öyle yol kenarlarına pek terk edilmiş arabalar yok. Ama bugün bir kez daha gözlemledim belediye binası gerçekten hiç bir estetiği olmayan garip bir zevkin ürünü. Yani nasıl bir mimari zevkle yapılmış anlamadım” 

***

Bir diğer yorum; “Son 15 yılda Ege’nin en şirin şehrinden en bahtsız şehrine dönüşen, her gördüğümde üzüldüğüm şehir” 

***

Ben olumsuz olarak bu iki yorumu buraya koydum ama esasında Aydın ile ilgili uzun uzadıya tarihçesine dönük de ciddi anlatımlara da yer veren, olumlu görüşlerini paylaşan yazarlar da var, tabi bunun yanında jeotermal santrallerden kaynaklı çürük yumurta kokan bir şehir izlenimini detaylı olarak aktaranlara da ‘Ekşi Sözlük’te rastlamadım değil! 

***

Tabi esasında düşündüğümde şunun da farkına varmış bulunmaktayım; Aydın’ın ciddi anlamda bir tanıtım yani PR sıkıntısı söz konusu.

***
En son Aydın Valiliği’nin öncülüğündeki ‘Visit Aydın’ Projesi’ne de alternatif olarak bana kalırsa ciddi bir tanıtım hamlesi daha halihazırda pandemi sonrasında ele alınmalıdır.

*** 

Aydın’ın ev sahipliği yaptığı antik kentlerden eşsiz doğasına kadar Heredot’un  tanımladığı “Gökyüzü’nün altındaki en güzel yeryüzü” vurgusu, bana kalırsa tüm yönleriyle hem yurt içi hem de yurt dışındaki turistlerin dikkatini cezbedecek ölçüde insanların gönlüne ve zihnine nakşedilmelidir. 

***

Mesela bir yazar Ekşi Sözlük’te Aydın ile ilgili şunu söylüyor; Türkiye'nin ilk demiryolu yapılan kenti. Turizm ve tarım sektöründe önemli illerden biridir. Deniz turizmi dışında termal turizm, kongre turizmi, yayla turizmi, bisiklet ve mağara turizmiyle de ziyaretçi çeker” 

***

Peki bu kadar geniş turizm potansiyelini tam manasıyla değerlendirebiliyor muyuz? 

Hayır!

***

Yine de ümidimiz, şehirdeki erklerin ilerleyen süreçte siyaseti bir kenara bırakarak paydaş bir sağduyuda Aydın için ortak noktada buluşmaları, yeni bir tanıtım hamlesini çok yönlü olarak masaya yatırıp harekete geçmeleridir.

***

Çünkü Aydın bunu fazlasıyla hakkediyor! 

***

DİĞER YAZILARI

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.