Aydın Ziraat Odaları Tarım Şurası’na hazır

Aydın Ziraat Odaları Tarım Şurası’na hazır

Aydın Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu ve Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, Ekim ayında yapılacak olan III. Tarım Orman Şurası için Aydın’ın tarımdaki sorunlarını kapsayan dosya hazırlık çalışmalarını tamamlandığını söyledi. 

A+A-

MURAT TAN - Aydın Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu, 15 yıl aranın ardından yapılacak olan ve ilk defa, tüm Türkiye'nin söz sahibi olabileceği bir platform oluşturmak için yola çıkılan III. Tarım Orman Şurası öncesinde Aydın’ın tarımdaki sorunlarıyla ilgili dosya hazırlık çalışmalarını büyük ölçüde tamamladı. Geçtiğimiz hafta beraberindeki Aydınlı oda başkanlarıyla Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’a da 30 maddelik taslak dosyayı sunduklarını söyleyen Aydın Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu ve Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, “Elektrik, sulama gibi tüm sorunlarımıza ilişkin kapsamlı dosyamızı Tarım ve Orman Şurasında sunacağız. Bu dosyayı geniş kapsamlı olarak ilerleyen günlerde kamuoyuna da duyuracağız” dedi. 

“DOSYAMIZI BAYRAKTAR’A DA SUNDUK”

Geçtiğimiz hafta Ankara’da TZOB Genel Başkanı Bayraktar ile bir araya geldiklerini söyleyen Kendirlioğlu, “Aydın’da 16 oda başkanı olarak TZOB Genel Başkanımız Şemsi Bayraktar’a Aydın tarımının sorunları ve özellikle son günlerde pamuktaki gelişmeler ve fiyat düşüşlerinin neden olduğu sıkıntıları sözlü olarak anlattık. Ayrıca yazılı dosya şeklinde de kendisine sunduk. Dosyamızda Aydın tarımındaki sorunları kapsayan 30 madde bulunuyor. Aynı zamanda çözüm önerilerimizi ve beklentilerimizi de söyledik. Tarım ve Orman Bakanlığı’nda geçtiğimiz haftalarda yapılan toplantıda da sadece pamuktaki sorunlar masaya yatırılmıştı. Orada da prim taleplerimizi gündeme getirmiştik. Bunları teyit etme amacıyla TZOB’un da takip etmesi gerektiğini söyleyerek yardım talep ettik. Pamuk hasadına çok az bir zaman kaldı. Takriben 10 gün sonra hızlı bir şekilde pamuk hasadına gireriz. Sadece pamukta değil şu anda tüm tarım ürünlerinde bir belirsizlik var. Desteklerin hiçbir belli değil. Destekleme Tebliği henüz yayınlanmadı” dedi. 

“FİYATLAR DÜŞERSE MÜDAHALE ALIMI ŞART” 

TZOB Başkanı Bayraktar’a prim talepleriyle ilgili de bilgilendirmede bulunduklarını kaydeden Kendirlioğlu, “Geçen sen 80 kuruş olan desteklemelerin bu sene en az 1.25 kuruş olması gerektiğini söyledik. Pamukta girdi maliyetleri ortalama olarak yüzde 60 civarında arttı. Bu artış prim desteklemelerine de yansıtılmalıdır. Yine dünya fiyatlarında geçen seneye oranla yüzde 25-30 arasında bir düşüş var. Bu, Çin ile ABD’nin ticari savaşından kaynaklanan bir durumdur. Pamuğun gerçek fiyatı buralarda değil. Bu sene bu sıkıntıyı giderme anlamında müdahale alımının da şart olduğunu TZOB Genel Başkanımıza ilettik. Piyasada pamuğun 4.5 liradan aşağıya düştüğünde müdahale alımının kesinlikle sağlanması gerekiyor. Toprak Mahsulleri Ofisi fındıkta olduğu gibi bunu yapabilir. Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli açıkladı, incir ve üzümde belli fiyattan aşağıya düşerse devreye gireceklerini söyledi. Pamukta da bunu bekliyoruz. Bu birlikler vasıtasıyla yapılabilir. Genel olarak tarımın sıkıntılarından bahsettik ve ana kalem olarak, tohum, gübre, ilaç ve mazot fiyatlarının çok yüksek olduğunu, desteklerin artması ve fiyatların revize edilmesi gerektiğini de Genel Başkanımıza söyledik” diye konuştu. 

“ŞURADA AYDIN’IN SORUNLARINI GÜNDEME TAŞIYACAĞIZ”

“Aydın’daki ve Türkiye’deki tarımın sorunları birbirine benziyor” diyen Kendirlioğlu, “Sadece ürün deseninde farklılıklar var. Aydın’da incir, pamuk, zeytin, kestane, ceviz ve enginar gibi özel ürünlere sahibiz. Bunlar ilgili de farklı taleplerimiz ve çözüm önerilerimiz var. Aydın incirine baktığımızda Dünya’nın hiçbir yerinde yetişmiyor. Tarım ve Orman Şurasında da belli sorunlarımızı gündeme taşıyacağız. Elektrik, sulama, toplulaştırma gibi tüm sorunlarımızı Tarım ve Orman Şurasında dosya halinde sunacağız. Bu dosyayı geniş kapsamlı olarak ilerleyen günlerde kamuoyuna da duyuracağız. Şu anda Şura programı tam netleşmedi” dedi. 

aydin-ziraat-odalari-tarim-surasina-hazir-127093-dcd5a056ada57de70af300038cb1d192.jpgaydin-ziraat-odalari-tarim-surasina-hazir-sayfa-manseti-127093-8dde6dfd03d2390cd7686d1b4b677391.jpgaydin-ziraat-odalari-tarim-surasina-hazir-sayfa-manseti-127093-6e2b438d5a7cee2c855651c7a359091f.jpg


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.