AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Aydın yatırıma boğulacak mı?

A+A-

Geçtiğimiz hafta içerisinde AKP Aydın Milletvekili’nin basına yansıyan açıklamalarında Aydın’ın makûs talihini önümüzdeki yıl kıracağını ve merkezi hükümetten gerekli yatırımların Aydın’a aktarılacağını okuduk. Savaş’ın ifadesi ile 2020 yılı Aydın’ın yatırım yılı olacak. 
Nasıl olacak diye sorup, Savaş’ın açıklamaları baktığımızda karşımıza şu sözleri çıkıyor sayın Savaş’ın.
“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmede bakanlarda hazır bulundu. Bizim uzun süre yapmak istediğimiz bir yatırım vardı Aydın-Denizli otoyolu. İptal olan ihalenin hızlı bir şekilde yapılmasını istedik. Sayın Cumhurbaşkanımız, Ulaştırma ve Altyapı Bakanına talimat verdi. Şehir Hastanesi konusunu ilettik. Vatandaşlarımızdan bize gelen taleplerin çoğu hastanede yer bulamamak. Sağlık Bakanlığımıza bu konuyu ilettik. Bu yıl hastanenin ihalesi yapılacak. Önümüzdeki yıl temelini vururuz. Adliye sarayını Cumhurbaşkanımıza ilettik. Şu anki mevcut adliye yetersiz. Adliye sarayı yavaş gidiyordu süreç hızlandırıldı. Bakanlıktan yetkililer bölgeye gelip gerekli incelemelere başladılar. Hızlı demiryolu çalışmalarına hız verilecek. Aydın-Çine demir yolu projesini hayata geçireceğiz” 

“Gelişen büyüyen Türkiye olarak biz de payımızı almak istiyoruz.” diyen Milletvekili Savaş’ın; “Organize Sanayi Bölgesi çalışmalarında son aşamaya geldik. Serbest Bölge çalışmalarımız sürüyor. Aydın’ın istihdam, üretim ve ihracat kapasitesini arttırmak için çalışıyoruz. Kazanan Aydın olsun” diye konuştu.
Yapmış olduğu Aydın’da birlik çağrısı kapsamında önümüzdeki günlerde Valilik öncülüğünde bir araya geleceklerini ifade eden Savaş, “Aydın’ımızın sorunlarını konuşalım. Hem merkezi hükümet hem de yerel yönetimlerin birlikte çalışması halinde kazanan Aydın olacaktır. Sayın Valimizin çağrısı ile bir araya geleceğiz. İlimizin geleceğini konuşacağız. Sayın Valimizle görüştük. Uygun bir vakitte Sayın Valim bir toplantı yapacak” ifadeleri yer aldı gazetelerde.

Bunlar elbette güzel ifadeler; Aydın’ın yıllardır unutulmuşluğunun ortadan kalkarak yeniden anımsanması Aydın için elbette güzel. Ancak öyle zamanlardan geçtik ki, Milletvekili Savaş’ın bu söylediklerine temkinli yaklaşmak zorunda kalıyoruz. Zira 15 yılda bir çevre yolunu zor yapabilen anlayışın, bu sıraladıkları yatırımları önümüzdeki yıl içerisinde gerçekleştirebileceklerine de kuşkuyla bakmamak elde değil.

Yine kuşku yaratan, yoğurdu üfleyerek yemeye zorlayan bir ifade de gözlerden kaçmıyor. Savaş’ın basına yansıyan açıklamaları arasında Adliye Sarayı için bakanlıktan yetkililerin geleceği ve incelemeler yapacağı ifadesi. Adalet Bakanlığı yetkilileri buraya defalarca geldiler ve incelemelerde bulundular, bu neyin incelemesi? İncelemelerde bulunacaklarmış, umarım bu inceleme yıllar sürmez ve bir an önce yer konusunda kararlarını verir ve ihale süreci sonrasında yapım aşamasına geçilir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar